
Cilj tribine bio je upoznati građane sa Zakonom o nezakonito izgrađenim objektima, ali s jednim drugačijim pogledom.
- Možda će zvučati grubo, no rješenje o rušenju bespravno sagrađenog objekta u Hrvatskoj spada u istu kategoriju kao i ratni zločin, jer nema zastare - kazao je uvodno Viduka, te nastavio:
- Nakon deset godina od donošenja, rješenje o rušenju se može ponovo produžiti. Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama jedini presedan u Europi koji omogućava posljedice spram građana retrogradno 45 godina unazad. Razvidno je da je Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja imalo na raspolaganju sve zakonske osnove za djelovanje protiv bespravne izgradnje građevnih objekata, a zašto zakon nije korišten i poštovan na to pitanje trebaju dati odgovor odgovorne osobe iz ministarstva.
Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama izazvao je bespotrebne troškove građanima za izradu geodetskih elaborata i arhitektonskih elaborata za objekte koji su u fizičkom prostoru više od tri godine.
Samo prošle godine država je od tih troškova ubrala 215 milijuna kuna! Samo od sebe nameće se pitanje tko će obeštetiti građane zbog nametnutih i uvjetovanih bespotrebnih troškova u skladu s Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama s obzirom na retrogradno djelovanje zakona koji je u suprotnosti s Ustavom RH - istaknuo je na predavanju inženjer Viduka.
- Vlasnik bespravno sagrađene kuće ima pravo tražiti sudsku zaštitu svog vlasništva - poručio je Viduka.
Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, je prema Vidukinim riječima „bunar želja“ kako bi se napunila prazna državna blagajna, jer je sam po sebi kontradiktoran s obzirom da je proizašao iz osnovnog Zakona o gradnji.
DENIS KRNIĆ
FOTO: JAKOV PRKIĆ / CROPIX