Gradonačelnik Ivica Puljak dao je suglasnost za zapošljavanje novih djelatnika u Javnoj ustanovi za upravljanje park šumom Marjan. Tako Javna ustanova može zaposliti četiri djelatnika, i to stručnog suradnika - šumara, stručnog suradnika za ekonomske poslove, stručnog voditelja, i glavnog čuvara prirode.
Na ovaj način Javna ustanova namjerava privući stručni kadar bez kojeg su ostali u prilično burnim okolnostima. Prema Zakonu o zaštiti prirode Javna ustanova mora imati stručnog voditelja, koji je po važnosti odmah do ravnatelja, i glavnog čuvara prirode, što znači da Javna ustanova već neko vrijeme funkcionira na rubu zakonitosti. Sada se s ovim natječajem Javna ustanova suočava sa izazovom hoće li nakon svih sukoba i skandala koji su popratili proteklo razdoblje uspjeti privući kvalitetan stručni kadar.
Nakon otkaza koje su dobili glavni čuvar prirode Marjan Gavrančić i stručna voditeljica Ingrid Pečarević, Javna ustanova je obezglavljana za vodeći stručni kadar. Što se tiče stručnog suradnika- šumara Tomislava Milasa, on je to radno mjesto u Javnoj ustanovi napustio zbog, kako je izjavila Pečarević, neslaganja oko zonacije i Prijedloga plana upravljanja park šumom Marjan. Zonaciju plana upravljanja nije htjela raditi ni Pečarević radi čega je dobila opomenu pred otkaz.
Marjan Gavrančić, koji je u Javnu ustanovu došao kao SDP-ov kadar, dobio je otkaz nakon sukoba s ravnateljem Markom Pejnovićem oko dizanja rampe za kamion s građevinskim materijalom za sanaciju lukobrana na Institutu. Ipak veći minus mu je možda donijela Vila Dalmacija, naime mediji su zabilježili da je on koncem 2022. godine podnio u ime ustanove kaznenu prijavu protiv gradonačelnika Ivice Puljka zbog bespravne gradnje u kompleksu Vila Dalmacija. Riječ je o famoznom kanalu s cijevima za kanalizaciju radi kojeg je Puljku stigla kazna Državnog inspektorata od 100 tisuća kuna. Pejnović je otkaz pravdao sukobom s bivšim vremenima, a u grijehe Gavrančiću upisivao što on i njegova služba nisu od 2005. naplatili nijednu novčanu kaznu, a na Marjanu ima stotinjak bespranvih objekata.
Stručna voditeljica Ingrid Pečarević imala je veliki obračun s vodstvom Javne ustanove. Poslala je pismo gradskim vijećnicima u kojem je iznijela niz optužbi na račun ravnatelja i gradskog vijećnika i predsjednika "Društva Marjan" Srđana Marinića. Iscurili su u javnost mailovi koji su pokazali enormni utjecaj Marinića na poslovanje Javne ustanove koji je sezao od toga da se njega pitalo za suglasnost za nabavu pepeljara za plaži, radova na demontaži antene, pa sve do pravnih pitanja oko postupka upisa posebnog pravnog režima zaštićenog područja u katastar i zemljišne knjige. Što se tiče izrade Plana upravljanja Pejnović je kazao kako je on pozvao Srđana Marinića, a na prozivke je kazao kako cijeni njegovu stručnost jer je Marinić 99 posto u pravu u odnosu na neke druge stručne ljude.
Ovom odlukom Puljka odlučilo se zaposliti i šumara, iako je još u veljači ravnatelj Pejnović bio protiv toga da se u novom Pravilniku o sistematizaciji radnih mjesta zadrži mjesto šumara. Štoviše, tek je pod pritiskom Upravnog vijeća to mjesto sačuvano.
Prema zapisniku sa sjednice Upravnog vijeća od 07. veljače ravnatelj je ukidanje radnog mjesta šumara pravdao kazavši kako je primami cilj novog Pravilnika povećanje bodova za motritelje.
- Kako bi se njihove plaće uskladile s Uredbom o visini minimalne plaće u 2024. iskoristio sam ove promjene kako bih ugasio položaj šumara (do sada zaposleni šumar je otišao iz Ustanove). Smatram kako s obzirom na činjenicu da Grad Split gospodari šumom i te poslove obavlja putem trećih osoba koje angažira preko javnog natječaja, pozicija šumara trenutno nije potrebna. JU treba povremene preglede šume što može odraditi vanjski izvođač. - rekao je u veljači pred Upravnim vijećem Pejnović.
Predstavnica radnika Marijana Balić Carevski kazala je na toj sjednici kako će biti jako loše što Javna ustanova neće imati šumara kao dio stručnog kadra. Nije se složio ni član Upravnog vijeća doktor šumarstva Goran Jelić koji je kazao da on kao stručna osoba smatra kako bi JU morala imati stalno zaposlenog šumara. Rekao je da outsourcani šumari nikad ne mogu pružiti takvu razinu rada i odgovornosti kao stalno zaposlena osoba.
Predsjednik UV-a Karlo Siminati pitao je ravnatelja, da li je moguće, s obzirom na stanje bodova Pravilnika, ostaviti poziciju šumara u Ustanovi, na što je Pejnović kazao kako trenutno stanje financija, na žalost, ne dopušta ostavljanje te funkcije "s obzirom kako ne znamo kada će doći do zapošljavanja novih osoba u Botaničkom vrtu".
Pejnović je, kako stoji u zapisniku iz veljače, pristao da se položaj šumara ostavi u Pravilniku, ali je odmah dodao da se "zbog trenutnog stanja financija isti ne može faktično zaposliti". Upravno vijeće je na koncu složno zaključilo da se u Pravilniku Javne ustanove ostavi radno mjesto stručnog suradnika - šumara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....