
Razaznaje li virus rang natjecanja i treninga? Ovo krajnje logično pitanje ovih dana postavlja dr. Dražen Čular, iz Instituta za kineziologiju i predavač na splitskom Kineziološkom fakultetu, koji si je dao truda da slikom i riječju izradi sažetu analizu mjera za suzbijanje pandemije u području sporta i rekreacije.
Ono što najviše bode oči jest činjenica da po novim mjerama Nacionalnog stožera bacač koplja na otvorenome ne smije trenirati, a košarkaši u zatvorenom, doduše Prva i Druga liga seniori plus Prva liga juniori, smiju. Ili je, pak, rukomet u dvorani dopušten, a tenis na otvorenom nije. Ima toga još.
Penjanje na otvorenom ne može, a futsal u zatvorenom može, balet u kazalištu također može, a rekreativni ples ne može. Kako to, kako to?
- Nama je plivanje u prugama zabranjeno, a vaterpolo u tom istom bazenu nije – govori Jure Topić iz Poška, inače član Hrvatskog plivačkog saveza.
- Toliko nelogičnosti zbilja nismo očekivali s obzirom da je Stožer imao dovoljno vremena da se pripremi. Mi smo ih kontaktirali, ali oni odgovaraju da nije riječ o samom treningu nego je opasnost u svlačionicama te druženju djece prije i poslije treninga.
Ali djeca se najviše druže po školama, nama je svako toliko netko od njih bio u izolaciji jer je virus ušao u razred. Zar se oni na velikim odmorima pred školom ne druže?
Zatim smo pokušali dokazati kako treninge održavamo s manjim grupama djece, a ukazali smo im i na svjetske studije koje govore da u bazenima nije zabilježen nijedan prijenos virusa, ali ništa nam nije pomoglo – ljuti se Topić.
Apsurd je da u klubovima od ukupnog broja djece ima tek manji broj, njih oko tri posto, koji su kategorizirani i po novim mjerama smiju trenirati.
- Tako imate stotinu djece koja sada sjede doma za računalima ili se druže u nekontroliranim uvjetima, a cijeli pogoni klubova opstaju radi nekolicine sportaša. A i ženska vaterpolo ekipa može trenirat. To je apsurd!
Roditelji su jako nezadovoljni, zovu nas, a mi smo nemoćni. Da ne govorim o tome kako smo ovim mjerama dovedeni u vrlo nezavidnu financijsku situaciju jer živimo od članarine. Svi pričaju o poduzetnicima, pa i mi moramo plaće podijeliti – ogorčen je Topić.
Napominje kako im je preostalo da ponekad malo treninga održe izvan bazena, ali to ovisi o vremenskim prilikama i izvodi se u kontroliranim skupinama jer nisu sigurni krše li i pritom neku od mjera.
Tonka Čović Popadić, sportska direktorica Plivačkog kluba "Grdelin", također s nekategoriziranim skupinama održava treninge na suhome. Bitno je, kaže, da djeca ostanu u kontaktu sa sportom. Poput svojih kolega, ogorčena je zbog nelogičnosti novih mjera.
Inače je na poljudskim bazenima početkom studenoga održano natjecanje Zlatni dupin, koje je okupilo dvije stotine ljudi. Osiguran je bio livestream prijenos i nitko se nije zarazio.
U "Slobodnoj" smo već pisali o nelogičnostima koje su na snazi sve vrijeme pandemije pa su tako mnogi zapazili da se na satovima tjelesnog odgoja po školama smiju izvoditi samo beskontaktni sportovi atletika, badminton i stolni tenis, dok su istovremeno mnogi učenici u klubovima izvan škole trenirali sve ostale sportove, neovisno o tome održavaju li se u zatvorenom ili otvorenom prostoru.
Fitness centri već su jednom preživjeli udar sa zatvaranjem, upozorenja i apeli trenera odzvanjali su tada po medijima i stožeraši su ubrzo popustili, mada su se rukovodili činjenicom da se u jednome od takvih centara u Splitsko-dalmatinskoj županiji pojavio koronavirus. Umjesto da su na određeno vrijeme zatvorili samo taj jedan, zatvoreni su bili tjedan dana svi.
Trenutno je pomor, u fitness dvoranama pogašena su svjetla. Argument da je održavanje tjelesne forme preduvjet zdravlja toliko je s popisom novih mjera zatvaranja ostao nečujan da su pojedinci izvodili čučnjeve u trgovačkim centrima, a dvojica najodvažnijih među njima izvodili su sklekove pored oltara crkve na Jarunu, aludirajući time na nejednaki položaj.
Nejednaki su i sportaši međusobno u istim sportovima, pa tako juniori u pojedinačnim sportovima ne smiju održavati treninge, čak i kada su državni prvaci, jer aktivnosti su dozvoljene samo trećoj, drugoj i prvoj kategoriji, dok juniori u ekipnom sportu u prvoj ligi nastavljaju s treninzima.
Upravo taj kriterij epidemijskih mjera Hrvoje Karninčić, prodekan Kineziološkog fakulteta u Splitu, ističe kao najsporniji.
- Ostavljen je, dakle, elitni sport, a sport i rekreacija za široke mase ukinut. Pa nije temelj zdravlja nacije vrhunski sport, dapače, svaki vrhunski sportaš radi na granicama svojih fizičkih sposobnosti, zbog čega često trpi i zdravstvene probleme.
Ovdje stoga nisu gledali zdravstveni aspekt, jer ako će nekoliko elitnih sportaša ostatak nacije gledati s kauča na televiziji, znači da se Stožer prilikom donošenja mjera vodio financijskim i aspektom popularnosti, a ne aspektom zdravlja – ističe Karninčić.
Dodaje da po ovim "mjerama" oni na fakultetu ne mogu dio nastave izvoditi u dvoranama, a Ministarstvo ih gura da održavaju što više nastave uživo. Kako?
Dr. Čular, nakon što je od kako su nove mjere stupile na snagu po medijima najglasniji, govori nam kako mu se čini da su u Stožeru ipak spremni malo laškati. Stigla su, naime, dodatna pojašnjenja Nacionalnog stožera i očito da su ipak ponešto popustili jer sada kažu, recimo, da individualno vježbanje na otvorenom nije obustavljeno. Isto tako, navodi se da rad bazena i sauna nije obustavljen uz poštivanje epidemijskih mjera.
Tako nam je dr. Čular proslijedio frišku odluku Javne ustanove Sportski objekti u Slavonskom Brodu po kojoj je tamošnji bazen ponovno, od srijede, 2. prosinca, za građane otvoren!
- Pa šta više čovjek da kaže na sve ovo – pita dr. Čular, a isto pitanje bez odgovora preostaje i nama.