
“Plamen vukovarskog svjetla u Splitu” naziv je glazbeno-scenskog spektakla koji će se, prvi put, dan uoči godišnjice sjećanja na žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu, 17. studenoga održati u velikoj dvorani na Gripama s početkom u 16.30 sati.
Tako će se plamen Vukovara, nakon što je proteklih godina obišao 209 gradova i općina u Hrvatskoj i svijetu, pa čak i druge kontinente, napokon naći i u Splitu! I okupiti sve kojima je Vukovar u srcu.
A za sve je zaslužan Damir Plavšić, vukovarski branitelj i zatočenik srpskih koncentracijskih logora, od kojeg je potekla inicijativa. A prihvatili su je svi odreda u Splitu – Koordinacije udruga borbenih postrojbi grada Splita i stradalničkih udruga Splitsko-dalmatinske županije, Muzej Domovinskog rata u Splitu, Hrvatska udruga Benedikt, Ogranak Matice hrvatske u Splitu, Katolički skauti Split, Udruga “Djeca odana” i SKAC. Svi oni zajedno organiziraju glazbeno-scenski spektakl “Plamen vukovarskog svjetla u Splitu” za učenike osnovnih i srednjih škola, studente, kadete HRM-a i građane grada Splita.
Suglasnost Ministarstva
Spektakl/predstava je edukativnog karaktera pa sukladno tome ima posebnu suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja te pozitivno mišljenje i preporuku Agencije za odgoj i obrazovanje.
Tijekom projekcije filmova koriste se specijalni svjetlosni, mirisni i zvučni efekti pa tako gledatelji imaju osjećaj kao da osobno sudjeluju u bitkama za obranu grada Vukovara. Sudjeluju djeca i odrasli članovi lokalnih folklornih sastava iz mjesta u kojem gostujemo, pa tako predstavu oplemenjujemo hrvatskom kulturnom i narodnom baštinom koja se ogleda u ljepoti narodnih običaja, nošnji, plesova i pjesama, kaže nam Plavšić.
Na početku programa Damir Plavšić unijet će u dvoranu plamen “Vukovarskog svjetla” preuzet u Vukovaru na memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata. Plamen i sve nazočne blagoslovit će mons. Marin Barišić, a potom će plamen podijeliti s gledateljima i župan Blaženko Boban, gradonačelnik Ivica Puljak te predsjednici braniteljskih i stradalničkih udruga.
Nakon ceremonije unosa, blagoslova i dijeljenja “Plamena vukovarskog svjetla” slijedi projekcija autorskog filma “Bitka za Vukovar” putem kojeg će gledateljima biti prikazana kronologija bitke za Vukovar i zatočeništvo u srpskim koncentracijskim logorima.
Nakon završetka filma, nazočnima će se obratiti vukovarski branitelj koji će održati kratko predavanje o bitki za Vukovar i srpskim koncentracijskim logorima, a dok on bude govorio projicirat će se film “Vukovar danas” koji prikazuje grad Vukovar u današnjem vremenu. Nakon Plavšića, sve će pozdraviti čelni ljudi grada i županije, Puljak i Boban. Na kraju će svi i zapjevati. A kad sve završi na Gripama, učenici osnovnih i srednjih škola odlaze u Vukovarsku ulicu duž koje će u sklopu manifestacije “ I u mom gradu Vukovar svijetli” prvi put paliti lampione s plamenom vukovarskog svjetla.
Usmjereno prema mladima
– Cijeli program glazbeno-scenskog spektakla “Plamen vukovarskog svjetla u Splitu” usmjeren je prema učenicima i mladima s ciljem njihove edukacije o bitki za Vukovar i Domovinskom ratu. Putem projekcije filma “Bitka za Vukovar” pokazat će im se i objasniti kako se samo 1863 branitelja Vukovara punih 88 dana u potpunom okruženju, uspjelo suprotstaviti neprijateljskoj vojnoj sili koja je brojala između 30.000 i 40.000 vojnika.
Dok su branitelji Vukovara imali gotovo samo ručno pješačko i nešto malo ručnog protutenkovskog naoružanja, neprijateljske su snage napadale Vukovar s više stotina tenkova i oklopnih transportera, zrakoplovima, helikopterima, brodovima te stotinama i stotinama topova raznih kalibara i raketnim sustavima.
Na Vukovar je svaki dan u prosjeku padalo oko 5000 granata, ali hrabre branitelje Vukovara ništa nije sprječavalo da brane svoj grad sve do trenutka kada su ostali bez protuoklopnih raketa i streljiva. Nakon pada grada Vukovara uslijedila su masovna ubojstva i silovanja, a svi preživjeli muškarci od 14 do 82 godine prisilno su odvedeni u srpske koncentracijske logore gdje su doživljavali strašna premlaćivanja i mučenja.
U Vukovaru je tijekom bitke poginulo, a nakon pada grada ubijeno ukupno 2717 branitelja i civila, danas tražimo još oko 300 posmrtnih ostataka branitelja i civila koji se vode kao “nestali” – podsjeća Damir Plavšić, rođeni Vukovarac koji je i ranjen u svome gradu kao pripadnik ZNG-a.