StoryEditorOCM
Splitadio mare

Održan skromni sprovod Mare Hine, njena prijateljica kaže: ‘Ovo je bilo mučenje, osjećala se kao Pale sam na svijetu‘

Piše Marin Prvan
28. srpnja 2023. - 17:50

U pozadini medijski atraktivnog bratoubilačkog sukoba Puljkove administracije, oko toga kako bi se trebalo raspolagati gradskim stanovima, donedavna korisnica jedne takve nekretnine je ispraćena na posljednji počinak. Sprovod nagrađivane novinarke Marije Erceg, poznate i kao Mare Hina, preminule u 82. godini, održan je danas na Lovrincu, s početkom u 14 sati.

Okupilo se 20-ak ljudi i nekoliko novinara. Od poznatijih lica, tu je bila tročlana delegacija HDZ-a u sastavu Tomislav Šuta, Tomislav Prljević i Petar Škorić. Bilo je skromno i dostojanstveno.

image
privatni album

Kako nije imala bliske rođake, troškove sprovoda se ponudila pokriti HINA, dok je HND na sebe preuzeo organizaciju. Erceg ima riješeno grobno mjesto, pokraj svojih roditelja.

"Bilo bi najtužnije da ostane nigdje, naravno da to ne dolazi u obzir”, izjavio je predsjednik HND-a Hrvoje Zovko.

image
privatni album

Ipak, kako gospodin Zovko nije iz Splita, možda nije čuo da je zapravo jedino ono što je spriječilo da Mare Hina ne "ostane nigdje" samo i upravo - njena smrt. 

Naime, a kako je već dobro znano, splitski gradski oci su - zbog očitog prekršaja neplaćanja najamnine - pokrenuli postupak izbacivanja terminalno bolesne penzionerke iz stana, pravdajući se da guranje sugrađanke u beskućništvo nije njihova stvar, već "odluka suda".  

image
privatni album

"Mare i ja smo često znale popiti kavu. Zadnji put sam je vidjela dva dana prije nego što je umrla. Rekla mi je da teško podnosi ove vrućine i gužve u gradu, pa da ćemo, kad malo zahladi, sjesti u naš kafić na Koteksa. Znate, ja sam ju upozoravala da ne može samo tako ne plaćati stanarinu ni režije i kazala joj da će je ovršiti. Rekla mi je: ‘Neka slobodno probaju, samo neka i meni jave ako nađu šta!‘ Kao i mnogi, preživljavala je. Bilo bi najbolje da su je bili stavili u neki dom. Ovo je bilo mučenje... A i ona mi je često govorila da se osjeća kao Pale sam na svijetu", ispričala nam je u povorci jedna Marina prijateljica.

image
privatni album

Pošto su iz Banovine do zadnjega - točnije; do utorka - komunicirali kako neće odustati od naplate svih dugovanja trenutno preminuloj, upitali smo Odjel za upravljanje gradskom imovinom postoji li zakonska obveza o naplati neplaćene rente pokojnice i kakvim bi se ona alatima trebala postići? Dodatno, interesirali smo se raspolaže li Grad saznanjima o preostaloj ovozemaljskoj imovini gđe Erceg, koja bi se eventualno mogla iskoristiti za naplatu famoznih cca 6.500 eura?

Odgovor na upit još zaprimili nismo, a pošto je gradonačelnik najnovijim dekretom zabranio svim zaposlenicima splitske gradske uprave ikakvo razmjenjivanje informacija sa zainteresiranom javnošću bez njegova osobna odobrenja, za pretpostaviti je kako će ovaj naš upit ostati ignoriran. 

image
privatni album

"Smatram da bi gospođa Erceg bila sretna što će Grad u postojeći stan smjestiti obitelj s više malodobne djece (stan od 74 m2 je previđen za šesteročlanu obitelj) te da će se jednoj obitelji s Liste prvenstva nakon puno godina čekanja omogućiti bolji život koji zaslužuju, a djeci ljepše i bezbrižnije djetinjstvo", napisala je (još uvijek) pročelnica Maja Đerek, u reakciji na vječni odlazak novinarke. 

Na stranu to što zbog svakodnevne gužve i galame nitko ne može - ma koliko se, kako kaže Ivica Puljak, na to "potrudio koncentrirati" - imati lijep i bezbrižan život u Kružićevoj, Mare Hina je svakako bila nesretna što se Grad njoj, kao onemoćaloj osobi bez obitelji, nije potrudio "omogućiti bolji život koji zaslužuje". Štoviše, potrudio se upravo suprotno.

image
Saša Burić/ Cropix

Ipak, čovjek uči dok je živ. Tako je Đerek jučer iznijela hvalevrijedan prijedlog da se ukine kategorija kadrovskih stanova te da se svi gradski stanovi dodijele socijalno ugroženim obiteljima i građanima. Od čega će, nažalost, izgleda biti ništa.

- Politika grada je jasna, a to je balans između socijalne politike, izvrsnosti i mogućnosti da privlačimo ljude da dođu u Grad, neke od visokokvalificiranih stručnjaka. Razmotrit ćemo kako ćemo se prema tome postaviti, ali ne bismo željeli oduzet sebi takvo pravo naročito kada nas institucije kao što su bolnice ili sveučilište traže pomoć za takve stvari - okončao je raspravu Ivica Puljak.

Eto, gradonačelnik ipak "ne bi želio oduzeti sebi pravo" kad ga "institucije" traže da "privuče izvrsnost" u Split. Stoga, "politika" je "jasna", a to je "balans" između "mogućnosti privlačenja ljudi" i "socijalnih politika". A kako izgleda taj balans se najbolje ogledava u činjenici da se Puljkova administracija čupa noktima i zubima da privuče strani krupni kapital koji - dok ne gradi hotele za elitu - kolje stoljetna stabla. Paralelno, direktor Stanouprave izjavljuje da još uvijek ne postoji niti ideja gdje će biti zemljište na kojem bi se eventualno mogli graditi POS-ove zgrade za priuštivo stanovanje.

Kao što ovih dana prepoznao jedan Puljkov kolega fizičar: "Izvrsnost je posljednje utočište hulj(izm)a." Skupa s tim, priča Marije Erceg je posljednje utočište humanizma. A sudeći po odvratnim komentarima po društvenim mrežama koji su pratili ovaj slučaj, i to utočište bi uskoro moglo doživjeti svoj vlastiti sprovod.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. lipanj 2024 10:32