Prošla su skoro tri mjeseca od početka radova na najvećem gradilištu u Splitu, a od našeg zadnjeg posjeta itekako su vidljivi pomaci. Na žnjanskom platou su se utaborile građevinske dizalice, dok bageri polako dovršavaju zemljane radove i terenom su počeli kružiti mikseri za beton.
Pošto se paralelno odvijaju radovi na aglomeraciji na Šetalištu Ivana Pavla II, ni ne čudi da lokalno stanovništvo muku muči sa svim tim zahvatima i improviziranim prometnim trasama.
- Kao što vidite, gradilište je u maksimalnom zamahu, a "Strabag" bi trebao svoje radove izvršiti do 15. lipnja. Zasad napreduju prema rokovima i ovo vam je kao Bitka za Britaniju, treba svaki dan preživjeti i doći ćemo do kraja - našalio se Zoran Jakelić, voditelj projekta uređenja i rekonstrukcije plaže Žnjan.
- Stanari se žale, ima tu grintanja. Iako su se dosta smanjili problemi s prometom, bune se zbog prašine koje je uvijek bilo na ovom platou, a sada je posebno pojačana - veli nam Jakelić i dodaje da ključni ljudi projekta rade na novim rješenjima kako olakšali život lokalcima i pomogli funkcioniranju obližnjih hotela.
S predstavnicima hotela će se naknadno održati sastanci kako bi im omogućili maksimalno dobru turističku sezonu, a prema gostima se odašilje jasna poruka da su u tijeku građevinski radovi i da izbjegavaju plato.
A čini se da turisti koje smo vidjeli na terasi hotela Amphora nisu niti malo uznemireni prisutnošću radnih strojeva i oblaka prašine te su bezbrižno ispijali kavu gledajući sa zanimanjem kako se po terenu odvijaju građevinske operacije.
Loša nosivost terena
Što se tiče samih radova, garaža je i dalje najveći zahvat te će grubi građevinski radovi zasigurno trajati do desetog mjeseca. O tome koliko je značajna i specifična za izgradnju govori činjenica da svi drugi objekti skupa ne koštaju kao ova garaža na dvije etaže duga preko 400 metara.
- Napravili smo kompletan iskop za garažu i na cijeloj površini imamo potrebu za ojačanjem nosivosti temeljnog tla. Na nekim mjestima je to kompleksnije, no sve je očekivano i ništa nas nije iznenadilo. Radi se zamjena materijala, sabijamo kamen i ispitujemo nosivost dok ne dođemo do zadovoljavajućih normi - pojašnjava nam voditelj.
Na jednom području su prisutne podzemne vode koje se ulijevaju u teren i u kombinaciji s morem stvara se još lošija podloga. No srećom, tu su iskusni inženjeri i vrhunski stručnjaci koji su se i prije nosili sa sličnim problemima.
- Posebno bih naglasio stručnost Ive Barbarića koji je radio na lučkim zahvatima, Pelješkom mostu i mnogim drugim važnim projektima. Tu je i jedan od najboljih geotehničara, profesor Predrag Miščević s Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije - pohvalio nam se Jakelić.
Na platou su vidljivi i obrisi temelja amfiteatra koji će moći ugostiti preko tri tisuće ljudi, a prvi betonski radovi se odvijaju na mjestu buduće nadstrešnice za solare koja ima masivne trakaste temelje.
- To je najistureniji objekt prema moru i betonira se pravokutni temelj na kojem se morala izvršiti cementna stabilizacija, čime se začepio prodor mora. U zoni smo loše geomehanike i pod utjecajem mora, stoga ovdje nema popravljanja i kompromisa. Zato je važno da nemamo slabe karike u lancu odlučivanja - tvrdi Jakelić.
Nova pozajmica Grada
Za kraj smo ga priupitali zbog čega je tvrtka ‘Žnjan d.o.o.‘, dobila je još jednu pozajmicu iz Banovine, odnosno zašto je gradonačelnik Ivica Puljak donio "Zaključak o odobrenju kratkoročne pozajmice" od 130 tisuća ovoj gradskoj firmi.
- Projekt financira Grad Split i to su formalni mehanizmi financiranja i kapitalnih pomoći. Pričamo o planiranim troškovima i Grad Split to prilagođava svojim financijama, a slično ćemo funkcionirati do kraja projekta. Riječ je o posrednom modelu jer Grad nije nositelj koncesije već je to tvrtka ‘Žnjan d.o.o.‘ - zaključuje voditelj ovog megaprojekta.
Cijeli napredak radova pogledajte u priloženoj fotogaleriji.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....