Postavljam novi povijesni izazov: na Manušu je bio Dioklecijanov forum – dočekao nas je voditelj istraživanja zapadno od zgrade Županije, arheolog Nebojša Cingeli iz "Temenosa", a mi naziremo novu ekskluzivu s nevelikog terena iz kojeg gotovo svakog tjedna "iskaču" novi zanimljivi nalazi iz vremena koje je slabo dokumentirano - Dioklecijanova boravka u palači pored Salone.
Upravo je Manuš već dvadesetak godina poprište arheoloških senzacija: negdje tu je ležalo antičko naselje Spalatum starije od Dioklecijanove palače, arheolozi su pedesetih godina kod kuće Gošović pronašli ostatke kršćanskih crkava koje su povijesni izvori nazivali "oslikanim bazilikama " iz 5. i 6. stoljeća.
Krajem devedesetih iskapanja su pokazala radijalne zidove, pa se pretpostavilo da su se bazilike naslonile na rimski odeon – teatar. Sljedeća istraživanja iz 2013. iznjedrila su teoriju o amfiteatru, no tri godine kasnije tim dr. Katje Marasović ondje je nakon istraživanja ubicirao macellum – antički sklop trgovina, a arheolog Cingeli sada predlaže totalnu novitadu – rimski forum, trg okružen trijemom, hramovima, trgovinama i insulama.
- Svako novo istraživanje donosi nove pretpostavke i zato je zanimljivo ići još dalje. Nakon bazilika, teatra, amfiteatra i tržnice pojavile su se indicije kako bi na Manušu mogao biti i forum. Zašto ne? Naime, macelum i forum jako su slične arhitekture, u našem slučaju to je kružni prostor koji je na rubovima smješten u kvadrat s javnim sadržajima.
Razlika je u tome što su se macellumi građeni pored ceste, a forumi na glavnoj osi ceste; ova naša građevina posred je ceste koja je vodila za Salonu, točno ispod ulice Domovinskog rata. Njezine dimenzije su impozantne, 70 puta 70 metara, i imala je ukrašene ulaze, što nam potvrđuju rimski mozaici pronađeni u jednoj od bazilika na zapadnoj strani obuhvata.
Moguće je da Dioklecijan nije došao sam u palaču, nego je povukao i svoju "ekipu" iskusnih veterana koji su se naselili baš na Manušu, budući da je kroz desetljeća istraživanja na ovom prostoru pronađen niz prilično velikih stambenih i gospodarskih sklopova – navodi arheolog Nebojša Cingeli.
Akvedukt ispod parkinga
Friškim senzacijama tu nije kraj, ima i novih materijalnih ostataka: Cingeli je u ponedjeljak zavirio u šahtu ispod parkirališta Županije i imao je što vidjeti: netaknuti Dioklecijanov vodovod!
- Proteže se pedesetak metara ispod parkirališta, savršeno je očuvan i čini mi se da bi se baš na ovom mjestu mogla razriješiti enigma koja desetljećima muči arheologe: gdje je bila vodosprema izdašnog Dioklecijanova akvedukta koji s Jadra vodi do palače? Upravo kod ove građevine nalazimo dva odvojka antičkog vodovoda i jedan iz Bajamontijevog vremena, a kod starokršćanske alabasterne krstionice na "Ad basilicas pictas", jedine i najstarije dosad pronađene na splitskom poloutoku - s druge strane današnje ceste - odvodni je kanal.
Odmah uz bazilike, odnosno uz ovaj pretpostavljeni forum je zgrada "Vodovoda" iz Bajamontijevog, austro-ugarskog doba a kako znamo da su oni minimalno intervenirali u antički sustav koji je također gravitacijski, mogli bismo pretpostaviti da se baš na tom mjestu nalazio rimski castellum divisorium - vodosprema.
Kako bismo se približili razrješenju enigme o namjeni ove građevine, predložit ćemo da se u parku kod Županije i na parkiralištu otvore sonde kako bismo možda pronašli vanjske zidove koji bi trebali biti od masivnih, fino obrađenih klesanaca, poput onih na Palači – zaključuje Nebojša Cingeli, dodavši kako bi iz obuhvata istraživanja trebalo maknuti dva kioska i autobusnu stanicu, budući da su ostali poput otočića na ovom važnom nalazištu.