
Među znamenitostima Vrličkoga kraja naići ćete i na Pločasti most. Preko njega se generacijama preko Cetine prelazi. Generacijama kažemo, jer most je tu od 15 stoljeća.
Tada su, vjeruju povjesničari, s groblja nedaleko zaseoka Vranješi – doneseni stećci, kameni nadgrobni spomenici. Vrijedne ruke neimara su ih poredale, premostile rijeku na jedinstven način. Složen je Pločasti most od srednjovjekovnih kamenih megalita - stećaka koji su izvorno korišteni kao nadgrobni spomenici.
U blizini je taj prijelaz mnogih arheoloških lokaliteta od kojih je najznačajniji lokalitet ranoromaničke crkva Sv. Spasa, a most sličan ovome se nalazi na rukavcu Cetine kod zaseoka Vukovići, nizvodno od Vukovića izvora rijeke Cetine. Zove se, a kako bi drugačije, Vukovića most.
No, vratimo se na Pločasti. I svratimo pri tome na društvene mreže.
- Danas bio doli i nisam mogao vjerovati. Uklanjaju stećke i stavljaju novi kamen – u potpunome šoku piše jedan od stanovnika cetinske krajine, a njegov će prijatelj:
- Evo, svjedočimo devastaciji istoga. Nekome je palo na pamet napraviti još stariji most i to od bračkog kamena, grublje štokovanog, jer ovaj srednjovjekovni je realno star jbg – veli i dodaje:
- Vrličani su Englezima predložili da na Stonehenge navuku osam centi stiropora i stave silikat boje pistacija, što bi ovi 99 posto mogli prihvatiti i realizirat.
Sad se bacamo na istraživanje. Što se precizno na Pločastom mostu događa...
- To je otprilike kao da se Getani pobune kako im je promaja, pa im Grad ugradi plastična vrata na Zlatna vrata - objašnjavaju nam Vrličani.