
Brodograđevna industrija Split približila se još korak tomu da konačno završi u stečaju, a njezin dosadašnji vlasnik Tomislav Debeljak izgubi poduzeće.
Splitski Trgovački sud u ponedjeljak je objavio odluku kojom je odbacio prijedlog škvera o povlačenju prijedloga za otvaranje predstečajnog postupka, a do kojeg je došlo u svojevrsnom pravnom manevru Debeljaka i njegovih pravnih savjetnika istog trenutka kada su početkom ovog mjeseca doznali da je Visoki trgovački sud dao za pravo kolegama u Splitu, koji su donijeli odluku o prestanku predstečajnog postupka, i to zbog činjenice da je aktualna Uprava poduzeća plaćala račune koje nikako nije smjela, poput onih odvjetničkih, te konzultanata za građanje već izgrađenih brodova.
Blokade od 61,2 milijuna kuna!
Sudac Ivan Čulić ujedno je odbacio dužnikovo povlačenje zahtjeva za otvaranje klasičnog stečajnog postupka, za što je pretpostavka bila ovakva odluka VTS-a, te je odlučio da će se rasprava o uvjetima za otvaranje stečajnog postupka održati 16. prosinca ove godine.
– Ovaj sud je koristeći ovlaštenja iz članka 11. stavka 3. SZ-a, putem web aplikacije eBlokade uvidom u Očevidnik neizvršenih osnova za plaćanje (stranice 2994-3078 spisa) utvrdio kako su računi dužnika blokirani, s tim da stanje blokade računa dužnika na dan pisanja ovog rješenja iznosi 61.199.863,02 kune. Dakle, dužnik nije sposoban za plaćanje niti je ispunio sve obveze prema vjerovnicima – možda je najvažniji dio sučeve odluke kojom je zakazano predstečajno ročište.
Isti iznos blokade od 61,2 milijuna kuna naveden je i u spomenutoj odluci kojom je odbijeno škversko povlačenje prijedloga predstečajnog postupka.
Ovo je samo mali dio škverskih dubioza jer su u predstečajnom postupku bila prijavljena potraživanja vjerovnika od čak 5,5 milijardi kuna. Republika Hrvatska prijavila je da joj škver duguje više od milijardu kuna na ime protestiranih državnih jamstava, što uključuje i dugove prema Carinskoj upravi, poreznicima za PDV, te 773 milijuna kuna tražbina Ministarstva gospodarstva povezanih sa starim sudskim parnicama i državnim doprinosima sanaciji škvera uoči privatizacije.
Da potražuje, i to 417 milijuna kuna, od svog poduzeća prijavio je i sam Debeljak. Tvrdi da se radi o jamstvu za kredit koji "Brodosplit" nije vratio.
Slobodna Dalmacija u više navrata je pisala o još jednom potraživanju države prema škveru. Riječ je o 250 milijuna kuna novca poreznih obveznika, koje je Hrvatska banka za obnovu i razvitak dala Debeljaku za dovršetak broda/jedrenjaka "Golden Horizon", i to u trenutku kada su mediji i poslovna javnost u proljeće lani već uvelike baratali informacijom o nelikvidnosti "Brodosplita".
Povrat toga novca osigurali su hipotekama na istom jedrenjaku, ali ga je gazda iz Samobora već odavno bio prodao svojoj sestri Vedrani, direktorici tvrtke "XB Ahts Hero Shipping" na dalekim Maršalovim Otocima. Tu nije kraj, jer je i manjkava i druga hipoteka upisana na brojnim transportnim sredstvima i proizvodnom opremom koja se nalazila u škveru: Debeljak je i njih puno prije nego što mu je kradit isplaćen već bio prodao svojoj DIV grupi.
Tračak nade za Debeljaka, ali i on gasne
Mnogi tumače da je sve ono što je poduzimao proteklih tjedana i mjeseci oko odavno otpisanog škvera Debeljak radio samo kako bi spasio tu svoju matičnu tvrtku. U njoj je "Brodosplit" imao prilična potraživanja, a glasovi među 400 vjerovnika, koliko ih se prijavilo, trebali su mu da bi kontrolirao tijek događanja. Sve govori da se prekombinirao!
Ostao mu je tek tračak nade, jer u roku od osam dana može podnijeti žalbu na odluku kojom mu je onemogućeno povlačenje prijedloga za otvaranje predstečaja, dok na ono o sazivanju prethodnog ročišta na kojem će se u prosincu odlučivati u uvjetima za stečaj to nije moguće.
– Budući da je u konkretnom slučaju obustavljen predstečajni postupak nad dužnikom, a dužnik nije sposoban za plaćanje niti je ispunio sve obveze prema vjerovnicima, ovaj sud je u skladu s člankom 64. stavkom 2. Stečajnog zakona (SZ), u vezi s člankom 115. stavkom 1. SZ-a, pokrenuo prethodni postupak te je zakazano ročište očitovanja o prijedlogu za otvaranje stečajnog postupka i radi rasprave o pretpostavkama za otvaranje stečajnog postupka nad dužnikom – bio je više nego jasan sudac Čulić.
Na potezu je, znači, ponovno Visoki trgovački sud.