
Bliži se rok kada će Splićani ubrati prve plodove famozne Puljkove sistematizacije povodom koje je gradonačelnik izradio Odluku o namjeri rješavanja kolektivnog viška zaposlenika, pritom naglašavajući da se tu ne radi o otkazivanju već namjeri provođenja postupka prestanka službe po sili zakona.
Naime, Zakon o službenicima i namještenicama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi kaže da se službenika može trajno premjestiti na radno mjesto u okviru njegove stručne spreme, u drugo upravno tijelo iste ili druge lokalne jedinice, a čiji je vlasnik ili osnivač lokalna jedinica, ako mjesto rada nije udaljeno više od 50 kilometara od mjesta stanovanja službenika.
Pritom, u ovoj preraspodjeli postoji rok za raspolaganje koji traje tri mjeseca i nakon čijeg isteka, ako se za nekog službenika ne iznađe nova radna pozicija, njegova služba prestaje po sili zakona te ima pravo na otpremninu.
A iznos otpremnine za zaposlene u gradskoj upravi Grada Splita propisan je u visini jedne prosječne neto mjesečne plaće isplaćene u posljednja tri mjeseca (prije stavljanja na raspolaganje), odnosno prestanka radnog odnosa temeljem otkaza, za svaku godinu radnog staža u upravnim tijelima Grada Splita i njegovim pravnim prednicima i upravnim tijelima Republike Hrvatske.
Banovina je nedavno izvijestila da je podneseno čak 20 žalbi na rješenja o rasporedu (i jedna tužba), što može teoretski značiti da će istom (ili većem) broju zaposlenika gradske uprave biti uručena otpremnina. A i ne mora.