
Da javni natječaj zna biti stresan, to zna veliki broj ljudi, a odnedavno i naša sugovornica Ana Maretić (29) iz Splita, magistra sociologije, koja se u prosincu prošle godine prijavila na javni natječaj koji je oglasio Grad Split.
- Prijavila sam se na natječaj za vježbeničku poziciju na godinu dana za radno mjesto Višeg referenta za površine javne namjene. Natječaj se sastojao od pisanog dijela i razgovora s tročlanom komisijom. U pisanom dijelu sam od mogućih 10 bodova ostvarila njih devet. Imala sam najviše bodova od svih prijavljenih, dok je izabrana kandidatkinja imala 6,5 bodova. Pritom je donji prag prolaznosti, odnosno ostvarivanja prava da se uopće dođe pred komisiju na razgovor bio pet bodova na pisanom testu - govori nam Ana Maretić.
Odmah nakon završetka pisanog dijela natječaja uslijedio je razgovor pred komisijom.
- Na razgovoru je također bilo pitanja iz propisane stručne literature, a čije nam je gradivo bilo i u pisanom djelu natječaja. Jedan od članova komisije je bio i Bojan Ivošević, zamjenik gradonačelnika Grada Splita, koji je preko društvenih mreža pozivao ljude da se jave na natječaje.
Nakon što sam odradila razgovor s komisijom nisam znala koliko sam ostvarila bodova na tom razgovoru i tek kada sam dobila rješenje pomislila sam da nešto nije kako treba. Tada sam, otprilike nakon mjesec dana od obavljenog razgovora i pisanog testiranja, putem žalbe zatražila uvid u dokumentaciju - kaže nam Ana.
Jeste li bili zadovoljni svojim "nastupom" pred komisijom?
- Razgovor je bio vrlo kratak, trajao je dvije minute i osobno ne znam što neka komisija može o kandidatu saznati u dvije minute. Dakle, prvo sam se predstavila i onda je bilo pitanja vezanih uz stručnu literaturu. Nije bilo dodatnih pitanja. Isto tako naglašavam da sam zadnja pozvana na razgovor, iako po abecednom redu nisam trebala biti zadnja. Ne znam zašto je to tako, možda su me kao kandidatkinju s najviše bodova na pisanom testu ostavili za kraj - govori Ana.
Nakon pisanja žalbe Ani je ubrzo stigao i odgovor gradonačelnika Ivice Puljka.
- Gradonačelnik se očitovao na moju žalbu, na čemu sam mu zahvalna, i pozvao me na uvid. U Banovini me dočekala službenica Odjela za ljudske potencijale. Uvidom u dokumentaciju sam vidjela da je kandidatkinja koja je izabrana na razgovoru ostvarila 10 bodova, a ja sedam. Uz pomoć tih bodova na razgovoru ona je ukupno imala 16,5 bodova, dok sam ja imala ukupno 16 bodova, kazuje Ana.
Jedna stvar posebno je ljuti.
- Željela bih da mi netko pojasni kako je moguće da kandidatkinja koja je na pisanom testu ostvarila jedva 6,5 bodova, odnosno 65 posto, na usmenom razgovoru dobiva 10 bodova (najviše moguće), a razgovor je uključivao pitanja po kojima kandidat mora poznavati propisanu stručnu literaturu koja je bila i u pisanom djelu natječaja. Pa, kandidatkinja koja je osvojila 10 bodova na usmenom dijelu testa jedva je prošla pisani dio testa jer je imala, u postocima, samo 15 posto bodova više od praga prolaznosti, a ja 90 posto bodova. Stoga mi nije jasno kako osoba može na usmenom dijelu natječaja ostvariti 100 posto mogućih bodova, a tako je loše napisala test - pita se Ana.
Jako je razočarana ovakvim razvojem situacije.
- Ništa mi ne preostaje nego čekati njihov odgovor na žalbu. Očigledno razgovori s kandidatima služe kako bi se manipuliralo rezultatima, stoga bi možda bilo najbolje kada bi te razgovore ukinuli, pa da na javnim natječajima pobjeđuju oni koji najviše znaju i osvoje najviše bodova na pisanim testiranjima, a ne da ovako natječaj osvajaju oni koji su bili među najlošijima - zaključuje Ana Maretić.
Što kažu u Banovini?
O ovom slučaju smo se raspitali i u Gradu Splitu. Tvrde da je "izabrana kandidatkinja koja je na usmenom dijelu testiranja bila najbolja. Treba istaknuti da bi izabrana kandidatkinja prema posebnim propisima ostvarila pravo prednosti pri zapošljavanju kao dijete preminulog hrvatskog branitelja u odnosu na ostale osobe pod jednakim uvjetima, a u predmetnom natječaju ista nije koristila navedeno pravo budući da je imala najbolje rezultate prethodne provjere znanja i sposobnosti, jednoglasnom odlukom Povjerenstva."
U odgovoru Grada između ostalog piše da "u članku 22. stavku 3. i 4. Zakona propisano je da se prethodna provjera znanja i sposobnosti kandidata obavlja putem pisanog testiranja i intervjua, a po potrebi i putem provjere praktičnog rada na određenim poslovima te da se za svaki dio provjere kandidatima dodjeljuje određeni broj bodova od 1 do 10."
"Odredbama Zakona je, dakle, propisano da se pisano testiranje i intervju vrednuju jednakim rasponom bodova od 1 do 10, stoga se ni jedan od spomenutih dijelova prethodne provjere znanja i sposobnosti ne može smatrati važnijim od drugoga, niti neki od dijelova prethodne provjere sam za sebe može biti temelj za objektivnu odluku o prijemu pojedinog kandidata u službu. Pročelnik upravnog tijela donosi rješenje o prijemu na temelju konačne rang-liste koja sadrži ukupan broj bodova ostvaren na provjeri znanja i sposobnosti: pisano testiranje + usmeni intervju, a ne na temelju pojedinačnih bodova ostvarenih u pojedinom dijelu prethodne provjere i znanja."
Nadalje, dodjela bodova za intervju po naravi stvari uključuje slobodnu ocjenu Povjerenstva za provedbu natječaja, u granicama dane ovlasti, što potvrđuju i presude Upravnog suda u Splitu, koje su nam iz Banovine citirali.
Komentari (0)
Komentiraj