
Na Medicinskom fakultetu u Splitu predstavljen je Obzor Europa projekt InnoThyroGen vrijedan 5 milijuna eura, usmjeren na razvoj personalizirane medicine u području bolesti štitne žlijezde.
Članica projektnog tima dr. sc. Andrea Gelemanović naglasila je kako je riječ o projektu, koji je bio u vrlo kompetitivnoj konkurenciji. Naime, od 205 prijavljenih projekata, odobreno je njih samo 12 među kojima je InnoThyroGen Medicinskog fakulteta. Projekt financira Europska unija kroz program za istraživanje i inovacije Horizon Europe u okviru poziva „Widening participation and spreading excellence“. Projekt teži razvoju inovativnih rješenja za poboljšanje dijagnostike i terapije bolesti štitne žlijezde, građani oboljeli od bolesti štitnjače koji se uključe kao ispitanici u istraživanju imat će pravo na: besplatnu analizu hormona i protutijela štitne žlijezde, ultrazvuk štitnjače te detaljan klinički pregled specijalista.
Projekt InnoThyroGen okuplja brojne stručnjake, a ono što nas posebno veseli je da ima i velike koristi za širu društvenu zajednicu, odnosno naše sugrađane. To je upravo ono što se stalno trudimo poticati na našem fakultetu, a to je otvorena znanost. Projekt ima fokus na razvoju inovativnih pristupa u genomici, odnosno personaliziranoj medicini koja je jedan novi trend u suvremenoj medicini te u središte pažnje stavlja bolesti štitnjače koji je važan javnozdravstveni problem današnjice.
Čestitam projektnom timu i svim njihovim suradnicima, ovaj projekt značajno pridonosi ugledu Medicinskog fakulteta, Sveučilišta u Splitu, grada Splita, Splitsko-dalmatinske županije i Republike Hrvatske – kazala je prodekanica Medicinskog fakulteta za nastavu i studentska pitanja prof. dr. sc. Renata Pecotić zaželjevši dionicima projekta puno uspjeha u daljnjem radu.
Uzvanike je pozdravila i viša savjetnica za znanost i obrazovanje u Svjetskoj banci te savjetnica rektora za znanstveni preustroj MedILS-a dr. sc. Danica Ramljak izrazivši potporu projektnom timu u realizaciji ovako važnog projekta. Obzirom na vlastito iskustvo dugogodišnje evaluacije projekata u Europskoj komisiji, kazala je kako zna da nije bilo lako pripremiti projekt i izboriti financiranje u izuzetno jakoj konkurenciji. Istaknula je kako je Medicinski fakultet dobio još jedan Horizon projekt kojeg vodi prof. dr. sc. Ana Marušić, što je ogroman uspjeh za ovu instituciju.
- Inovativno, suvremeno, interdisciplinarno su riječi koje najbolje opisuju ovaj projekt za kojeg, iz osobnog iskustva voditelja dvaju Horizon projekata, znam koliko truda i predanog rada stoji u pozadini, stoga čestitam projektnom timu i suradnicima na ovom postignuću. Njihov uspjeh podiže i rejting našeg Sveučilišta, jer uz broj citata i objavljenih radova, jednako je važno i imati međunarodne znanstvene projekte – poručio je prorektor Nikša Jajac pozvavši svih da se pokušaju okušati u prijavi Horizon projekata, a Sveučilište će im dati svu potrebnu podršku.
Podršku u svakom obliku suradnje sa Sveučilištem pa tako i u realizaciji ovog projekta obećao je župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban čestitavši svima i zahvalivši im na njihovom ustrajnom i predanom radu.
U drugom dijelu programa koordinatorica projekta s Medicinskog fakulteta dr. sc. Nikolina Pleić predstavila je detaljnije projekt InnoThyroGen dok je o važnosti genetike, personalizirane medicine i značaju biobanki govorio prof. dr. sc. Ozren Polašek, upravitelj Hrvatske zaklade za znanost.
Znanstveno-klinička predavanja održali su dionici projekta i to iz perspektive Splita doc. dr. sc. Dubravka Brdar, spec. nuklearne medicine (Klinički zavod za nuklearnu medicinu, KBC Split), a iz perspektive Zagreba: Ante Škaro, dr. med., spec. otorinolaringologije, kirurg glave i vrata (Poliklinika Leptir, Zagreb).
Više o Obzor Europa programu zainteresiranima je kazao Viktor Koska, nacionalna osoba za kontakt za širenje sudjelovanja i jačanje Europskog istraživačkog prostora, AMPEU.
Konzorcij projekta InnoThyroGen okuplja 13 partnera, a projekt koordinira Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu. Uz Medicinski fakultet, partneri na projektu su vodeće zdravstvene i znanstvene institucije, javne ustanove, udruge pacijenata te poduzeća specijalizirana za laboratorijsku dijagnostiku i razvoj softverskih rješenja u zdravstvu.
Komentari (0)
Komentiraj