StoryEditorOCM
SplitVELIKI USPJEH

Medicinski faks dobio 5 milijuna € za borbu protiv bolesti štitnjače. Pacijenti, javite im se, nude besplatne preglede!

Piše Vanna Šiško
15. travnja 2025. - 14:03

Na Medicinskom fakultetu u Splitu predstavljen je Obzor Europa projekt InnoThyroGen vrijedan 5 milijuna eura, usmjeren na razvoj personalizirane medicine u području bolesti štitne žlijezde.

Članica projektnog tima dr. sc. Andrea Gelemanović naglasila je kako je riječ o projektu, koji je bio u vrlo kompetitivnoj konkurenciji. Naime, od 205 prijavljenih projekata, odobreno je njih samo 12 među kojima je InnoThyroGen Medicinskog fakulteta. Projekt financira Europska unija kroz program za istraživanje i inovacije Horizon Europe u okviru poziva „Widening participation and spreading excellence“. Projekt teži razvoju inovativnih rješenja za poboljšanje dijagnostike i terapije bolesti štitne žlijezde, građani oboljeli od bolesti štitnjače koji se uključe kao ispitanici u istraživanju imat će pravo na: besplatnu analizu hormona i protutijela štitne žlijezde, ultrazvuk štitnjače te detaljan klinički pregled specijalista.

Projekt InnoThyroGen okuplja brojne stručnjake, a ono što nas posebno veseli je da ima i velike koristi za širu društvenu zajednicu, odnosno naše sugrađane. To je upravo ono što se stalno trudimo poticati na našem fakultetu, a to je otvorena znanost. Projekt ima fokus na razvoju inovativnih pristupa u genomici, odnosno personaliziranoj medicini koja je jedan novi trend u suvremenoj medicini te u središte pažnje stavlja bolesti štitnjače koji je važan javnozdravstveni problem današnjice.

Čestitam projektnom timu i svim njihovim suradnicima, ovaj projekt značajno pridonosi ugledu Medicinskog fakulteta, Sveučilišta u Splitu, grada Splita, Splitsko-dalmatinske županije i Republike Hrvatske – kazala je prodekanica Medicinskog fakulteta za nastavu i studentska pitanja prof. dr. sc. Renata Pecotić zaželjevši dionicima projekta puno uspjeha u daljnjem radu.

image

Renata Pecotić, prodekanica Medicinskog fakulteta

Jakov Prkic/Cropix

Uzvanike je pozdravila i viša savjetnica za znanost i obrazovanje u Svjetskoj banci te savjetnica rektora za znanstveni preustroj MedILS-a dr. sc. Danica Ramljak izrazivši potporu projektnom timu u realizaciji ovako važnog projekta. Obzirom na vlastito iskustvo dugogodišnje evaluacije projekata u Europskoj komisiji, kazala je kako zna da nije bilo lako pripremiti projekt i izboriti financiranje u izuzetno jakoj konkurenciji. Istaknula je kako je Medicinski fakultet dobio još jedan Horizon projekt kojeg vodi prof. dr. sc. Ana Marušić, što je ogroman uspjeh za ovu instituciju.

image

Danica Ramljak

Jakov Prkic/Cropix

- Inovativno, suvremeno, interdisciplinarno su riječi koje najbolje opisuju ovaj projekt za kojeg, iz osobnog iskustva voditelja dvaju Horizon projekata, znam koliko truda i predanog rada stoji u pozadini, stoga čestitam projektnom timu i suradnicima na ovom postignuću. Njihov uspjeh podiže i rejting našeg Sveučilišta, jer uz broj citata i objavljenih radova, jednako je važno i imati međunarodne znanstvene projekte – poručio je prorektor Nikša Jajac pozvavši svih da se pokušaju okušati u prijavi Horizon projekata, a Sveučilište će im dati svu potrebnu podršku.

image

Prorektor Nikša Jajac

Jakov Prkic/Cropix

Podršku u svakom obliku suradnje sa Sveučilištem pa tako i u realizaciji ovog projekta obećao je župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban čestitavši svima i zahvalivši im na njihovom ustrajnom i predanom radu.

image

Župan Blaženko Boban

Jakov Prkic/Cropix

U drugom dijelu programa koordinatorica projekta s Medicinskog fakulteta dr. sc. Nikolina Pleić predstavila je detaljnije projekt InnoThyroGen dok je o važnosti genetike, personalizirane medicine i značaju biobanki govorio prof. dr. sc. Ozren Polašek, upravitelj Hrvatske zaklade za znanost.

Znanstveno-klinička predavanja održali su dionici projekta i to iz perspektive Splita doc. dr. sc. Dubravka Brdar, spec. nuklearne medicine (Klinički zavod za nuklearnu medicinu, KBC Split), a iz perspektive Zagreba: Ante Škaro, dr. med., spec. otorinolaringologije, kirurg glave i vrata (Poliklinika Leptir, Zagreb).

Više o Obzor Europa programu zainteresiranima je kazao Viktor Koska, nacionalna osoba za kontakt za širenje sudjelovanja i jačanje Europskog istraživačkog prostora, AMPEU.

Konzorcij projekta InnoThyroGen okuplja 13 partnera, a projekt koordinira Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu. Uz Medicinski fakultet, partneri na projektu su vodeće zdravstvene i znanstvene institucije, javne ustanove, udruge pacijenata te poduzeća specijalizirana za laboratorijsku dijagnostiku i razvoj softverskih rješenja u zdravstvu.

image

Predstavljanje projekta InnoThyroGen vrijednog 5 milijuna eura

Jakov Prkic/Cropix
image

Predstavljanje projekta InnoThyroGen vrijednog 5 milijuna eura

Jakov Prkic/Cropix
Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
15. travanj 2025 14:04