23:45 - Vatrogasci iz Jelse oglasili su se na svom Facebook profilu i objavili dobru vijest koja glasi da je "situacija puno bolja nego što je bila u popodnevnim satima".
"Evo sada kad je situacija puno bolja nego što je to bilo u popodnevnim satima, nekoliko riječi o današnjoj intervenciji u Ivan Dolcu.
Danas u 16:05h dobivamo dojavu o požaru smetlišta u Ivan Dolcu te odmah po dojavi kreće dežurna ekipa.
Zbog veličine požara podignute su sve otočke snage i 2 kanadera. Po dolasku na požarište situacija je izgledala vrlo ozbiljna i zahtjevna te se gašenje baziralo na obranu kuća koje su uglavnom spašene, ali nażalost ima nekoliko i nagorenih okućnica i starijih automobila.
U kasnim popodnevnim satima na požarište se priključuju još dva kanadera te zajedno s njima požar stavljamo donekle pod kotrolu.
U noć smo ušli nešto mirnije, ali s velikim oprezom jer je fronta požara dosta velika i nepristupačna te zbog bure moramo biti spremni na sve izazove.
Hvala svim vatrogascima s područja otoka koji su nadljudskim naporima dali sve od sebe da obuzdaju vatrenu stihiju koja nije nimalo bezazleno izgledala.
Naravno, jedno veliko HVALA za sve mještane Ivan Dolca koji su nam bili od velke pomoči I pomagali koliko god su mogli.
Sutra ujutro dolazi nam ispomoć s kopna te se nadamo puno boljoj i mirnijoj situaciji nego što je to bilo danas.
Svim stanovnica i vatrogascima na južnoj strani otoka želimo mirnu i ugodnu noć.", poručili su vatrogasci s Jelse.
23:40 - Vatrogasci su objavili da je dosad izgorjelo oko 200 hektara trave, niskog raslinja i borove šume, dodajući da je situacija na požarištu trenutno zadovoljavajuća.
Na terenu će tijekom cijele noći ostati 15 vozila i 60 vatrogasaca DVD-ova Hvar, Stari Grad i Jelsa, dok će im ujutro u ispomoć s kopna stići dva vozila i 15 vatrogasaca s područja Imotskog i Sinja.
"Po nalogu županijskog vatrogasnog zapovjednika za ujutro je već zatražen kanader da uzleti prema Ivan Dolcu na Hvaru. Opožarena površina iznosi oko 200 hektara trave, niskog i visokog raslinja te borove šume", kazao je Hini dežurni operativac iz Županijskog vatrogasno-operativnog centra (ŽVOC) Split.
Vatrogasci će cijelu noć sa svim raspoloživim sredstvima sanirati požarište, aktivno ga gasiti i sve što bude potrebno, a ujutro ćemo vidjeti kakva će biti situacija", dodao je isti izvor.
21:50 - Požar još uvijek nije ugašen.
20:18 Kuće su zasad obranjene, puše bura, koja nosi vatru prema vrhu otoka. Dim se vidi i s kopna. Uoči početka središnjeg Dnevnika HTV-a telefonom se s požarišta javio Nikola Škare, zapovjednik DVD-a Hvar.
- Kuće smo obranili i ne prijeti im više požar. No, požar se dignuo gore i ide preko brda. Četiri kanadera nam pomažu. Sve otočke snage su na terenu i zasad je borba. Dalje ćemo sve vidjeti, a nadamo se da ćemo do noći ga utišati da bude lakše. Sad se ne može reći točno što će biti, ali nadamo se da će biti dobro, kazao je Škare.
20:05 - Trenutno se na terenu nalazi četiri kanadera, 41 vatrogasac i 17 vatrogasnih vozila. Trenutno stanje je dosta dobro s obzirom na to kako je bilo u popodnevnim satima. Par napuštenih objekata je izgorilo, dvije vile su malo zahvaćene, više njihove okućnice, jedan dio vinograda je izgorio", rekao je za Dnevnik.hr. Goran Kević, zapovjednik Operativnog vatrogasnog zapovjedništva Divulje.
Iz Operativnog vatrogasnog zapovjedništva u Divuljama očekuju pojačavanje vjetra, a situaciju otežava što će kanaderi letjeti još kratko pa se povući u bazu u Zadru.
"Borit ćemo se i nadam se da ćemo obuzdati požar noćas", zaključio je Kević.
19:41 Još nekih sat vremena vatrogascima koji gase veliki požar na južnoj strani Hvara, zapadno od Ivan Doca, moći će pomagati kanaderi.
I prognoza na terenu nije niti malo zadovoljavajuća!
Kako saznajemo od gasitelja u vatrenom ognju nestalo je par poljoprivrednih objekata, vatra je stigla i do dvije turističke vile, okućnica, raslinje oko njih je izgorilo, vatrogasci su srećom uspjeli spriječili daljnje širenje vatre na tom području.
No nisu uspjeli zaustaviti vatru na njenom putu uništenja, budući je „gonjena” jakom tramontanom "progutala" i par vinograda na južnoj padini Hvara.
U okršaju sa vatrenim ognjem je trenutno 41 otočni vatrogasac sa 11 vozila, redom članovi DVD-a Hvar, Jelsa i Stari Grad, koji nadljudskim snagama sprječavaju daljnje širenje vatre prema naselju.
Sada svi s nelagodom čekaju mrak, jer se tada s požarišta moraju povući kanaderi, pa će hrabri gasitelji ostati bez te važne podrške u gašenju požara.
Pred vatrogascima je neizvjesna noć, boravak na terenu gdje se vatra širi, kako se diže i vjetar, a koji po prognozi nije u opadanju.
19:10 Požar niskog raslinja koji je u 16.10 sati izbio na prostoru Jagodne i Ivan Dolca, na južnoj strani otoka Hvara, zahvaljujući vjetru brzo se širi.
Na terenu su članovi otočnih Dobrovoljno vatrogasnih društava – Jelsa, Stari Grad i Hvar sa četiri vozila i 12 vatrogasaca, uz jedno dislocirano vozilo sa tri gasitelja.
Ujedno su u pomoć stigle i zračne snage, četiri kanadera, protupožarna zrakoplova CL-415, koji već "rade" na terenu i pokušavaju ugasiti vatru, koja se velikom brzinom širi i prema kućama.
Naime, zapuhala je tramontana, požar se širi, pa vatrogascima, i onima na kopnu i pilotima u zraku, očito neće biti lako staviti vatru pod kontrolu.
RANIJE
Južnu stranu otoka Hvara u subotu poslijepodne zahvatio je požar. Prema prvim informacija gori nisko raslinje, vatra guta sve pred sobom tjerana burom, koja itekako zadaje glavobolju gasiteljima.
Dojavu o vatri vatrogasci su dobili u 16.10 sati. Na terenu su članovi otočnih Dobrovoljno vatrogasnih društava. Ujedno na putu prema požarištu, koje je vidljivo i s kopna, lete u pomoć četiri protupožarna zrakoplova.
Radi se o otvorenom požaru u neposrednoj blizini Ivan Dolca, malog mjesta na južnoj strani Hvara, zapadno od Zavale.
Sada svi s nestrpljenjem čekaju pomoć kanadera u gašenju vatre, koja se širi velikom brzinom što je vidljivo i na snimkama koje smo dobili od čitatelja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....