StoryEditorOCM
Šibeniksvi kapaciteti puni

Danas je nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, evo kako funkcionira jedina ustanova u Šibeniku i šire koja pruža utočište žrtvama

Piše Toni Veljača
22. rujna 2021. - 08:38

Danas se u Hrvatskoj se obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić usmrtio svoju suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić te sutkinju Ljiljanu Hvalec, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković.

U Hrvatskoj se nasilje nad ženama najčešće događa u obiteljskoj zajednici, koja bi trebala biti najsigurnije okruženje. Većina žrtava obiteljskog nasilja su osobe ženskog spola. Počinitelj obiteljskog nasilja najčešće je bračni ili izvanbračni suprug ili bivši suprug (partner) žrtve.

Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama za cilj ima osvijestiti i senzibilizirati društvo na problematiku nasilja nad ženama te poslati poruku o nultoj toleranciji prema svim oblicima nasilja nad ženama. Riječ je o društvenom problemu o kojemu je potrebno otvoreno i javno govoriti na svim razinama vlasti, a koje je nužno potaknuti na međusobnu suradnju u suzbijanju i odgovarajućem sankcioniranju nasilja, na što u svom godišnjem izvješću za 2019. godinu upozorava i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova.

Caritas Šibenske biskupije jedina je ustanova u Šibensko-kninskoj županiji koja pruža mogućnost prihvatilišta za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja. Prihvatilište omogućuje smještaj 10 osoba, a godišnje se u prihvatilištu zbrine između 20 i 25 osoba.

- Trenutačno su nam kapaciteti puni, nastojimo da svaka osoba unutar prihvatilišta ima koliko toliko slobode i intime tijekom svog boravka - rekla je nam u razgovoru voditeljica prihvatilišta za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja Suzana Šimac.

Poziva i upita uvijek ima, rekla nam je voditeljica, ali i naglasila da korisnike uvijek potiču na što brže osamostaljenje.

- Korisnici prihvatilišta mogu se kod nas zadržati najviše do godinu dana, s tim da ih uvijek potičemo da se što prije osamostale i pronađu posao - istaknula je.

- Korisnike primamo prema pozivu Centra za socijalnu skrb odnosno pozivu policije - zaključila je Šimac.

19. travanj 2024 12:35