
Režija: Shawn Levy
Uloge: Ben Stiller, Robin Williams
Distribucija: Blitz
Ocjena: ** 1/2
“Slikaj, duže će ti trajati.“ – “Noć u muzeju: Tajna grobnice“ (2014.)
Za jedan proizvod snimljen naizgled po standardnoj hollywoodskoj devizi “uzmi novac i bježi”, “Noć u muzeju 2” prilično je pošten komad obiteljskog “entertainmenta” i u finalu bi vas možda mogla uhvatiti nostalgija jer treći film neće biti ovako dobar. Zapisali smo to baš na ovome mjestu (prilog “Reflektor“) u lipnju 2009. i - pogodili. Treći dio serijala “Noć u muzeju“, pušten u kina pet i pol godina kasnije, nije tako dobar. Nakon progresa s “dvojkom“, novi “Night At The Museum“, podnaslovljen “Secret Of The Tomb“, korak je nazad za hit-franšizu lansiranu 2006. s blockbusterom u režiji hitmejkera Shawna Levyja (“Pravi čelik“).
No, “Tajna grobnice“ uspijeva projicirati snopić nostalgije na veliki ekran kad se u kadru pojavi pokojni Robin Williams po treći put u ulozi “oživjelog“ eksponata Pridodoslovnog muzeja - američkog predsjednika Theodorea Roosevelta, osobito u završnici filma. Ima to veze s time što tragična smrt neprežaljena oskarovca koincidira sa zapletom načetim u Egiptu 1938. (američka ekspedicija oskrvne Akmenraovu grobnicu). Naime, noćni čuvar Larry Daly (Ben Stiller) pokušava spasiti muzejske eksponate od voska - Theodorea Roosevelta, minijaturnog kauboja Jedediaha (Owen Wilson) i rimskog legionara Octaviusa (Steve Coogan), Atilu “Biča Božjeg“ (Patrick Gallagher)...
![]() |
Friškom nastavku Levyjeva hita nasušno nedostaje tzv. filmske magije, premda se radnja vrti oko čarobne ploče koja zasvijetli kad sunce zađe i oživi ukipljene žitelje Pridodoslovnog muzeja. U prethodniku je “movie magic“ znala stidljivo zasjati poput usamljene zrake sunca, napose u zadnjoj sceni - među posjetiteljima muzeja neočekivano se nađe djevojka od krvi i mesa, identična “oživjela“ avijatičarka od voska Amelia Earhart (obje u izvedbi neodoljive Amy Adams) u koju se Larry zaljubio tijekom zajedničkih pustolovina. Sve to, potencijalni početak jedne divne romanse, Levy je ušuškao u Coldplayevu “Life In Technicolor“.
![]() |
Larry, uzgred, dolazi u London kako bi u Britanskom muzeju dobio savjet od faraona Merenkahrea (Ben Kingsley) u vezi čarobne ploče, inače stvarčice veoma nalik modernom iPadovom tabletu. U British Museumu Larry i ekipa dobivaju društvo u vitezu Lancelotu (“pythonovski“ vedri Dan Stevens) koji će se teško pomiriti s činjenicom kako nije stvaran, to jest da je “tek puki grumen bezlična voska“, no film ne zalazi duboko u misli likova. Važnije je da u Britanskom muzeju oživi svašta-nešto i da protagoniste jedan golemi triceratops nagoni u bijeg poput T-Rexa u prvom filmu, a tu je i mitološka demonska zmija da se “Noć u muzeju“ može na kinoblagajnama natjecati s trećim “Hobitom“.
“Posebne učinke i tehničko čarobnjaštvo očekujemo od ovog muzeja“, govori netko na početku filma prilikom Larryjeve demonstracije vizualnih čudesa. Istina, od nove “Noći u muzeju“ očekujemo posljednji krik specijalnih efekata, ali i buđenje “zova povijesti“ u smislu da film nauči (mlađe) gledatelje osnovama iz udžbenika, između redaka se sprdajući s manjkom znanja i zanimanja prosječnog Amerikanca za historiju čovječanstva. Umjesto toga dobili smo prizemni zahodski humor, zaveden u sceni s majmunčićem kako uriniranjem gasi lavu Pompeja koja se opasno približava Jedediahu i Octaviusu. “Nećeš valjda? Mora“, dodavaju se Jedediah i Octavius grabeći riječi iz usta gledatelju starijem od 15 godina. “Nije bilo potrebe za tim“.
'Huge Ackman'U sceni neiskorištena potencijala pojavljuje se Hugh Jackman kao kralj Arthur. Jackman na kazališnim daskama glumi u mjuziklu “Camelot“ s Alice Eve kad im na pozornicu bane Lancelot u potrazi za dvorcem kralja Arthura. Popularni glumac igra sam sebe i u jednom trenutku krene glumiti Wolverinea kako bi preplašio Lancelota koji, zanimljivo, njegovo ime izgovara “Huge Ackman“. Inače, u filmu u epizodama još gledamo Rebel Wilson, Rickyja Gervaisa i Mickeyja Rooneyja, nažalost također u posljednjoj ulozi. |
![]() |