
Jedna od gospodarskih perjanica Vrgorske krajine, tvrtka "Vrgorka-vinarija", otišla je u stečaj krajem 2015. godine, a većina od tada zaposlena 63 radnika uzela je svoje knjižice i "preselila" se u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
To je bio težak udarac za lokalno gospodarstvo, koje je danas više-manje ostalo samo na jakoj mesnoj industriji i malim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. "Vrgorka-vinarija" osnovana je davne 1958. godine i od tada je bila nositelj vinogradarstva i vinarstva u zaleđu istočnog dijela Splitsko-dalmatinske županije i vrlo bliskog područja Dubrovačko-neretvanske županije.
Tri godine nakon osnutka poduzeća izgrađena je i vinarija koja je bila centar za otkupljivanje grožđa i proizvodnju stolnih vina. Mnogi Vrgorčani, posebno oni stariji, još uvijek prepričavaju kako su se gradskim ulicama nakon jematve protezale kolone vozila i traktora prema vinariji gdje se otkupljivalo grožđe. Proizvodila su se i dosta dobra vina jer je sirovina bila kvalitetna.
No, prema mišljenju dijela tadašnjih zaposlenika, crni oblaci nadvili su se na tvrtku 1997. godine, kad je "Vrgorka-vinariju" preuzeo šibenski "Vinoplod". Vrgorsko poduzeće imalo je svoj veliki plantažni vinograd u Otrić-Seocima, koji se prostire na više od 250 hektara, kao i potrebnu proizvodnju.
Unatoč tome, dugovi su pritiskali sa svih strana, a radnici mjesecima nisu dobivali plaće, pa je jedini ishod te poslovne priče bilo otvaranje stečaja u prosincu 2015. godine. Imovina tvrtke se u tom postupku prodavala 12 puta, ali tek je sada stigla ponuda, nešto veća od četiri milijuna kuna, za preuzimanje "Vrgorke".
Ponuditelj je zagrebačka tvrtka "3E Turizam", u vlasništvu Ante Zloića, čovjeka s 30-godišnjim poduzetničkim iskustvom iz Hrvatske i Njemačke na području građevinskog inženjeringa, projektiranja, te zastupanja i konzaltinga. Široj javnosti postao je poznat kao arhitekt nesuđenog plovećeg kongresnog centra Periska, broda posebne namjene, planirane dužine 170 metara, projekta čiji je nositelj trebao biti Davor Štern, nekadašnji ministar gospodarstva i bivši direktor Ine.
No, vratimo se "Vrgorka-vinariji", čiji su najveći vjerovnici Ministarstvo financija, s oko 5,6 milijuna kuna potraživanja, zatim "SPV za sanaciju", tvrtka u vlasništvu državne Agencije za sanaciju banaka koja potražuje oko 5,9 milijuna kuna, te nekadašnji radnici s 3,2 milijuna kuna. Djelatnicima je 2016. preko Agencije za osiguranje radničkih tražbina isplaćeno oko 949 tisuća kuna, a u stečajnom postupku trebali bi dobiti 41 posto novca koji im duguje bivši poslodavac.
Treba istaknuti kako su sudski vještaci imovinu "Vrgorka-vinarije" procijenili na oko 40 milijuna kuna.
– Čekamo ročište na Trgovačkom sudu jer je došlo do promjene u Odboru vjerovnika. Nakon toga ćemo znati puno više, jer stečajni upravitelj provodi odluke vjerovnika – kazala nam je Ivana Sušić, stečajna upraviteljica.
Neslužbeno doznajemo kako Zloić namjerava zaposliti oko 50 radnika na neodređeno vrijeme, dok bi tijekom berbe posao tu pronašlo još 100 sezonaca.