
Sela u okolici Vrgorca - Prapatnice, Stilja, Kašče, Zavojane, Vlaka, Kozica, Rašćane, Dragljane, Kljenak i Duge Njive - već dva tjedna nemaju redovnu opskrbu vodom iz špina.
Naime, razina vode u izvoru Banja s kojeg se opskrbljuje spomenuto područje pala je u jednom danu za šest metara. Na tom vodovodu ostali su zasad priključeni Vrgorac, Orah, Banja, Ravča, Kotezi, Kokorići i Kutac, čak je vladao strah da bi i oni mogli ostati suhih slavina, što bi stvorilo velike probleme građanima, te hitnim službama, školama i prerađivačkoj industriji.
To je druga po redu suša u samo dvije godine, ali nikad ovako drugotrajna, kao sad. Prije bi to trajalo po nekoliko dana, sad se to sve proteglo na 14 dana, a ako dobre kiše ne padnu za vikend na slijevnom području od Tomislavgrada u BiH do Imotskog, nezapamćena suša ući će u treći tjedan.
Treba istaknuti da se vatrogasci i djelatnici “Komunalnog” trude svaki dan osigurati isporuku pitke vode pogođenom stanovništvu, a osim toga pokušavaju svakih nekoliko dana pustiti vodu po nekoliko sati kako bi ljudi oprali robu, tuširali se...
Međutim, građani su iz dana u dan sve više ogorčeni i revoltirani, svoje nezadovoljstvo iskazuju preko društvenih mreža i medija. S druge strane, stanovnici Mijaca i Kozičkih Poljica, jedinih sela koja nisu spojena na vodovodnu mrežu, svakodnevno podsjećaju gradsku vlast i žitelje sela koja sada trpe bezvodicu kako je njima tako već desetljećima.
Ima u ovoj priči i ljudske nepažnje, dio građana je nakon što je vodovod “prošao” kroz njihova sela razbio ili zatrpao svoje čatrnje i ostali su isključivo na javnoj opskrbnoj mreži, nitko nije računao na dugotrajne suše, potrese koji su možda poremetili podzemne tokove...
No, treba istaknuti da zbog dotrajele mreže iz vrgorskog vodovoda iscuri 80 posto vode, cjevovodi su praktički poput rešeta, a kubik je vrijedan kao zlato, među najskupljima u Hrvatskoj, jer se voda zbog konfiguracije terena treba prepumpavati po nekoliko puta. Apsurd je da Vrgorac “leži” na vodi, jer osim Banje u okolici postoje još četiri izvora: Butina, Stinjevac, Lukavac i Betina.
Zanimljivo je istaknuti kako se nitko dosad nije sjetio taj sustav uvezati iako je i prije bilo suša. Na vlasti u Vrgorcu je od 2016. godine Nezavisna lista mladih, više se ne mogu pozivati na grijehe prethodnih struktura i HDZ-a. Sada je sve u njihovim rukama i, kako stvari stoje, bit će još jedno vrijeme, jer imaju apsolutnu većinu u Gradskom vijeću.
- Nažalost, nema pomaka, pokušavamo održati trenutni sustav, redovito ljudima dovozimo vodu kamionima cisternama te im naizmjenično puštamo po nekoliko sati. Dok kiša ne padne, situacija će se teško popraviti - kazao nam je Tomislav Leko, tehnički direktor tvrtke “Komunalno”.
Vrgorski gradonačelnik Mile Herceg (NLM) ističe kako se radi projekt spajanja izvora Banje s Butinom.
- No moramo promijeniti Prostorni plan, to ćemo odmah u siječnju napraviti, jer smo već na vodospremi Vukosavi u Dusini ostavili tu mogućnost priključka. To je projekt vrijedan oko šest milijuna kuna, uz pomoć “Hrvatskih voda” mogli bismo ga završiti - objašnjava Herceg.
Zanimalo nas je zašto se u Banji ne počne s kopanjem druge bušotine.
- Speleolozi koji su se spuštali u dno kazali su nam kako je izvor Banja zapravo protočna rijeka, a ne jezero. I što ćemo? Da potrošimo više od pola milijuna kuna, a ništa ne riješimo - zaključio je Herceg.