Osamnaest godina nakon odlaska jugovojske s otoka Visa sudbina ove, danas gotovo u potpunosti devastirane zgrade s blijedožutom fasadom i nadalje je neizvjesna.
Osim svoje oronulosti Češka vila privlači i pozornost grafitom na pročelju zgrade “ČESY SE VRAĆA KUĆY” kojim je vjerojatno neki češki turist simbolično “oživio” izjavu češkog veleposlanika u Hrvatskoj Jirija Kudele danu prigodom njegova kratkog boravka na Visu u rujnu 2002. kada je naglasio interes Čeha za vraćanje Češke vile u češko vlasništvo.
Češki je veleposlanik tada za “Slobodnu Dalmaciju” izjavio kako se oni “ne odriču prava na povrat Češke vile”, te kako će “to pravo pokušati ostvariti diplomatskim putem kod nadležnih tijela dviju država”.
Za vilu se zanimala i princeza Carolina od Monaka
Godinama se pokušavalo iznaći kvalitetno rješenje kako bi se ova građevina, obnovljena početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća, dimenzija 20x10 metara s prizemljem i dva kata te pripadajućim zemljištem sa sportskim terenima stavila u funkciju.
Tako je, primjerice, propao projekt Hrvatskog društva skladatelja prema kojemu je Češka vila trebala postati međunarodni glazbeni centar u koji je trebalo uložiti čak 3,5 milijuna eura, a interes za ulaganja u Češku vilu iskazivali su i mnogi domaći i strani poduzetnici, među kojima se navodno spominjala i princeza Carolina od Monaka koja je nekoliko puta dolazila na Vis, no sve bez rezultata.
U međuvremenu je Vlada RH dala Češku vilu na korištenje Gradu Visu, a prema nedavno donesenom Prostornom planu Grada Visa poluotok Sveti Juraj s pripadajućom Češkom vilom određen je za turističku namjenu.
Zubčić: Nekretnine na poluotoku Sv. Juraj nisu procijenjeneU razgovoru s Marinkom Zubčićem, predsjednikom viškog Gradskog vijeća, doznali smo da do sada nitko nije obavio procjenu vrijednosti nekretnina na poluotoku Sv. Juraj gdje se Češka vila nalazi. Uostalom, kao ni kod preostalih brojnih bivših vojnih objekata na otoku, ali da će to biti nužno kada se pronađe strateški partner, jer grad Vis sa svojim skromnim proračunom nema mogućnosti samostalno obnoviti i staviti u (turističku) funkciju navedeni prostor. Od posrednika u trgovini nekretninama doznajemo, međutim, da bi metar četvorni Češke vile mogao na tržištu vrijediti od 600 do 1000 eura, a kvadrat zemljišta od 250 do 300 eura. Kako vilu čini 600 metara četvornih, to bi iznosilo do 600.000 eura, plus još oko milijun eura za pripadajuće zemljište. |
Igor Legaz: Moj pradjed je vilu prije 79 godina prodao ČesimaPrema izjavi profesora matematike iz Dubrovnika Igora Legaza, potomka bivšeg vlasnika Češke vile, pradjeda Srećka Kovačevića, nema dvojbi oko pripadnosti vile Česima, jer je ona još 1923. bila u njihovu vlasništvu. Legaz tvrdi da je njegov je pradjed putem opunomoćenika prije 79 godina sklopio s kupcem, Društvom socijalne zaštite državnih namještenika u Pragu, ugovor o prodaji vile za tadašnjih 3,3 milijuna dinara, a zatim je stupanjem na snagu Zakona o nacionalizaciji 1948. češki vlasnik promijenio ime, navodi Legaz, u Revolucionarni pokret sindikata.Odlukom Predsjedništva Sabora RH, dodao je Igor Legaz, obavljen je prijenos prava s Revolucionarnog pokreta praških sindikata na općenarodnu imovinu, nakon čega je “zbog strateških razloga” u 16 hektara površine prostora Sv. Jurja uselila JNA koja iz njega iseljava potkraj svibnja 1992. godine. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....