Drugo izdanje Šibenik Street Art Festivala održat će se od 9. do 11. srpnja u nezavisnom kulturnom centru Azimut. U Šibenik dovodi umjetnike iz Belgije, Njemačke, Italije i Hrvatske. Program je posvećen stencil artu, a gradu će ostaviti i novi mural posvećen Arsenu Dediću.
Nakon prošlogodišnje premijere, festival se vraća s temom stencil arta – tehnike oslikavanja pomoću šablona koju je svjetski proslavio Banksy. Ovu, u Hrvatskoj još uvijek rijetko zastupljenu umjetničku tehniku, predstavit će autori iz četiri europske zemlje. Iz Belgije dolaze Zazou LGR, CoolJC i Jaune, iz Njemačke Mittenimwald, iz Italije Stelleconfuse, dok će Hrvatsku predstavljati Senk, Yo.Pecador i LeonGSK.
Jedan od trajnih rezultata festivala bit će mural posvećen Arsenu Dediću na šibenskoj tržnici. Izradit će ga domaći umjetnici Grupe ZID - Gregor Furkes i Krešimir Golubić. Međunarodni umjetnici oslikat će i preostale zapuštene zidove tržnice te nastaviti njihovu transformaciju u prostor suvremene urbane umjetnosti.
Festival u Azimut donosi Graffiti Jam na otvorenom i izložbu Sticker Session 2026 s izborom radova gotovo 250 umjetnika iz četrdesetak zemalja. Program uključuje i projekcije dokumentarnih filmova „Optički krikovi” i „Stencil Stories”. Nakon projekcije razgovarat ćemo s dr. Ulrichom Blancheom, izvrsnim poznavateljem street arta i autorom brojnih knjiga. Bit će predstavljena i njegova nova, neautorizirana biografija Banksyja, koja će ove jeseni premijerno biti predstavljena na Frankfurtskom sajmu knjiga. Posjetitelji će tom prilikom moći doznati više i o hrvatskom izdanju knjige, koje će nakon Frankfurta objaviti knjižara Rockmark, a predstaviti na zagrebačkom Interliberu.
Za djecu i mlade organiziraju se dvije besplatne radionice – Stencil Art i Graffiti. Broj mjesta je ograničen, a prijave su obavezne putem poveznice https://bit.ly/4p13Au2
Šibenik Street Art Festival otvara se u četvrtak, 9. srpnja u 19 sati, otvorenjem izložbe na otvorenom ispred Kluba Azimut. Program traje do subote, 11. srpnja, a svi sadržaji besplatni su za posjetitelje. Ovogodišnje izdanje festivala podržali su Grad Šibenik, Turistička zajednica grada Šibenika, Šibensko-kninska županija, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske te Belgijsko veleposlanstvo u Zagrebu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....