U četvrtak, 10. travnja, u hotelu "Aminess Khalani" u Makarskoj održana je prva konferencija "Adriatic Tourism Talks", koja je okupila vodeće stručnjake, predstavnike destinacija i institucija iz Hrvatske i regije. Pred prepunom dvoranom i brojnim predstavnicima turističkih zajednica, među kojima su se našli predstavnici Korčule, Malog Lošinja, Šibenika i drugih, tema susreta bio je regenerativni turizam. Kroz raspravu iz znanstvene, institucionalne i strateške perspektive, tražila su se rješenja kako da destinacije nadolazeće promjene ne dožive kao prijetnju, već kao priliku za turizam koji obnavlja, a ne troši.
Makarska, nekoć često spominjana kao primjer stihijskog razvoja i pretjerane apartmanizacije, gdje je turizam često narušavao kvalitetu života lokalnog stanovništva, s razlogom je dobila ulogu domaćina ove konferencije. Priznavši vlastite izazove i pretvorivši ih u temelj za transformaciju, Makarska se danas pozicionirala kao destinacija koja promišljeno gradi održivu i uključivu budućnost.
– Povukli smo kočnicu i ozbiljno promislili o tome kojim putem zaista želimo i trebamo ići. Donijeli smo strateške dokumente i akcijski plan koji nam omogućuje da korak po korak gradimo održiviji smjer razvoja. Kod velikih promjena važno je da ih ne donosite naglo jer jedino promišljenim pristupom možete doći do stvarnih rezultata. Zato mi je izuzetno drago što se prva konferencija o regenerativnom turizmu održava upravo u Makarskoj, jer iako možda nemamo odgovore na sva pitanja, imali smo hrabrost postaviti ona prava te snagu i želju da krenemo prema novoj viziji. Stoga, danas s ponosom možemo reći da je Makarska postala svojevrsni laboratorij promjena – istaknuo je Zoran Paunović, gradonačelnik Makarske.
Nova prilika
U prvom panelu pod nazivom "Regenerativni turizam – nova prilika za destinacije" stručnjaci su govorili o konceptu regenerativnog turizma, kao i o praksama koje se već razvijaju u Europi, osobito na Mediteranu – gdje se brojne destinacije suočavaju s istim izazovima: prekomjernim turizmom, pritiskom na infrastrukturu, gubitkom identiteta i iseljavanjem lokalnog stanovništva.
Panelisti Andrew Agius Muscat, suosnivač i glavni tajnik Mediterranean Tourism Foundation, Ivana Vladović, direktorica Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije, doc. dr. sc. Damir Krešić, ravnatelj Instituta za turizam Zagreb, i prof. dr. sc. Josip Mikulić s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, složili su se da regenerativni turizam nije tek prolazni trend, već poziv na duboku i suštinsku promjenu paradigme – onu u kojoj turizam ne služi isključivo ekonomskim interesima, već i oporavku i osnaživanju destinacije.
– Naše su destinacije u mnogočemu različite, ali ono što nas povezuje je turizam. Koliko god izazova donosio, turizam ne trebamo gledati kao neprijatelja, već kao priliku kojom moramo naučiti bolje upravljati. Ključno je da na ovakav način zajedno tražimo rješenja i dijelimo iskustva, samo tako možemo osigurati održiv i odgovoran razvoj – istaknuo je Muscat.
Takav pristup podrazumijeva aktivno uključivanje lokalne zajednice, vraćanje života i funkcije javnim prostorima, njegovanje autentičnosti i lokalne kulture, usporavanje ritma rasta te strateško i dugoročno planiranje koje nadilazi sezonalnost i kratkoročne profite. U fokusu je dobrobit – kako posjetitelja, tako i domaćina – a ključna riječ postaje ravnoteža.
Grad tranzicije
Nakon panela, zamjenica gradonačelnika Makarske Antonia Radić Brkan održala je prezentaciju na kojoj je predstavila uspješne regenerativne prakse grada domaćina. Kroz izlaganje je hrabro otvorila teme koje mnoge destinacije nerado priznaju – od preopterećenosti infrastrukture i visoke sezonalnosti, do otuđenosti lokalnog stanovništva.
– Želim da onim što radimo u Makarskoj damo vjetar u leđa i potaknemo kolege da promišljaju u istom smjeru, da svi zajedno pušemo u isto jedro – kako bismo dugoročno mogli živjeti dobro i kvalitetno u svojim sredinama. Rođeni smo na jednom od najljepših mjesta na svijetu i bilo bi šteta da sutra postanemo stranci na vlastitom prostoru – poručila je Radić Brkan.
Bilo je impresivno vidjeti konkretne promjene koje su ostvarene u tako kratkom vremenu, no iz Makarske jasno poručuju da je to tek početak. Radi se o izazovnom procesu, obilježenom otporima i nerazumijevanjem, ali oni ne odustaju. Vodi ih snažno uvjerenje da rade nešto ispravno – ne samo za budućnost turizma, već prije svega za dobrobit svojih sugrađana i grada kojem pripadaju.
Prepoznatljivost destinacije
Drugi panel pod nazivom "Estetika destinacije kao dio identiteta destinacije – Kako arhitektura i vizualni dojmovi oblikuju turističku privlačnost?" istaknuo je i važnost estetike prostora za kvalitetu života lokalnog stanovništva.
Panelisti Marija Martinović, direktorica prodaje i marketinga Maestral Resort & Casino iz Budve, Silvije Novak, arhitekt i senior partner iz Studija 3LHD, Petar Banda, voditelj tehničke pripreme i redovitog održavanja Grada Opatije i dr. Irena Ateljević, osnivačica Regenerate Europe & Terra Meera, raspravljali su o važnosti planiranja i promišljene arhitekture, kao i o tome kako suvremeni dizajn, uz poštivanje tradicije i konteksta, može doprinijeti prepoznatljivosti destinacije.
Sudionici konferencije imali su priliku uživati u autentičnim okusima za vrijeme "dalmatinske marende", jednog od niza istaknutih projekata Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije. Razmjene ideja i iskustava, zaključci rasprava te, prije svega, izvanredni rezultati grada domaćina poslali su snažnu poruku – pravo je vrijeme da iskoristimo priliku i zajednički krenemo u transformaciju prema održivoj i boljoj budućnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....