
Ako je suditi prema današnjim izlazima vodećih prognostičkih modela, sredinom veljače (za vikend), nakon višetjednog zimskog „posta“ mogli bi imati „Breaking news“ ili prijelomnu (meteorološku) vijest - povratak zime.
S velikom dozom opreza, imajući na umu činjenicu kako su prognoze najtočnije unutar 72 h, ali i „prevrtljivost“ najkraćeg mjeseca u godini, pristupamo „najfriškijem“ prognostičkom materijalu.
Već od vikenda trend na prognostičkim mapama upućuje kako bi se koplja mogla „lomiti“ sredinom veljače kada bi se sjevera Europe mogla pokrenuti vrlo hladna zračna masa s kojom bi se prave zimske prilike vratile u veći dio sjeverne, središnje i istočne Europe.
U ovim trenutcima, čini se kako će težište hladnoće biti istočnije od naših krajeva, ali zahlađenje bi moglo zahvatiti i naše geografsko područje.
Posljednji izlazi Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena dolazak hladnog zraka u više slojeve atmosfere u našem području „crtaju“ u petak 14. veljače, a zahlađenje bi se u Dalmaciju proširilo nešto kasnije, u noćnim satima.
Otvoren put hladnoj zračnoj masi sa sjevernih zemljopisnih širina trebala bi „osigurati“ anticiklona koja će se pružati od jugozapada do sjevera Europe i zadržavati na sigurnoj udaljenosti topao i vlažan oceanski zrak, stvorit će se (u meteorološkim krugovima poznata) tzv. „blocking“ situacija.
Hladna zračna masa mogla bi inicirati razvoj ciklone u Sredozemlju, a u tom slučaju u Zagori bi sniježilo. Upravo takav scenarij „vide“ Englezi.
Što je Kikaš bio Škilji iz Zagvozda (i on njemu), to je američki prognostički model GFS (Global forecast system) Europskom centru za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF), stoga smo odmah pohitali vidjeti što „kažu“ pametna računala s druge strane Atlantskog ocena, u SAD-u gdje također „vide“ zahlađenje u Dalmaciju u subotu, uz buru i pad temperature zraka, a vrhunac zahlađenja bi uslijedio početkom idućeg tjedna (uz mogućnost za minuse čak i uz obalu).
„Bacili“ smo oko i na ostalu meteorološku elitu, zahlađenje sredinom veljače najavljuju, svi redom, od kanadskog GEM modela do britanskog UKMO-a.
S obzirom na udaljenost prognoziranog razdoblja, ali iskustvo koje nas uči „prevrtljivoj“ (baš kao i mjeseca u kojem se trenutno nalazimo) čudi meteoroloških modela, loptu „spuštamo“ na pod, dolazak zime vam trenutno ne možemo („bianco“) jamčiti, ali skrećemo vam pažnju da nam zima visi nad vratom kao Damoklov mač, a nit bi, ako je prognostičkim modelima vjerovati, mogla puknuti za vikend, kada bi nam veljača (još jednom) mogla demonstirati.
S obzirom na udaljenost prognoziranog razdoblja, za detalje je još rano, njih pratimo i u danima koji su pred nama, za vas analiziramo.
Komentari (0)
Komentiraj