StoryEditorOCM
Dalmacijavrgorački primjer resocijalizacije

Posao za bivše ovisnike - od rujna će njegovati stare i nemoćne

Piše PSD.
24. srpnja 2013. - 12:47
Radi jačanja suradnje, također i pomoći društvu, Grad Vrgorac i Zajednica pape Ivana XXIII. zaključili su partnerstvo i suradnju na dvama međusobno povezanim projektima. Oba projekta odnose na suradnju lokalne zajednice i civilnog društva, a usmjerena su na potrebe rehabilitiranih ovisnika, te starog i nemoćnog stanovništva.

Naime, da bi rehabilitacija ovisnika bila uspješna, potrebno je osigurati odgovarajuću resocijalizaciju, odnosno integraciju ove skupine u društvenu zajednicu. Veliki dio bivših ovisnika susreće se s brojnim problemima, ali i predrasudama, kako od okoline, tako i od poslodavaca pri pronalasku posla.

Od ukupno 416 potrebitih, većina je izvan dosega pomoći

U Tinovu gradu pronašli su rješenje i za taj problem. Članovi spomenute udruge, zajedno s gradskim službama, prijavili su se za projekt pod nazivom “Zajedno do cilja”, što ga je raspisao Ured za borbu protiv zloporabe droga u siječnju ove godine, ali i osigurao sredstva za njegovu realizaciju.

- Tražeći rješenje za bivše ovisnike, udruga je preko Centra za socijalnu skrb u Vrgorcu došla do podataka da je veliki broj starih i nemoćnih na području Vrgoračke krajine izvan dosega pomoći postojećeg tima Crvenog križa, koji već godinama pruža pomoć starom i nemoćnom stanovništvu. Nakon razgovora s ravnateljem Crvenog križa Ivicom Rakićem utvrđeno je da je, od ukupno 416 osoba koje zadovoljavaju uvjete za ostvarivanje prava na pomoć, programom obuhvaćeno njih samo 125. Udruga je predložila, a Grad Vrgorac i Crveni križ prihvatili, da zajednički riješe problem na način da o starima i nemoćnima brigu počnu voditi bivši ovisnici, koji će prije toga proći tečaj - kazao nam je Zlatko Lovrić, koordinator ovoga projekta.

Tako su bivši ovisnici krenuli u obuku za njegovatelje i gerontodomaćice. Inače, projekt “Zajedno do cilja” osvojio je prvo mjesto na listi od 10 odabranih projekata i do sada je preko programa Centra za obrazovanje “Trstenik” u Pločama osposobljeno četvero rehabilitiranih ovisnika, oni su teoretski dio nastave završili i položili, dok praktični dio još uvijek obavljaju u Domu za starije i nemoćne “Imakulate”.

Grad Vrgorac osniva centar za pomoć i njegu

Uskoro će Grad Vrgorac, kako nam je rečeno, pokušati osigurati uvjete za osnivanje centra za pomoć i njegu, preko kojega će se na trajnoj osnovi pokušati riješiti problem rehabilitiranih ovisnika, koji će, koristeći mjere programa resocijalizacije, osigurati kadar sposoban za zadovoljavanje potrebe starih i nemoćnih.

Dakle, ovim projektom pokušat će se ostvariti više ciljeva: stvoriti uvjeti kvalitetne međugeneracijske solidarnosti, smanjiti socijalnu isključenost dviju ranjivih skupina i pridonijeti zadovoljnijoj zajednici. Ne treba ni isticati da zadovoljstvo bivših ovisnika, te starih i nemoćnih, neposredno pridonosi i kvaliteti života ostalih članova njihovih obitelji. I cjelokupne društvene zajednice, dakako.

mate primorac

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
09. lipanj 2026 11:39