Premda je Jadransko more Međunarodnom konvencijom MARPOL svrstano u posebna ekološka područja, a sezona se tek zahuktava, katastrofa s ispuštanjem fekalnih i drugih otpadnih voda s izletničkih brodova događa se i ove godine.
Posebno na udaru je turistima, a i brodarima atraktivni otok Hvar, konkretno područje Općine Jelsa. O onečišćenju mora i obale svjedoče snimke koje nam je ustupio turistički djelatnik Veljko Drinković iz Jelse, snimljene su na potezu od uvale Zenčišće do Basine.
- Na taj problem smo i lani upozoravali čak nekoliko puta, ali se u međuvremenu nije učinilo baš ništa. Istini za volju, izletnički brodovi te fekalije, pa i kuhinjsko otpadno ulje s nešto otpada od hrane, ispuštaju dalje od obale u Hvarskom kanalu.
Međutim, sve to pod utjecajem južine i morskih struja stiže do obale Hvara. Ako puše maestral u većoj mjeri je ugroženo područje Prapatne i Makarca, ujutro imamo kristalno plavo more, a poslijepodne sve bude smeđe nije ni potrebno govoriti od čega – kaže Drinković.
Radi se o mrljama koje znaju biti promjera i do 150 metara, možda i veće, koje se pojavljuju u poslijepodnevnim satima nakon što se brodovi vraćaju s Hvara prema kopnu. Lani je naš sugovornik postavljao brane i tako štitio plažu na kojoj se kupaju gosti.
Upozoravao je na nepoštivanje odredbi Pomorskog zakonika i ističe da bi bilo zanimljivo vidjeti kakvu bi argumentaciju o tome kazali zapovjednici brodova u razgovoru s inspektorima.
- Neka vlasti provjere i od posada čuju gdje prazne i na koji način zbrinjavaju fekalije i druge otpadne vode sa svojih brodova. No, to očito nitko nije provjeravao prošle godine, ali sada ću učiniti sve da se to napokon promijeni i da ljudi više ne obitavaju u takvom okruženju.
Apsurd je utoliko veći što se u izgradnju vodnokomunalne infrastrukture na područjima Jelse, Vrboske i Staroga Grada ulaže gotovo pola milijarde kuna da bismo se doma riješili fekalija, a sada nam ih tu dovoze iz Makarske, Brela, Tučepa i tko bi znao odakle sve ti brodovi ne dolaze.
Zato ću ih čim prije popisati te s tim potpuno neprihvatljivim stanjem upoznati Ministarstvo zaštite okoliša, županijski resor za zaštitu okoliša, komunalne poslove i infrastrukturu, Županijsku lučku upravu, Lučku kapetaniju Split i sve ostale nadležne institucije da se angažiraju na kažnjavanju prijestupnika – najavljuje Drinković.
Sadašnje stanje karakterizira svojevrsni "kriminalni optimizam" koji će od najljepšeg mora na svitu doslovno napraviti veliku "septičku jamu", tvrtdi naš sugovornik, a želio bi kao i svi ostali žitelji otoka Hvara da se inspekcije pozabave zagađivačima te da se to zamijeni radom na prevenciji.
Najprije je potrebno uspostaviti sustav prikupljanja te vrste otpada i da ga se poštuje, u protivnom kazne su velike, u pitanje dolazi i nadoknada šteta. Ništa ne može biti učinkovitije, tj. bolje djelovati na ljudsku svijest i savjest, nego kad se kršitelje zakonskih odredbi dobro "udari" po džepu, ne govore otočani uzalud "Koga jednom zmija ugrize, taj se i guštera plaši".