
Trenutačna situacija s epidemijom koronavirusa, najave zatvaranja škola, pa preobrat na radost prosvjetnih radnika i roditelja, i, naposljetku, odluka o "lockdownu", sve su to vijesti koje iz svojega kuta prate i makarski srednjoškolci. Itekako ih se tiče vijest o tomu da nastava ipak ne ide online, kao što ih se tiče i sudbina kafića, jedinih mjesta osim plaže i parkova gdje su se mogli družiti.
U adolescentskim godinama društveni je život bitniji nego ikad, a opet, brojke su neumoljive i traže ograničenje bilo kojeg oblika okupljanja, poglavito mladih, kojima se od početka pandemije diskretno ili vrlo eksplicitno spočitava kako su širitelji zaraze. Što o svemu tome misle, zabrinjava li ih trenutačna situacija, osjećaju li se sigurno u školi, i kako se uopće osjećaju, samo su neka od pitanja koja smo im uputili.
Strah i za ukućane
Anketu smo proveli u suradnji sa Srednjom školom fra Andrije Kačića Miošića, koja je u kratkom roku provela anketu u tri odjeljenja i vratila nam materijal u elektroničkom obliku, što nam je bila velika pomoć jer u trenutačnoj situaciji nismo u mogućnosti doći u školsku zgradu. Anketu su ispunila 44 učenika.
Ono što je za nas bilo najviše poražavajuće, pa ćemo s tom statistikom početi, odgovori su na pitanje kako se osjećaju, s obzirom na cijelu situaciju i ograničenja. Više od 40 posto učenika osjeća se malo zabrinuto, ali ne uvijek, a čak trećina ih se osjeća depresivno i tjeskobno! S obzirom da se radi o velikoj razlici između blage zabrinutosti i depresije, ovaj je podatak svojevrsni SOS. Malo više od 20 posto učenika osjeća se jednako kao inače.
Pitali smo ih i da ocijene utjecaj korone na svakodnevicu (školu, društveni život, sport, hobiji, putovanja...), na skali od 1 do 5. Srednja ocjena je 3,8, što bi na skali značilo prilično. Gotovo trećina učenika smatra da se situacija na svakodnevni život odražava jako puno, a nitko nije odgovorio s jedinicom, ili "nimalo". Svega njih šest drži da je utjecaj vrlo mali.
Na pitanje boje li se zaraze koronavirusom, čak 33 od njih 44 odgovara s "da". Vrlo malo ih se ne boji, a na pitanje da obrazlože zašto, uglavnom odgovaraju kako se lako preboli i kako je blaže od prehlade, ili nalik na gripu. Neki kažu kako će se prije prehladiti nego dobiti koronu, a neki vjeruju kako su je već preboljeli na nogama. Jedan je učenik naveo kako se boji za ukućane.
Bez puno ograničenja
Zanimalo nas je jesu li zadovoljni što nastava nije online, nego uživo, a tu su nas odgovori samo uvjetno iznenadili. Otprilike polovina jest zadovoljna, što znači da jednak broj preferira online nastavu. U školi se sigurno osjeća nešto manje od polovine, njih 40 posto, dok se ostali ne osjećaju sigurno, vjerojatno jer nisu sigurni koliko su mjere efikasne ako se za vrijeme odmora svi zajedno druže.
Posebno nas je zanimao utjecaj korone na društveni život srednjoškolaca. Na pitanje izlaze li vani vikendom, što je bilo prije zatvaranja ugostiteljskih objekata, njih 34 posto odgovorilo je s "da", a čak polovina s "ponekad". Odgovor "ne" odabralo je svega dvoje učenika, a njih pet odlučilo se za opciju "vrlo rijetko".
Kad su vani, mjera se pridržava polovina učenika, a čak 14, dakle oko trećine, isključivo ako mora. Četvrtina učenika vani (u kafiću, šetnji...) ne drži se mjera uopće.
Zanimljivo je i da većinu srednjoškolaca roditelji, na njihovu sreću, ipak ne ograničavaju u društvenom životu. Manje od 20 posto ima stanovita ograničenja glede izlazaka i druženja od roditelja, a velika većina ipak ne.