StoryEditor
ObalaODGOĐENA SVEČANOST

Uručene nagrade Grada Omiša, ona za životno djelo otišla Vladimiru Zemuniku. Imamo popis svih laureata

22. rujna 2020. - 11:37
Omiški laureati za 2019. godinuBožidar Vukičević/Cropix

Kako nam pandemija koronavirusa "kroji" život u svim pogledima, tako je i dodjelu nagrada Grada Omiša zaslužnim građanima u 2019. godini "prebacila" četiri mjeseca kasnije.

Već je tradicija na Dan grada i nebeskog zaštitnika svetog Ivana Nepomuka 16. svibnja, imati svečanu sjednicu i uručiti nagrade, no ovog puta sve je održano 21. rujna. I opet je sve bilo organizacijski na nivou, svečano i ponosno, osim što se moralo pridržavati pravila zbog epidemiološke situacije – držanje distance te maske na licima, bez rukovanja i grljenja. Pozdravljalo se "besama" i laktovima, a maske skidale na tren samo za potrebe fotografiranja.

– Ali zahvala ostaje ista – veliko hvala svima koji ste prepoznali naš rad i trud – u ime dobitnika i zaslužnih građana i uspješnih sportaša i nadarenih učenika zahvalio je Vladimir Zemunik, dobitnik nagrade za životno djelo.

image
Vladimir Zemunik, fotograf i suradnik Festivala dalmatinskih klapa, dobitnik nagrade za životno djelo zahvalio je u ime svih laureata
Božidar Vukičević/Cropix

Priznanja u dvorani hotela "Plaža", zaslužnima su uručili gradonačelnik Ivo Tomasović i predsjednik Gradskog vijeća Zvonko Močić, još jednom istaknuvši kako s ponosom predaju nagrade koje su svojom odlukom potvrdili gradski vijećnici, prepoznavši nastojanje svih nagrađenih za još bolji život u gradu Omišu. Zahvalili su svima onima koji su složili te i dalje slažu kamenčić po kamenčić mozaika zvanog ugodni boravak, razvoj i ulaganje u grad podno dvije gusarske tvrđave – Mirabela i Fortica.

Moramo priznati kako su najviše pljeska ipak dobili oni najmlađi – učenici koji su na državnim i županijskim natjecanjima osvajali prva mjesta iz znanja, vještina, umijeća... A među onima koji su sudjelovali na nadmetanjima iz sviranja gitare, zamijetili smo i one od kojih je instrument gotovo pa – veći.

Mali laureati

– Sviram gitaru od svoje šeste godine, a sad imam 11 i učenik sam petog razreda OŠ "Josip Pupačić". Vježbam svaki dan barem sat vremena, a ovo mi je prva nagrada – skromno, no ponosno i oduševljeno nam je prozborio, doduše tiho, Jakov Škarica, koji je na državnom natjecanju osvojio drugo mjesto svirajući gitaru, a sve pod paskom mentora, profesora Petra Čulića.

image
Nagrađeni učenici i njihovi mentori
Božidar Vukičević/Cropix

– Meni je ovo druga nagrada, imao sam drugo mjesto i na županijskom, a sada drugo na državnom u tehničkoj kulturi – malo razgovorljiviji s nagradom u ruci, knjigom "Omiški ljetopis 2020.", ali i novčanim bonom, bio je Josip Vilić, koji je uz podršku profesorice Zdenke Vukasović, bio "srebrni" na prvenstvu Hrvatske, izradivši kućicu od drveta, pa nam 14-godišnjak, učenik osmog razreda OŠ "Josip Pupačić", pojašnjava dalje:

– Imao sam test pa zatim izradu rada, te sam sve to trebao i prezentirati.
Pa je Josip zaslužio i nagradu Grada, kao i Ante Kuvačić, koji je postao "sakupljač" priznanja.

– Pohvala mom gradu koji kontinuirano nagrađuje nas učenike za naše uspjehe. Drago mi je što cijene moj trud i rad, kao i ostalih učenika, a ja vam imam dosta nagrada jer me sve zanima, svestran sam – otkriva nam ovaj 20-godišnjak, sada brucoš na zagrebačkom Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu, s diplomom splitske Prirodoslovne gimnazije.

Nagradu svoga grada Omiša dobio je kao osvajač zlatne kolajne na državnom prvenstvu iz geografije te bronce na regionalnom nadmetanju iz povijesti.

DOBITNICI JAVNIH PRIZNANJA GRADA OMIŠA ZA 2019.


POČASNI GRAĐANI: istaknuti sportaši, košarkaš Andrija Žižić i nogometaš Ivica Križanac

NAGRADE ZA ŽIVOTNO DJELO:
prof. emer. Edo Pivčević
Vladimir Zemunik, fotograf

OSOBNE NAGRADE:
pjesnik Mirko Perak, dipl. iur.
ravnatelj Centra za kulturu Omiš Petar Buljević, prof.

SKUPNE NAGRADE:
Kulturno umjetnička udruga "Mosor" Gata, predsjednik Ante Proso (novčanu nagradu od 5000 kuna donirali su pola udruzi "Agape", pola udruzi "Prijatelj")
Nogometni klub "Omiš", predsjednik Vedran Kovačić

PLAKETE:
Tereza Jerić, univ. bacc. rad. Techn., za volonterski rad
Ante Amulić, predsjednik KUD-a "Mila Gojsalić", Kostanje
pijanist Lovre Marušić, umjetnički direktor međunarodnog festivala komorne glazbe Ostinato
violončelistica Latica Anić, umjetnička direktorica međunarodnog festivala komorne glazbe Ostinato
Policijska postaja Omiš, načelnik Vlade Perkušić

DOBITNICI NAGRADA U SPORTU


NAJBOLJI SPORTAŠ: Ivan Mimica, Košarkaški klub "Omiš – Čagalj Tours".
NAJBOLJA SPORTAŠICA: Laura Ćoso, Teakwondo klub "Gusar".
NAJBOLJA SPORTSKA UDRUGA: Košarkaški klub "Omiš – Čagalj Tours", predsjednik Milidar Mićo Vojnović.
NAJBOLJI SPORTSKI TRENER: Duje Maretić, Malonogometni klub "Olmissum".
PERSPEKTIVNI SPORTAŠ: Meri Beović, Teakwondo klub "Gusar".

NAGRAĐENI UČENICI (osvajači nagrada na županijskim ili državnim natjecanjima)


Ante Kuvačić, prvo mjesto na državnom natjecanju iz geografije i treće mjesto na županijskom natjecanju iz povijesti
Petar Mekinić, drugo mjesto na državnom natjecanju, instrument gitara, profesor Petar Čulić

Jakov Škarica, drugo mjesto na državnom natjecanju, gitara, profesor Petar Čulić
Josip Vilić, drugo mjesto na državnom natjecanju, iz tehničke kulture, profesorica Zdenka Vukasović

Julien Bietry, treće mjesto na državnom natjecanju, njemački jezik, profesor Marin Popović
Martina Kaćunko, treće mjesto na državnom natjecanju, talijanski jezik, profesorica Anita Dražin

Anteo Vukasović, treće mjesto na državnom natjecanju, geografija
Ivona Buljević, prvo mjesto na županijskom natjecanju, geografija i treće na županijskom natjecanju, latinski jezik
Višnja Burić, prvo mjesto na županijskom natjecanju LiDraNo u kategoriji novinarskih radova, profesorica Daniela Odak

Slavica Tičinović, prvo mjesto na županijskom natjecanju, talijanski jezik, profesorica Miranda Božić
Ivan Barić, drugo mjesto na županijskom natjecanju, grčki jezik i drugo mjesto na županijskom natjecanju, latinski jezik

Marko Duvnjak, drugo mjesto na županijskom natjecanju, matematika i drugo mjesto na županijskom natjecanju, fizika, profesorice Marija Mimica i Maja Šarac
Ana Brzović, drugo mjesto na županijskom natjecanju, geografija, mentorica Helanda Čović

Lana Jerončić, drugo mjesto na županijskom natjecanju, biologija, profesorica Branka Gašparić
Ante Kovačić, drugo mjesto na Otvorenom prvenstvu Dalmacije u raketnom modelarstvu, profesor Jozo Nejašmić
Veronika Munitić, drugo mjesto na regionalnom natjecanju, gitara, profesor Petar Čulić

Marijeta Nađfej, drugo mjesto na regionalnom natjecanju, gitara, profesor Petar Čulić
Natali Pešić, drugo mjesto na regionalnom natjecanju, gitara, profesor Neno Munitić
Roko Tomas, drugo mjesto na regionalnom natjecanju, gitara, profesor Neno Munitić

Lucija Žulj, drugo mjesto na regionalnom natjecanju, gitara, profesor Neno Munitić
Marin Ribičić, treće mjesto na županijskom natjecanju, matematika, mentorica Marija Mimica

Luka Rogošić, treće mjesto na županijskom natjecanju, engleski jezik, profesor Marin Juraga
Tara Tafra, treće mjesto na županijskom natjecanju, njemački jezik, profesorica Maša Knezović

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Izdvojeno

19. studeni 2020 18:58