Poslije 19 godina iščekivanja uspješno smo dovezli naše zlato i srebro iz Beograda i tako okončali posao započet još 1985. godine. Za ovim zlatnicima i srebrnjacima vlada velik interes među ljubiteljima Sinjske alke, ali i numizmatičarima cijeloga svijeta.
Upravni odbor Viteškog alkarskog društva do konca godine donijet će odluku o količini koju ćemo ponuditi na prodaju. Do tada ćemo utvrditi cijenu za svaki pojedini zlatnik i srebrnjak i(li) kolekciju. Istodobno ćemo sa Societé générale Splitskom bankom, na pozitivnim iskustvima iz kovanja i emitiranja na tržište ovih zlatnika i srebrnjaka, vrlo vjerojatno pokrenuti novi projekt prigodnoga kovanog novca s alkarskim motivima u povodu nadolazećeg velikog jubileja, 300. godišnjice Sinjske alke, kazao je dr. Stipe Jukić, predsjednik Viteškog alkarskog društva, na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
O uspješno okončanom poslu novinarima su uz čelnike VAD-a govorili Ivo Bilić, član Uprave Societé générale Splitske banke sa suradnicima, a nazočili su svi članovi Uprave i Časnog suda VAD-a, alkari i alkarski momci u svečanim odorama, predstavnici gradske vlasti Sinja, gradova i općina alkarskog kraja i drugi.
Iz Beograda je, kazali su alkari novinarima, vraćeno do posljednjeg grama zlata i srebra, a VAD je Narodnoj banci Srbije u cijelosti podmirio cijenu usluge kovanja i pakiranja zlatnog i srebrnog novca. Naglašeno je da su pregovori s Narodnom bankom Srbije trajali oko godinu dana, bili su teški, ali obostrano tolerantni, korektni i profesionalni.
Alkari su za samu završnu operaciju dopremanja blaga iz Beograda zahvalili svim sudionicima, naročito Splitskoj banci, policiji i djelatnicima Carine. Dopremljeno blago u utorak je pohranjeno u posebni trezor Splitske banke u Sinju s ostalim alkarskim dragocjenostima.
Vrijednost 400 tisuća euraNovinare je zanimalo kolika je vrijednost pristiglog zlata i srebra. Odgovor nisu dobili jer ga – nema. Odgovoreno je, naime, da je vrijednost vraćenih 10,719 kilograma zlata i 454,29 kilograma srebra kao plemenitih kovina oko 3 milijuna kuna ili 400 tisuća eura. Vraćenih 10,639 kilograma zlata i 374,54 kilograma srebra pretvorenih u zlatnike i srebrnjake imaju višestruko veću vrijednost, prvenstveno numizmatičku, a kolika je ona, pokazat će se kad alkari koncem godine dio zlatnika i srebrnjaka daju u prodaju. Dobivenim novcem financirat će se Alkarski dvori. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....