StoryEditorOCM
OtociIstraživanja traju

Potopljeni lokalitet kod Korčule otkriva da su se tu bademi i masline uzgajali 5000 godina prije Krista

Piše HINA
12. svibnja 2024. - 13:36

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru istražuje 7000 godina star neolitički potopljeni lokalitet Soline na otoku Korčuli, a rezultati istraživanja pokazuju da su se ondje u to vrijeme uzgajali bademi i masline, priopćilo je u nedjelju Sveučilište u Zadru.

U istraživanjima koja još traju otkriveni su ostatci veće kamene arhitekture unutar nalazišta, s jasno definiranom linijom obalnoga zida.

image

Dubrovački muzeji

DubrovaČki Muzeji/DubrovaČki Muzeji

Uz izvrsno sačuvani suhozid, na mjestu gdje cesta ulazi u naselje vidi se proširenje te se može pretpostaviti da su na tom mjestu bile dvije povišene kružne konstrukcije, izvorno učvršćene drvenim pilonima zabijenima u tlo, ističe se u priopćenju.

U prošlogodišnjim istraživanjima pronađeno je nekoliko koštica maslina te mnoštvo ljusaka badema. Radiokarbonske analize pokazale su da je njihova okvirna starost 6900 godina.

"U vrijeme prije gotovo 7000 godina na ovom prostoru evidentan je uzgoj badema, dok su masline najvjerojatnije trgovinom uvezene s istočnog Mediterana, i to su zasad najstariji tragovi maslina na Jadranu", istaknuo je Mate Parica sa Sveučilišta u Zadru, koji vodi istraživanje.

image

Dubrovački muzeji

DubrovaČki Muzeji/DubrovaČki Muzeji

Istraživanje financiraju Hrvatska zaklada za znanost (Potopljena neolitička nalazišta u podmorju hrvatskog dijela Jadrana) i udruga Lipa rič (sredstva Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije).

Uz Sveučilište u Zadru, u njemu sudjeluju arheolozi iz Dubrovačkih muzeja, Muzeja grada Kaštela, Muzeja grada Korčule, Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru te Kantharos d.o.o.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
01. studeni 2024 00:50