stdClass Object ( [id] => 587600 [title] => Vrag nam nije dao mira, pa smo morali posjetiti i notorni kvart Maelbeek u kojem su se navodno skrivali teroristi i čitava policijska snaga Belgije... i sve to uz terapijski učinak marihuane [alias] => vrag-nam-nije-dao-mira-pa-smo-morali-posjetiti-i-notorni-kvart-maelbeek-u-kojem-su-se-navodno-skrivali-teroristi-i-citava-policijska-snaga-belgije-i-sve-to-uz-terapijski-ucinak-marihuane [catid] => 305 [published] => 1 [introtext] => [fulltext] =>

 

Prošao je tako još jedan tjedan, a time i obavezna kava na kraju vikenda s prijateljicama. To su kave koje su krucijalne za naše još (tobože stabilno) mentalno stanje jer cilj tih ženskih ćakula zapravo je da jedna drugu uvjerimo da su svi drugi ludi, a mi normalne. Najslađe su one nakon izlazaka jer nam daju nepresušan izvor materijala da svojim, sada već iskusnim i stručnim okom seciramo društvene običaje. Kako je većina mojih prijatelja sada okupirana kohabitacijom sa supružnicima, djecom i ostalim kućnim ljubimcima, ostao je mali broj prijateljica koje su voljne voditi život okorjelih raspuštenica - piše Gala Svilan za 100posto.

Jedna od tih mojih spinster-ica je i prijateljica (nazovimo ju) Martina, koja nikada neće reći "NE" niti na jednu ideju, koliko god suluda ona bila.

No, ovog tjedna Martina mi je prvog puta rekla "ne". Taj NE nije bio usmjeren na suludi izlazak po najtrash klubovima u opskurnim dijelovima Zagreba, na ishitreno putovanje niti na bezumnu outfit kombinaciju za izlazak koja podrazumijevala tigraste hulahupke, šljokičastu suknju i manjak samopouzdanja za accessories. 
Riječ je bila o Tinderu.

Ovog tjedna saznala sam da je moja prijateljica Tinder djevica.

Pod Tinder djevicama podrazumijevam ljude koji nikada nisu isprobali aplikaciju ili koja u njima budi neobjašnjivi strah. Kao da će sama instalacija aplikacije ili swipe rezultirati silovanjem, uhođenjem ili nekim sličnim bizarnim scenarijem. Ono što mi je još nevjerojatnije jest da su to redom ljudi koji bez problema koriste carsharing aplikacije ili žive couchsurfing životom. No čim se priča okrene u smjeru online dejtinga, stvari više nisu toliko jednostavne.

Trudila sam se tri dana samo kako bih ju nagovorila da instalira Tinder na mobitelu. Nakon uspješne prve faze, dala sam joj vlastiti profil da vidi kako izgleda proces. Urnebesno se zabavljala birajući za mene frajere, ali isto nije htjela napraviti i na vlastitom accountu. Kako to obično biva i Martina je imala dva pitanja koja se konstantno vrte u krug: "Zar te nije strah?" i "Što ako je frajer luđak?"

Mali strah je pristupan kao i na svakom dejtu, a luđaka sam realno upoznala više u klubovima nego u online svijetu. Ono što ljudi zaboravljaju jest da nam internet omogućava da osobu temeljito istražimo online prije nego li se odlučimo za kavu (imam Ph.D iz stalkanja), što je mnogo teže kada osobu upoznate pripiti u 3 ujutro u klubu. Kako bih ju ohrabrila na ovaj potez odlučila sam njoj, ali i vama ispričati jednu svoju Tinder avanturu.

Tinder dejt s frajerom, kojem ga sam prvi put upoznala na aerodromu… u Briselu.

Ja sam živjela u Zagrebu, a on u Dublinu. Matchali smo na dan kada je on odlazio iz Hrvatske s godišnjeg odmora, tako da vremena za kavu nismo imali, ali zahvaljujući tehnologiji vremena, sredstva i želje za daljnjom komunikacijom imali smo na pretek.

Vječno i bezuspješno pokušavam objasniti prijateljicama zašto više volim na ovaj način upoznavati ljude. Tvrdim da online prvo upoznam osobu, a tek kasnije zaključujem sviđa li mi se ona dovoljno i fizički. Da, OK, inicijalni swipe će biti iz razloga jer mi je osoba zapela za oko, ali sve dalje, hoću li se nastaviti dopisivati s njom, ovisi o tome dijelimo li isti smisao za humor, zajedničke interese i općenito koliko si odgovaramo u komunikaciji. Češće mi se dešavalo da se preračunam oko frajera kojeg sam upoznala u klubu jer sam se koncentrirala samo na vanjski izgled. Nakon jutarnje kave, najčešće se ispostavi da mi je osoba u potpunosti nekompatibilna. Online su mi pak potrebna svega dva dana dopisivanja kako bih mogla razlučiti hoću li s datom osobom imati zanimljivu prvu kavu. Koliko god se kontradiktorno činilo, ljude ne Tinderu prvo upoznam iznutra, a tek naknadno izvana.

Tako sam upoznala i njega. Dopisivanje je trajalo par mjeseci iz kojih smo oboje mogli pretpostaviti da bi ta naša nesuđena kava bila urnebesno zabavna. U tom procesu dopisivanja svakodnevno bismo dijelili svoje dogodovštine, planove, frustracije s poslom, događaje iz izlazaka, dejtanja i buduće planove. Sve dok jednog dana nismo zaključili da bi jedan od tih budućih planova mogao biti i da se konačno upoznamo. Kao i sve u mom životu, priča je nastala iz čiste zafrkancije, a rezultirala konkretnim planovima.

Privatni album

Privatni album

 

Ne tako običan Tinder dejt

Sve što nam je ostalo je bilo logistička realizacija. Na koji datum oboje možemo uzeti slobodno, koji Airbnb smještaj je najbolji, koju rent-a-car kuću izabrati i gdje ćemo konkretno otputovati. Na koncu smo se odlučili za Brisel jer nam je oboje na pola puta, te na road-trip od nekoliko dana po Belgiji, koji bi završio u Amsterdamu.

No, samo dva dana prije samog puta, svi svjetski news portal odlučili su nas bombardirati s jednim breaking newsom. Ujutro 22. ožujka odvila su se tri teroristička napada u Briselu, dva na aerodromu na kojem smo se mi prvi put trebali upoznati te treći u metro stanici u Maalbeeku. Smrtno je stradalo 33 ljudi, a 300 ih je ozlijeđeno. Još je jedna bomba nađena naknadnom pretragom aerodroma. Odgovornost za napad preuzeo je ISIS, a grad je bio pod opsadom, policijskim satom i crvenim upozorenjem.

Osim Brisela, bio je "bombardiran" i moj mobitel porukama. Majka je angažirala sve moje prijateljice da me urazume, a otac, koji je radio na televiziji, sve svoje kolege novinare da ga apdejtaju s najnovijim informacijama kako bi me odgovorio od puta.

Što smo nas dvoje zaključili? Da ćemo imati ugodniji let jer je 90% ljudi otkazalo svoje putovanje te da ćemo se lakše prepoznati na meetup pointu budući da se nikada prije nismo vidjeli. 
Koliko god nemam problema s upoznavanjem novih ljudi i awkward situacijama dejtanja, ovo iskustvo je ipak nosilo ponešto izazova. Ovog puta nije bila riječ o kavi od pola sata s koje mogu pobjeći ako frajer bude dosadan. Što ako je picajzla koja mora imati cijelo putovanje pod apsolutnom kontrolom, ne zna se nositi s neplaniranim i izvanrednim situacijama, smeta mu ako Airbnb nije uređen po feng-shuiju ili restoran nema bezglutenski meni?

Znalo mi se događati da se odlučim na odmor s dugogodišnjim prijateljima te da se na kraju ispostavi da nisu osobe koje mi odgovaraju za putovanja. Kada s nekim morate provesti 24/7 u situacijama i mjestima koje nisu svakodnevne i izbace vas iz komfor zone, najbrže ćete otkriti s kime imate posla i koliko si uistinu odgovarate. Ovo nije bio samo dejt, već i osobni test, da otkrijem koliko ću se znati snaći, prilagoditi i pri tome zabaviti.

Kako je završilo putovanje?

Od neugodnih situacija mogu navesti samo prvih 5 minuta pri sastanku dok smo oboje još pokušavali dokučiti u kakvo sranje smo se zapravo ovime doveli. Kada nas je mlada gospodična iza rent-a-car šaltera priupitala jesmo li zajedno i koja je naša priča, istovremeno smo se puknuli smijati i zafrkancija je zamijenila strah. Činjenica da smo oboje dovoljno opušteni da se dovedemo u ovu situaciju bio nam je dovoljan pokazatelj da će i ostatak puta proći u šali.

Privatni album

Privatni album

 

Ni teroristički napad par dana prije nije nas zaustavio

Uzeli smo auto i odvozili 600 km, propješačili 60 km, vidjeli Brisel, Ghent i Amsterdam. Jeli najbolja rebarca, čokoladu i vafle ikada, popili i pojeli previše belgijske pive i čokolade. Spavali smo u stanovima prijatelja po Amsterdamu u zamjenu za Čokolino iz Hrvatske, obišli jednak broj birtija kao i muzeja. Vrag nam nije dao mira, pa smo morali posjetiti i notorni kvart Maelbeek u kojem su se navodno skrivali teroristi i čitava policijska snaga Belgije. Svjedočili kako izgleda total lockdown by belgijska vojka i sve to uz terapijski učinak marihuane.

Što sam naučila na ovoj ekspediciji? Da ishod i doživljaj svakog putovanja i situacije ne ovisi toliko o drugoj osobi, koliko o nama samima. Da se možemo vječno nervirati kako će druga osoba reagirati ili se nositi s datim scenarijem, ali da to na koncu ne definira naše viđenje i iskustvo. Da sam se na ovo putovanje odlučila samo s negativnim očekivanjima, s bezbroj "što ako" i bezbroj razloga zašto se u njega ne upustiti, 100% sam sigurna da ne bi rezultiralo lijepim uspomenama. Na sreću, i on je imao jednak pogled, ne samo na putovanja nego i na sam život, tako da su nam jedine probleme na putovanju predstavljala pitanje "Je li podne prerano za pivo?" i "Što ćemo danas jesti?"

Internet je omogućio jednu divnu stvar novim generacijama. Izbrisao je sve granice, geografske, komunikacijske te minimalizirao prijevozne prepreke. Jedine granice koje su ostale su one koje obitavaju u podsvijesti. Bile one vezane uz stereotipe o ljudima ili strahove koje gajimo, a usmjerene su prema nama samima.

Moj Tinder date danas je divan prijatelj s kojim se i dan danas dopisujem, još je singl i trenutno živi u Pittsburghu. Ako ima koja single djevojka da je zainteresirala, neka mi se slobodno javi, da na Tinderu postoji Rate opcija kao i na Uberu, dala bih mu sve petice.

Privatni album

Privatni album

 

Road-trip je završio u Amsterdamu

Ja sam možda stigla do kraja ovog teksta, ali prijateljica Martina još nije skupila hrabrosti za svajpanje po Tinderu, no to ne znači da ću tako lako odustati. Ako sam ja mogla skupiti hrabrosti i sjesti na avion, mogu i nju ohrabriti na koji Tinder dejt ;)

Sljedećeg vikenda pak ponovno sjedam na bus i odlazim na još jednu avanturu. Ovog puta moja Tinder zafrkancija me vodi u Njemačku, tako da pratite Instagram za najnoviji update.

P.S. ako ne dignem niti jedan story i mom uredniku ne stigne novi tekst na mail do nedjelje… Molim vas, zovite 192. Thnx!

[video] => [gallery] => [extra_fields] => Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => GALA SVILAN: TINDER DOPISIVANJE TRAJALO JE PAR MJESECI, A ONDA... [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) ) [extra_fields_search] => * [created] => 2019-02-04 17:46:00 [created_by] => 39509 [created_by_alias] => 100posto [checked_out] => 0 [checked_out_time] => 0000-00-00 00:00:00 [modified] => 2019-02-04 17:46:58 [modified_by] => 0 [publish_up] => 2019-02-04 17:40:00 [publish_down] => 0000-00-00 00:00:00 [trash] => 0 [access] => 1 [ordering] => 0 [featured] => 0 [featured_ordering] => 0 [image_caption] => [image_credits] => [video_caption] => [video_credits] => [hits] => 1305 [params] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( [enable_css] => 1 [jQueryHandling] => 1.8remote [backendJQueryHandling] => remote [userName] => 1 [userImage] => 1 [userDescription] => 1 [userURL] => 1 [userEmail] => 0 [userFeedLink] => 1 [userFeedIcon] => 1 [userItemCount] => 30 [userItemTitle] => 1 [userItemTitleLinked] => 1 [userItemDateCreated] => 1 [userItemImage] => 1 [userItemIntroText] => 1 [userItemCategory] => 1 [userItemTags] => 1 [userItemCommentsAnchor] => 1 [userItemReadMore] => 1 [userItemOCMPlugins] => 1 [authorsListLimit] => 61 [tagItemCount] => 61 [tagItemTitle] => 1 [tagItemTitleLinked] => 1 [tagItemDateCreated] => 1 [tagItemImage] => 1 [tagItemIntroText] => 1 [tagItemCategory] => 1 [tagItemReadMore] => 1 [tagItemExtraFields] => 1 [tagOrdering] => [tagFeedLink] => 1 [tagFeedIcon] => 1 [genericItemCount] => 61 [genericItemTitle] => 1 [genericItemTitleLinked] => 1 [genericItemDateCreated] => 1 [genericItemImage] => 1 [genericItemIntroText] => 1 [genericItemCategory] => 1 [genericItemReadMore] => 1 [genericItemExtraFields] => 1 [genericFeedLink] => 1 [genericFeedIcon] => 1 [instantArticlesLimit] => 100 [instantArticlesExtraField] => 87 [instantArticlesExtraFieldON] => 2 [instantArticlesCategoriesChildren] => 0 [instantArticlesTitle] => [instantArticlesDescription] => [mainTagCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 396 [2] => 383 [3] => 424 [4] => 250 [5] => 251 [6] => 452 [7] => 252 [8] => 477 [9] => 253 [10] => 254 [11] => 255 [12] => 483 [13] => 256 [14] => 300 [15] => 257 [16] => 258 [17] => 260 ) [relatedItemsCategoriesChildren] => 1 [mobileJsonCustomHomepage] => 0 [mobileJsonQuoteModule] => 0 [mobileJsonWeatherModule] => 0 [mobileJsonLimit] => [mobileJsonObituary] => 0 [mobileApi2Enabled] => 1 [mobileApi2UserAgent] => OCM Mobile Articles [mobileApi2ImagePrefix] => h [mobileApi2ImageSuffix] => 1280 [mobileApi2DefaultAuthorImage] => /images/jpgs/user_face.jpg [mobileApi2TagLimit] => 50 [mobileApi2TagOrdering] => publishUp [mobileApi2TagCategories] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategories0] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 101 [mobileApi2TagExcludeCategories] => Array ( [0] => 318 [1] => 323 [2] => 301 [3] => 406 [4] => 417 ) ) [mobileApi2TagCategories1] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 328 ) [mobileApi2TagCategories2] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 329 ) [mobileApi2TagCategories3] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 327 ) [mobileApi2TagCategories4] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 478 ) [mobileApi2TagCategories5] => stdClass Object ( [mobileApi2TagCategoriesMenuitem] => 494 ) ) [mobileApi2TagsSearchLimit] => 200 [mainFeedCategories] => Array ( [0] => 240 ) [feedLimit] => 50 [mostPopularFeedLimit] => 20 [feedItemImage] => 0 [feedImgSize] => S [feedItemIntroText] => 0 [feedTextWordLimit] => [feedItemFullText] => 1 [feedTextCharacterLimit] => 300 [feedItemSubtitle] => 1 [feedItemAuthor] => 0 [feedTtl] => 60 [feedDescription] => RSS feeds for Slobodna Dalmacija [feedItemTags] => 0 [feedItemVideo] => 0 [feedItemGallery] => 0 [feedItemAttachments] => 0 [feedBogusEmail] => [feedTopModules] => Array ( [0] => 105 ) [feedTopFbExcludeCategories] => Array ( [0] => 243 [1] => 353 [2] => 333 ) [introTextCleanup] => 0 [introTextCleanupExcludeTags] => [introTextCleanupTagAttr] => [fullTextCleanup] => 0 [fullTextCleanupExcludeTags] => [fullTextCleanupTagAttr] => [xssFiltering] => 0 [linkPopupWidth] => 900 [linkPopupHeight] => 600 [imagesQuality] => 100 [itemImageXS] => 100 [itemImageS] => 200 [itemImageM] => 400 [itemImageL] => 600 [itemImageXL] => 900 [itemImageGeneric] => 300 [catImageWidth] => 100 [catImageDefault] => 1 [userImageWidth] => 100 [userImageDefault] => 1 [commenterImgWidth] => 48 [onlineImageEditor] => sumopaint [imageTimestamp] => 0 [imageMemoryLimit] => [socialButtonCode] => [twitterUsername] => [facebookMetatags] => 1 [facebookImage] => Medium [comments] => 1 [commentsOrdering] => DESC [commentsLimit] => 10 [commentsFormPosition] => below [commentsPublishing] => 0 [commentsReporting] => 2 [commentsReportRecipient] => [inlineCommentsModeration] => 0 [gravatar] => 1 [antispam] => 0 [recaptchaForRegistered] => 1 [akismetForRegistered] => 1 [commentsFormNotes] => 1 [commentsFormNotesText] => [frontendEditing] => 1 [showImageTab] => 1 [showImageGalleryTab] => 1 [showVideoTab] => 1 [showExtraFieldsTab] => 1 [showAttachmentsTab] => 1 [showOCMPlugins] => 1 [sideBarDisplayFrontend] => 0 [staticURL] => https://static.slobodnadalmacija.hr [siteURL] => https://slobodnadalmacija.hr [sseHost] => sse.slobodnadalmacija.hr [lockingArticlesCategories] => Array ( [0] => 119 [1] => 424 [2] => 250 [3] => 251 [4] => 452 [5] => 252 [6] => 477 [7] => 253 [8] => 254 [9] => 255 [10] => 483 [11] => 256 [12] => 257 [13] => 258 [14] => 260 ) [lockingArticlesUnit] => YEAR [lockingArticlesQuantity] => 1 [photoGalleryExtraField] => 63 [photoGalleryExtraFieldON] => 2 [videoGalleryExtraField] => 67 [videoGalleryExtraFieldON] => 2 [tickerModules] => Array ( [0] => 408 [1] => 409 ) [gaEmail] => [mergeEditors] => 1 [sideBarDisplay] => 1 [attachmentsFolder] => [hideImportButton] => 0 [googleSearch] => 0 [googleSearchContainer] => ocmGoogleSearchContainer [OCMUserProfile] => 1 [OCMUserGroup] => 4 [redirect] => 101 [adminSearch] => simple [cookieDomain] => [gatherStatistics] => 1 [article_preview_ocm_category_id] => [taggingSystem] => 1 [lockTags] => 0 [showTagFilter] => 0 [ocmTagNorm] => 0 [ocmTagNormCase] => lower [ocmTagNormAdditionalReplacements] => [recaptcha_public_key] => marko_margeta [recaptcha_private_key] => zoey2013 [recaptcha_theme] => clean [recaptchaV2] => 1 [recaptchaOnRegistration] => 0 [akismetApiKey] => [stopForumSpam] => 0 [stopForumSpamApiKey] => [showItemsCounterAdmin] => 1 [showChildCatItems] => 1 [disableCompactOrdering] => 0 [metaDescLimit] => 150 [enforceSEFReplacements] => 0 [SEFReplacements] => À|A, Á|A, Â|A, Ã|A, Ä|A, Å|A, à|a, á|a, â|a, ã|a, ä|a, å|a, Ā|A, ā|a, Ă|A, ă|a, Ą|A, ą|a, Ç|C, ç|c, Ć|C, ć|c, Ĉ|C, ĉ|c, Ċ|C, ċ|c, Č|C, č|c, Ð|D, ð|d, Ď|D, ď|d, Đ|D, đ|d, È|E, É|E, Ê|E, Ë|E, è|e, é|e, ê|e, ë|e, Ē|E, ē|e, Ĕ|E, ĕ|e, Ė|E, ė|e, Ę|E, ę|e, Ě|E, ě|e, Ĝ|G, ĝ|g, Ğ|G, ğ|g, Ġ|G, ġ|g, Ģ|G, ģ|g, Ĥ|H, ĥ|h, Ħ|H, ħ|h, Ì|I, Í|I, Î|I, Ï|I, ì|i, í|i, î|i, ï|i, Ĩ|I, ĩ|i, Ī|I, ī|i, Ĭ|I, ĭ|i, Į|I, į|i, İ|I, ı|i, Ĵ|J, ĵ|j, Ķ|K, ķ|k, ĸ|k, Ĺ|L, ĺ|l, Ļ|L, ļ|l, Ľ|L, ľ|l, Ŀ|L, ŀ|l, Ł|L, ł|l, Ñ|N, ñ|n, Ń|N, ń|n, Ņ|N, ņ|n, Ň|N, ň|n, ʼn|n, Ŋ|N, ŋ|n, Ò|O, Ó|O, Ô|O, Õ|O, Ö|O, Ø|O, ò|o, ó|o, ô|o, õ|o, ö|o, ø|o, Ō|O, ō|o, Ŏ|O, ŏ|o, Ő|O, ő|o, Ŕ|R, ŕ|r, Ŗ|R, ŗ|r, Ř|R, ř|r, Ś|S, ś|s, Ŝ|S, ŝ|s, Ş|S, ş|s, Š|S, š|s, ſ|s, Ţ|T, ţ|t, Ť|T, ť|t, Ŧ|T, ŧ|t, Ù|U, Ú|U, Û|U, Ü|U, ù|u, ú|u, û|u, ü|u, Ũ|U, ũ|u, Ū|U, ū|u, Ŭ|U, ŭ|u, Ů|U, ů|u, Ű|U, ű|u, Ų|U, ų|u, Ŵ|W, ŵ|w, Ý|Y, ý|y, ÿ|y, Ŷ|Y, ŷ|y, Ÿ|Y, Ź|Z, ź|z, Ż|Z, ż|z, Ž|Z, ž|z, α|a, β|b, γ|g, δ|d, ε|e, ζ|z, η|h, θ|th, ι|i, κ|k, λ|l, μ|m, ν|n, ξ|x, ο|o, π|p, ρ|r, σ|s, τ|t, υ|y, φ|f, χ|ch, ψ|ps, ω|w, Α|A, Β|B, Γ|G, Δ|D, Ε|E, Ζ|Z, Η|H, Θ|Th, Ι|I, Κ|K, Λ|L, Μ|M, Ξ|X, Ο|O, Π|P, Ρ|R, Σ|S, Τ|T, Υ|Y, Φ|F, Χ|Ch, Ψ|Ps, Ω|W, ά|a, έ|e, ή|h, ί|i, ό|o, ύ|y, ώ|w, Ά|A, Έ|E, Ή|H, Ί|I, Ό|O, Ύ|Y, Ώ|W, ϊ|i, ΐ|i, ϋ|y, ς|s, А|A, Ӑ|A, Ӓ|A, Ә|E, Ӛ|E, Ӕ|E, Б|B, В|V, Г|G, Ґ|G, Ѓ|G, Ғ|G, Ӷ|G, y|Y, Д|D, Е|E, Ѐ|E, Ё|YO, Ӗ|E, Ҽ|E, Ҿ|E, Є|YE, Ж|ZH, Ӂ|DZH, Җ|ZH, Ӝ|DZH, З|Z, Ҙ|Z, Ӟ|DZ, Ӡ|DZ, Ѕ|DZ, И|I, Ѝ|I, Ӥ|I, Ӣ|I, І|I, Ї|JI, Ӏ|I, Й|Y, Ҋ|Y, Ј|J, К|K, Қ|Q, Ҟ|Q, Ҡ|K, Ӄ|Q, Ҝ|K, Л|L, Ӆ|L, Љ|L, М|M, Ӎ|M, Н|N, Ӊ|N, Ң|N, Ӈ|N, Ҥ|N, Њ|N, О|O, Ӧ|O, Ө|O, Ӫ|O, Ҩ|O, П|P, Ҧ|PF, Р|P, Ҏ|P, С|S, Ҫ|S, Т|T, Ҭ|TH, Ћ|T, Ќ|K, У|U, Ў|U, Ӳ|U, Ӱ|U, Ӯ|U, Ү|U, Ұ|U, Ф|F, Х|H, Ҳ|H, Һ|H, Ц|TS, Ҵ|TS, Ч|CH, Ӵ|CH, Ҷ|CH, Ӌ|CH, Ҹ|CH, Џ|DZ, Ш|SH, Щ|SHT, Ъ|A, Ы|Y, Ӹ|Y, Ь|Y, Ҍ|Y, Э|E, Ӭ|E, Ю|YU, Я|YA, а|a, ӑ|a, ӓ|a, ә|e, ӛ|e, ӕ|e, б|b, в|v, г|g, ґ|g, ѓ|g, ғ|g, ӷ|g, y|y, д|d, е|e, ѐ|e, ё|yo, ӗ|e, ҽ|e, ҿ|e, є|ye, ж|zh, ӂ|dzh, җ|zh, ӝ|dzh, з|z, ҙ|z, ӟ|dz, ӡ|dz, ѕ|dz, и|i, ѝ|i, ӥ|i, ӣ|i, і|i, ї|ji, Ӏ|i, й|y, ҋ|y, ј|j, к|k, қ|q, ҟ|q, ҡ|k, ӄ|q, ҝ|k, л|l, ӆ|l, љ|l, м|m, ӎ|m, н|n, ӊ|n, ң|n, ӈ|n, ҥ|n, њ|n, о|o, ӧ|o, ө|o, ӫ|o, ҩ|o, п|p, ҧ|pf, р|p, ҏ|p, с|s, ҫ|s, т|t, ҭ|th, ћ|t, ќ|k, у|u, ў|u, ӳ|u, ӱ|u, ӯ|u, ү|u, ұ|u, ф|f, х|h, ҳ|h, һ|h, ц|ts, ҵ|ts, ч|ch, ӵ|ch, ҷ|ch, ӌ|ch, ҹ|ch, џ|dz, ш|sh, щ|sht, ъ|a, ы|y, ӹ|y, ь|y, ҍ|y, э|e, ӭ|e, ю|yu, я|ya [ocmSef] => 0 [ocmSefLabelCat] => content [ocmSefLabelTag] => tag [ocmSefLabelUser] => author [ocmSefLabelSearch] => search [ocmSefLabelDate] => date [ocmSefLabelItem] => 0 [ocmSefLabelItemCustomPrefix] => [ocmSefInsertItemId] => 1 [ocmSefItemIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseItemTitleAlias] => 1 [ocmSefInsertCatId] => 1 [ocmSefCatIdTitleAliasSep] => dash [ocmSefUseCatTitleAlias] => 1 [show_page_heading] => 0 [categories] => Array ( [0] => 305 ) [exclude_from_group_by_subcategories] => 0 [getCategoryIdFromPath] => 0 [getFeedByRelatedModules] => 0 [theme] => default [menu-anchor_css] => nav__link nav__link--forum [menu_text] => 1 [menu_show] => 0 [menu-meta_description] => Najnovije vijesti iz Hrvatske i svijeta [menu-meta_keywords] => hrvatska, politika, svijet, crna kronika, biznis, regija [secure] => 0 [obituaries_portal] => 0 [page_title] => Forum [page_description] => SiteMeta Description [page_rights] => [robots] => [inheritFrom] => 0 [num_leading_items] => 2 [num_leading_columns] => 1 [leadingImgSize] => Large [num_primary_items] => 4 [num_primary_columns] => 2 [primaryImgSize] => Medium [num_secondary_items] => 4 [num_secondary_columns] => 1 [secondaryImgSize] => Small [num_links] => 4 [num_links_columns] => 1 [linksImgSize] => XSmall [catCatalogMode] => 0 [catFeaturedItems] => 1 [catOrdering] => publishUp [catPagination] => 2 [catPaginationResults] => 1 [catTitle] => 1 [catTitleItemCounter] => 1 [catDescription] => 1 [catImage] => 1 [catFeedLink] => 0 [catFeedIcon] => 0 [subCategories] => 1 [subCatColumns] => 2 [subCatTitle] => 1 [subCatTitleItemCounter] => 1 [subCatDescription] => 1 [subCatImage] => 1 [catItemTitle] => 1 [catItemTitleLinked] => 1 [catItemFeaturedNotice] => 0 [catItemAuthor] => 1 [catItemDateCreated] => 1 [catItemRating] => 0 [catItemImage] => 1 [catItemIntroText] => 1 [catItemExtraFields] => 0 [catItemHits] => 0 [catItemCategory] => 1 [catItemTags] => 1 [catItemAttachments] => 0 [catItemAttachmentsCounter] => 0 [catItemVideo] => 0 [catItemVideoAutoPlay] => 0 [catItemImageGallery] => 0 [catItemDateModified] => 0 [catItemReadMore] => 1 [catItemCommentsAnchor] => 1 [catItemOCMPlugins] => 1 [itemDateCreated] => 1 [itemTitle] => 1 [itemFeaturedNotice] => 1 [itemAuthor] => 1 [itemFontResizer] => 0 [itemPrintButton] => 0 [itemEmailButton] => 1 [itemSocialButton] => 1 [itemVideoAnchor] => 1 [itemImageGalleryAnchor] => 1 [itemCommentsAnchor] => 1 [itemRating] => 0 [itemImage] => 1 [itemImgSize] => Large [itemImageMainCaption] => 1 [itemImageMainCredits] => 1 [itemIntroText] => 0 [itemFullText] => 1 [itemExtraFields] => 1 [itemDateModified] => 1 [itemHits] => 0 [itemCategory] => 0 [itemTags] => 1 [itemAttachments] => 1 [itemAttachmentsCounter] => 1 [itemVideo] => 1 [itemVideoAutoPlay] => 0 [itemVideoCaption] => 1 [itemVideoCredits] => 1 [itemImageGallery] => 0 [itemNavigation] => 0 [itemComments] => 1 [itemTwitterButton] => 1 [itemFacebookButton] => 1 [itemGooglePlusOneButton] => 1 [itemAuthorBlock] => 0 [itemAuthorImage] => 0 [itemAuthorDescription] => 0 [itemAuthorURL] => 0 [itemAuthorEmail] => 0 [itemAuthorLatest] => 0 [itemAuthorLatestLimit] => 5 [itemRelated] => 1 [itemRelatedLimit] => 2 [itemRelatedTitle] => 1 [itemRelatedCategory] => 1 [itemRelatedImageSize] => Medium [itemRelatedIntrotext] => 0 [itemRelatedFulltext] => 0 [itemRelatedAuthor] => 0 [itemRelatedMedia] => 1 [itemRelatedImageGallery] => 1 [itemOCMPlugins] => 1 [recaptcha] => ) [initialized:protected] => 1 [separator] => . ) [metadesc] => [metadata] => robots= author= [metakey] => [plugins] => { "is_import_from_dnn": true, "incptvocmimagegalleryIGParameters": "default", "incptvocmimagegalleryocmIGposition": "OcmAfterDisplayContent", "incptvocmimagegalleryocmIGtheme": "CameraSlideshow", "incptvocmimagegalleryImages": [ "/Portals/3/Images/2019/02/04/1440x620_1525769425gala_svilan8-040518.jpg" ], "incptvocmimagegalleryImageTitles": [ "1440x620_1525769425gala_svilan8-040518" ], "incptvocmimagegalleryImageDescriptions": [ "" ], "incptvocmimagegalleryImageFocus": [ "50:50" ], "incptvocmimagegalleryImageDimensions": [ { "size0": "1280x551" } ] } [language] => * [multi_author] => 0 [type_id] => 0 [category] => TableOCMCategory Object ( [id] => 305 [name] => Forum [alias] => forum [description] => [parent] => 301 [extraFieldsGroup] => 9 [published] => 1 [image] => [access] => 1 [ordering] => 4 [params] => {"inheritFrom":"301","catMetaDesc":"","catMetaKey":"","catMetaRobots":"","catMetaAuthor":"","theme":"","num_leading_items":"2","num_leading_columns":"1","leadingImgSize":"Large","num_primary_items":"4","num_primary_columns":"2","primaryImgSize":"Medium","num_secondary_items":"4","num_secondary_columns":"1","secondaryImgSize":"Small","num_links":"4","num_links_columns":"1","linksImgSize":"XSmall","catCatalogMode":"0","catFeaturedItems":"1","catOrdering":"publishUp","catPagination":"2","catPaginationResults":"1","catTitle":"1","catTitleItemCounter":"1","catDescription":"1","catImage":"1","catFeedLink":"0","catFeedIcon":"0","subCategories":"1","subCatColumns":"2","subCatOrdering":"","subCatTitle":"1","subCatTitleItemCounter":"1","subCatDescription":"1","subCatImage":"1","itemImageXS":"","itemImageS":"","itemImageM":"","itemImageL":"","itemImageXL":"","catItemTitle":"1","catItemTitleLinked":"1","catItemFeaturedNotice":"0","catItemAuthor":"1","catItemDateCreated":"1","catItemRating":"0","catItemImage":"1","catItemIntroText":"1","catItemIntroTextWordLimit":"","catItemExtraFields":"0","catItemHits":"0","catItemCategory":"1","catItemTags":"1","catItemAttachments":"0","catItemAttachmentsCounter":"0","catItemVideo":"0","catItemVideoWidth":"","catItemVideoHeight":"","catItemAudioWidth":"","catItemAudioHeight":"","catItemVideoAutoPlay":"0","catItemImageGallery":"0","catItemImageGalleryWidth":"","catItemImageGalleryHeight":"","catItemDateModified":"0","catItemReadMore":"1","catItemCommentsAnchor":"1","catItemOCMPlugins":"1","itemDateCreated":"1","itemTitle":"1","itemFeaturedNotice":"1","itemAuthor":"1","itemFontResizer":"1","itemPrintButton":"0","itemEmailButton":"1","itemSocialButton":"1","itemVideoAnchor":"1","itemImageGalleryAnchor":"1","itemCommentsAnchor":"1","itemRating":"0","itemImage":"1","itemImgSize":"Large","itemImageMainCaption":"1","itemImageMainCredits":"1","itemIntroText":"0","itemFullText":"1","itemExtraFields":"0","itemDateModified":"1","itemHits":"0","itemCategory":"0","itemTags":"1","itemAttachments":"1","itemAttachmentsCounter":"1","itemVideo":"1","itemVideoWidth":"","itemVideoHeight":"","itemAudioWidth":"","itemAudioHeight":"","itemVideoAutoPlay":"0","itemVideoCaption":"1","itemVideoCredits":"1","itemImageGallery":"0","itemImageGalleryWidth":"","itemImageGalleryHeight":"","itemNavigation":"0","itemComments":"1","itemTwitterButton":"1","itemFacebookButton":"1","itemGooglePlusOneButton":"1","itemAuthorBlock":"0","itemAuthorImage":"0","itemAuthorDescription":"0","itemAuthorURL":"0","itemAuthorEmail":"0","itemAuthorLatest":"0","itemAuthorLatestLimit":"5","itemRelated":"0","itemRelatedLimit":"5","itemRelatedTitle":"1","itemRelatedCategory":"0","itemRelatedImageSize":"0","itemRelatedIntrotext":"1","itemRelatedFulltext":"0","itemRelatedAuthor":"0","itemRelatedMedia":"0","itemRelatedImageGallery":"0","itemOCMPlugins":"1"} [trash] => 0 [plugins] => {"customparams_created":"2019-11-04 19:44:34","customparams_modified":"2019-11-04 19:44:34","customparams_videobg":"","customparams_countdown_module":"","customparams_search_template":""} [language] => * [container] => 0 [container_name] => [_tbl:protected] => #__ocm_categories [_tbl_key:protected] => id [_tbl_keys:protected] => Array ( [0] => id ) [_db:protected] => JDatabaseDriverMysqli_Exabyte Object ( [name] => mysqli [serverType] => mysql [connection:protected] => mysqli Object ( [affected_rows] => 38 [client_info] => mysqlnd 5.0.12-dev - 20150407 - $Id: 7cc7cc96e675f6d72e5cf0f267f48e167c2abb23 $ [client_version] => 50012 [connect_errno] => 0 [connect_error] => [errno] => 0 [error] => [error_list] => Array ( ) [field_count] => 3 [host_info] => 127.0.0.1 via TCP/IP [info] => [insert_id] => 0 [server_info] => 5.5.30 [server_version] => 50530 [stat] => Uptime: 8061484 Threads: 1 Questions: 1669968901 Slow queries: 4970070 [sqlstate] => 00000 [protocol_version] => 10 [thread_id] => 112231974 [warning_count] => 0 ) [nameQuote:protected] => ` [nullDate:protected] => 0000-00-00 00:00:00 [_database:JDatabaseDriver:private] => sdproductiondb [count:protected] => 35 [cursor:protected] => [debug:protected] => [limit:protected] => 0 [log:protected] => Array ( ) [timings:protected] => Array ( ) [callStacks:protected] => Array ( ) [offset:protected] => 0 [options:protected] => Array ( [driver] => mysqli_exabyte [host] => 127.0.0.1 [user] => proxy_user_front02 [password] => b3hX5DrKwjx6 [database] => sdproductiondb [prefix] => sk_ [select] => 1 [port] => 6033 [socket] => ) [sql:protected] => SELECT id, value, type FROM #__ocm_extra_fields ef WHERE ef.published = 1 [tablePrefix:protected] => sk_ [utf:protected] => 1 [utf8mb4:protected] => 1 [errorNum:protected] => 0 [errorMsg:protected] => [transactionDepth:protected] => 0 [disconnectHandlers:protected] => Array ( ) [ocmConfig] => Array ( ) ) [_trackAssets:protected] => [_rules:protected] => [_locked:protected] => [_autoincrement:protected] => 1 [_observers:protected] => JObserverUpdater Object ( [aliases:protected] => Array ( ) [observers:protected] => Array ( ) [doCallObservers:protected] => 1 ) [_columnAlias:protected] => Array ( ) [_jsonEncode:protected] => Array ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [year_lookup] => 0 [link] => /zadar/forum ) [additional_categories] => Array ( ) [link] => /zadar/forum/vrag-nam-nije-dao-mira-pa-smo-morali-posjetiti-i-notorni-kvart-maelbeek-u-kojem-su-se-navodno-skrivali-teroristi-i-citava-policijska-snaga-belgije-i-sve-to-uz-terapijski-ucinak-marihuane-587600 [printLink] => /zadar/forum/vrag-nam-nije-dao-mira-pa-smo-morali-posjetiti-i-notorni-kvart-maelbeek-u-kojem-su-se-navodno-skrivali-teroristi-i-citava-policijska-snaga-belgije-i-sve-to-uz-terapijski-ucinak-marihuane-587600?tmpl=component&print=1 [tags] => Array ( [0] => stdClass Object ( [id] => 438895 [name] => gala svilan [published] => 1 [section] => [subsection] => [weight] => [created] => 0000-00-00 00:00:00 [main_article_id] => 0 [alias] => gala-svilan [link] => /tag/gala-svilan ) ) [imageXSmall] => [imageSmall] => [imageMedium] => [imageLarge] => [imageXLarge] => [extraFields] => stdClass Object ( [SuperscriptTitle] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => GALA SVILAN: TINDER DOPISIVANJE TRAJALO JE PAR MJESECI, A ONDA... [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) ) [attachments] => Array ( ) [cleanTitle] => Vrag nam nije dao mira, pa smo morali posjetiti i notorni kvart Maelbeek u kojem su se navodno skrivali teroristi i čitava policijska snaga Belgije... i sve to uz terapijski učinak marihuane [num_of_authors] => 0 [author] => Joomla\CMS\User\User Object ( [isRoot:protected] => [id] => [name] => [username] => [email] => [password] => [password_clear] => [block] => [sendEmail] => [registerDate] => [lastvisitDate] => [activation] => [params] => [groups] => Array ( ) [guest] => 1 [lastResetTime] => [resetCount] => [requireReset] => [_params:protected] => Joomla\Registry\Registry Object ( [data:protected] => stdClass Object ( ) [initialized:protected] => [separator] => . ) [_authGroups:protected] => [_authLevels:protected] => [_authActions:protected] => [_errorMsg:protected] => [userHelper:protected] => Joomla\CMS\User\UserWrapper Object ( ) [_errors:protected] => Array ( ) [link] => /autor/2024-05-18-15-08-41-39509 [profile] => Joomla\CMS\Object\CMSObject Object ( [_errors:protected] => Array ( ) [gender] => ) [avatar] => /components/com_ocm/images/placeholder/user.png ) [numOfComments] => 0 [mainImage] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2019/02/04/1440x620_1525769425gala_svilan8-040518.jpg [galleryCount] => 1 [hasImage] => 1 [mainImageAuthor] => 1440x620_1525769425gala_svilan8-040518 [mainImageDesc] => [popup_gallery] => Array ( [0] => stdClass Object ( [src] => https://static.slobodnadalmacija.hr/Portals/3/Images/2019/02/04/1440x620_1525769425gala_svilan8-040518.jpg [title] => 1440x620_1525769425gala_svilan8-040518 ) ) [bgPosition] => [text] => {OCMSplitter}

 

Prošao je tako još jedan tjedan, a time i obavezna kava na kraju vikenda s prijateljicama. To su kave koje su krucijalne za naše još (tobože stabilno) mentalno stanje jer cilj tih ženskih ćakula zapravo je da jedna drugu uvjerimo da su svi drugi ludi, a mi normalne. Najslađe su one nakon izlazaka jer nam daju nepresušan izvor materijala da svojim, sada već iskusnim i stručnim okom seciramo društvene običaje. Kako je većina mojih prijatelja sada okupirana kohabitacijom sa supružnicima, djecom i ostalim kućnim ljubimcima, ostao je mali broj prijateljica koje su voljne voditi život okorjelih raspuštenica - piše Gala Svilan za 100posto.

Jedna od tih mojih spinster-ica je i prijateljica (nazovimo ju) Martina, koja nikada neće reći "NE" niti na jednu ideju, koliko god suluda ona bila.

No, ovog tjedna Martina mi je prvog puta rekla "ne". Taj NE nije bio usmjeren na suludi izlazak po najtrash klubovima u opskurnim dijelovima Zagreba, na ishitreno putovanje niti na bezumnu outfit kombinaciju za izlazak koja podrazumijevala tigraste hulahupke, šljokičastu suknju i manjak samopouzdanja za accessories. 
Riječ je bila o Tinderu.

Ovog tjedna saznala sam da je moja prijateljica Tinder djevica.

Pod Tinder djevicama podrazumijevam ljude koji nikada nisu isprobali aplikaciju ili koja u njima budi neobjašnjivi strah. Kao da će sama instalacija aplikacije ili swipe rezultirati silovanjem, uhođenjem ili nekim sličnim bizarnim scenarijem. Ono što mi je još nevjerojatnije jest da su to redom ljudi koji bez problema koriste carsharing aplikacije ili žive couchsurfing životom. No čim se priča okrene u smjeru online dejtinga, stvari više nisu toliko jednostavne.

Trudila sam se tri dana samo kako bih ju nagovorila da instalira Tinder na mobitelu. Nakon uspješne prve faze, dala sam joj vlastiti profil da vidi kako izgleda proces. Urnebesno se zabavljala birajući za mene frajere, ali isto nije htjela napraviti i na vlastitom accountu. Kako to obično biva i Martina je imala dva pitanja koja se konstantno vrte u krug: "Zar te nije strah?" i "Što ako je frajer luđak?"

Mali strah je pristupan kao i na svakom dejtu, a luđaka sam realno upoznala više u klubovima nego u online svijetu. Ono što ljudi zaboravljaju jest da nam internet omogućava da osobu temeljito istražimo online prije nego li se odlučimo za kavu (imam Ph.D iz stalkanja), što je mnogo teže kada osobu upoznate pripiti u 3 ujutro u klubu. Kako bih ju ohrabrila na ovaj potez odlučila sam njoj, ali i vama ispričati jednu svoju Tinder avanturu.

Tinder dejt s frajerom, kojem ga sam prvi put upoznala na aerodromu… u Briselu.

Ja sam živjela u Zagrebu, a on u Dublinu. Matchali smo na dan kada je on odlazio iz Hrvatske s godišnjeg odmora, tako da vremena za kavu nismo imali, ali zahvaljujući tehnologiji vremena, sredstva i želje za daljnjom komunikacijom imali smo na pretek.

Vječno i bezuspješno pokušavam objasniti prijateljicama zašto više volim na ovaj način upoznavati ljude. Tvrdim da online prvo upoznam osobu, a tek kasnije zaključujem sviđa li mi se ona dovoljno i fizički. Da, OK, inicijalni swipe će biti iz razloga jer mi je osoba zapela za oko, ali sve dalje, hoću li se nastaviti dopisivati s njom, ovisi o tome dijelimo li isti smisao za humor, zajedničke interese i općenito koliko si odgovaramo u komunikaciji. Češće mi se dešavalo da se preračunam oko frajera kojeg sam upoznala u klubu jer sam se koncentrirala samo na vanjski izgled. Nakon jutarnje kave, najčešće se ispostavi da mi je osoba u potpunosti nekompatibilna. Online su mi pak potrebna svega dva dana dopisivanja kako bih mogla razlučiti hoću li s datom osobom imati zanimljivu prvu kavu. Koliko god se kontradiktorno činilo, ljude ne Tinderu prvo upoznam iznutra, a tek naknadno izvana.

Tako sam upoznala i njega. Dopisivanje je trajalo par mjeseci iz kojih smo oboje mogli pretpostaviti da bi ta naša nesuđena kava bila urnebesno zabavna. U tom procesu dopisivanja svakodnevno bismo dijelili svoje dogodovštine, planove, frustracije s poslom, događaje iz izlazaka, dejtanja i buduće planove. Sve dok jednog dana nismo zaključili da bi jedan od tih budućih planova mogao biti i da se konačno upoznamo. Kao i sve u mom životu, priča je nastala iz čiste zafrkancije, a rezultirala konkretnim planovima.

Privatni album

Privatni album

 

Ne tako običan Tinder dejt

Sve što nam je ostalo je bilo logistička realizacija. Na koji datum oboje možemo uzeti slobodno, koji Airbnb smještaj je najbolji, koju rent-a-car kuću izabrati i gdje ćemo konkretno otputovati. Na koncu smo se odlučili za Brisel jer nam je oboje na pola puta, te na road-trip od nekoliko dana po Belgiji, koji bi završio u Amsterdamu.

No, samo dva dana prije samog puta, svi svjetski news portal odlučili su nas bombardirati s jednim breaking newsom. Ujutro 22. ožujka odvila su se tri teroristička napada u Briselu, dva na aerodromu na kojem smo se mi prvi put trebali upoznati te treći u metro stanici u Maalbeeku. Smrtno je stradalo 33 ljudi, a 300 ih je ozlijeđeno. Još je jedna bomba nađena naknadnom pretragom aerodroma. Odgovornost za napad preuzeo je ISIS, a grad je bio pod opsadom, policijskim satom i crvenim upozorenjem.

Osim Brisela, bio je "bombardiran" i moj mobitel porukama. Majka je angažirala sve moje prijateljice da me urazume, a otac, koji je radio na televiziji, sve svoje kolege novinare da ga apdejtaju s najnovijim informacijama kako bi me odgovorio od puta.

Što smo nas dvoje zaključili? Da ćemo imati ugodniji let jer je 90% ljudi otkazalo svoje putovanje te da ćemo se lakše prepoznati na meetup pointu budući da se nikada prije nismo vidjeli. 
Koliko god nemam problema s upoznavanjem novih ljudi i awkward situacijama dejtanja, ovo iskustvo je ipak nosilo ponešto izazova. Ovog puta nije bila riječ o kavi od pola sata s koje mogu pobjeći ako frajer bude dosadan. Što ako je picajzla koja mora imati cijelo putovanje pod apsolutnom kontrolom, ne zna se nositi s neplaniranim i izvanrednim situacijama, smeta mu ako Airbnb nije uređen po feng-shuiju ili restoran nema bezglutenski meni?

Znalo mi se događati da se odlučim na odmor s dugogodišnjim prijateljima te da se na kraju ispostavi da nisu osobe koje mi odgovaraju za putovanja. Kada s nekim morate provesti 24/7 u situacijama i mjestima koje nisu svakodnevne i izbace vas iz komfor zone, najbrže ćete otkriti s kime imate posla i koliko si uistinu odgovarate. Ovo nije bio samo dejt, već i osobni test, da otkrijem koliko ću se znati snaći, prilagoditi i pri tome zabaviti.

Kako je završilo putovanje?

Od neugodnih situacija mogu navesti samo prvih 5 minuta pri sastanku dok smo oboje još pokušavali dokučiti u kakvo sranje smo se zapravo ovime doveli. Kada nas je mlada gospodična iza rent-a-car šaltera priupitala jesmo li zajedno i koja je naša priča, istovremeno smo se puknuli smijati i zafrkancija je zamijenila strah. Činjenica da smo oboje dovoljno opušteni da se dovedemo u ovu situaciju bio nam je dovoljan pokazatelj da će i ostatak puta proći u šali.

Privatni album

Privatni album

 

Ni teroristički napad par dana prije nije nas zaustavio

Uzeli smo auto i odvozili 600 km, propješačili 60 km, vidjeli Brisel, Ghent i Amsterdam. Jeli najbolja rebarca, čokoladu i vafle ikada, popili i pojeli previše belgijske pive i čokolade. Spavali smo u stanovima prijatelja po Amsterdamu u zamjenu za Čokolino iz Hrvatske, obišli jednak broj birtija kao i muzeja. Vrag nam nije dao mira, pa smo morali posjetiti i notorni kvart Maelbeek u kojem su se navodno skrivali teroristi i čitava policijska snaga Belgije. Svjedočili kako izgleda total lockdown by belgijska vojka i sve to uz terapijski učinak marihuane.

Što sam naučila na ovoj ekspediciji? Da ishod i doživljaj svakog putovanja i situacije ne ovisi toliko o drugoj osobi, koliko o nama samima. Da se možemo vječno nervirati kako će druga osoba reagirati ili se nositi s datim scenarijem, ali da to na koncu ne definira naše viđenje i iskustvo. Da sam se na ovo putovanje odlučila samo s negativnim očekivanjima, s bezbroj "što ako" i bezbroj razloga zašto se u njega ne upustiti, 100% sam sigurna da ne bi rezultiralo lijepim uspomenama. Na sreću, i on je imao jednak pogled, ne samo na putovanja nego i na sam život, tako da su nam jedine probleme na putovanju predstavljala pitanje "Je li podne prerano za pivo?" i "Što ćemo danas jesti?"

Internet je omogućio jednu divnu stvar novim generacijama. Izbrisao je sve granice, geografske, komunikacijske te minimalizirao prijevozne prepreke. Jedine granice koje su ostale su one koje obitavaju u podsvijesti. Bile one vezane uz stereotipe o ljudima ili strahove koje gajimo, a usmjerene su prema nama samima.

Moj Tinder date danas je divan prijatelj s kojim se i dan danas dopisujem, još je singl i trenutno živi u Pittsburghu. Ako ima koja single djevojka da je zainteresirala, neka mi se slobodno javi, da na Tinderu postoji Rate opcija kao i na Uberu, dala bih mu sve petice.

Privatni album

Privatni album

 

Road-trip je završio u Amsterdamu

Ja sam možda stigla do kraja ovog teksta, ali prijateljica Martina još nije skupila hrabrosti za svajpanje po Tinderu, no to ne znači da ću tako lako odustati. Ako sam ja mogla skupiti hrabrosti i sjesti na avion, mogu i nju ohrabriti na koji Tinder dejt ;)

Sljedećeg vikenda pak ponovno sjedam na bus i odlazim na još jednu avanturu. Ovog puta moja Tinder zafrkancija me vodi u Njemačku, tako da pratite Instagram za najnoviji update.

P.S. ako ne dignem niti jedan story i mom uredniku ne stigne novi tekst na mail do nedjelje… Molim vas, zovite 192. Thnx!

[event] => stdClass Object ( [BeforeDisplay] => [AfterDisplay] => [AfterDisplayTitle] => [BeforeDisplayContent] => [AfterDisplayContent] => [OCMBeforeDisplay] => [OCMAfterDisplay] => [OCMAfterDisplayTitle] => [OCMBeforeDisplayContent] => [OCMAfterDisplayContent] =>
1440x620_1525769425gala_svilan8-040518
[OCMUserDisplay] => [OCMCommentsCounter] => [OCMCommentsBlock] => ) [jcfields] => Array ( ) [image] => [imageWidth] => 600 [comments] => Array ( ) [absoluteURL] => https://slobodnadalmacija.hr/zadar/forum/vrag-nam-nije-dao-mira-pa-smo-morali-posjetiti-i-notorni-kvart-maelbeek-u-kojem-su-se-navodno-skrivali-teroristi-i-citava-policijska-snaga-belgije-i-sve-to-uz-terapijski-ucinak-marihuane-587600 [emailLink] => /component/mailto/?tmpl=component&template=site&link=39d580d47f229491cbe6fc5378cb8202e1bce8dc [twitterURL] => http://twitter.com/intent/tweet?text=Vrag+nam+nije+dao+mira%2C+pa+smo+morali+posjetiti+i+notorni+kvart+Maelbeek+u+kojem+su+se+navodno+skrivali+teroristi+i+%C4%8Ditava+policijska+snaga+Belgije...+i+sve+to+uz+terapijski+u%C4%8Dinak+marihuane&url=https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fzadar%2Fforum%2Fvrag-nam-nije-dao-mira-pa-smo-morali-posjetiti-i-notorni-kvart-maelbeek-u-kojem-su-se-navodno-skrivali-teroristi-i-citava-policijska-snaga-belgije-i-sve-to-uz-terapijski-ucinak-marihuane-587600 [socialLink] => https%3A%2F%2Fslobodnadalmacija.hr%2Fzadar%2Fforum%2Fvrag-nam-nije-dao-mira-pa-smo-morali-posjetiti-i-notorni-kvart-maelbeek-u-kojem-su-se-navodno-skrivali-teroristi-i-citava-policijska-snaga-belgije-i-sve-to-uz-terapijski-ucinak-marihuane-587600 )
Array ( [1] => stdClass Object ( [id] => 2 [name] => Superscript Title [value] => GALA SVILAN: TINDER DOPISIVANJE TRAJALO JE PAR MJESECI, A ONDA... [type] => textarea [group] => 9 [published] => 1 [ordering] => 2 [alias] => SuperscriptTitle ) )
StoryEditorOCM
ForumGALA SVILAN: TINDER DOPISIVANJE TRAJALO JE PAR MJESECI, A ONDA...

Vrag nam nije dao mira, pa smo morali posjetiti i notorni kvart Maelbeek u kojem su se navodno skrivali teroristi i čitava policijska snaga Belgije... i sve to uz terapijski učinak marihuane

Piše 100posto
4. veljače 2019. - 18:40
1440x620_1525769425gala_svilan8-040518

 

Prošao je tako još jedan tjedan, a time i obavezna kava na kraju vikenda s prijateljicama. To su kave koje su krucijalne za naše još (tobože stabilno) mentalno stanje jer cilj tih ženskih ćakula zapravo je da jedna drugu uvjerimo da su svi drugi ludi, a mi normalne. Najslađe su one nakon izlazaka jer nam daju nepresušan izvor materijala da svojim, sada već iskusnim i stručnim okom seciramo društvene običaje. Kako je većina mojih prijatelja sada okupirana kohabitacijom sa supružnicima, djecom i ostalim kućnim ljubimcima, ostao je mali broj prijateljica koje su voljne voditi život okorjelih raspuštenica - piše Gala Svilan za 100posto.

Jedna od tih mojih spinster-ica je i prijateljica (nazovimo ju) Martina, koja nikada neće reći "NE" niti na jednu ideju, koliko god suluda ona bila.

No, ovog tjedna Martina mi je prvog puta rekla "ne". Taj NE nije bio usmjeren na suludi izlazak po najtrash klubovima u opskurnim dijelovima Zagreba, na ishitreno putovanje niti na bezumnu outfit kombinaciju za izlazak koja podrazumijevala tigraste hulahupke, šljokičastu suknju i manjak samopouzdanja za accessories. 
Riječ je bila o Tinderu.

Ovog tjedna saznala sam da je moja prijateljica Tinder djevica.

Pod Tinder djevicama podrazumijevam ljude koji nikada nisu isprobali aplikaciju ili koja u njima budi neobjašnjivi strah. Kao da će sama instalacija aplikacije ili swipe rezultirati silovanjem, uhođenjem ili nekim sličnim bizarnim scenarijem. Ono što mi je još nevjerojatnije jest da su to redom ljudi koji bez problema koriste carsharing aplikacije ili žive couchsurfing životom. No čim se priča okrene u smjeru online dejtinga, stvari više nisu toliko jednostavne.

Trudila sam se tri dana samo kako bih ju nagovorila da instalira Tinder na mobitelu. Nakon uspješne prve faze, dala sam joj vlastiti profil da vidi kako izgleda proces. Urnebesno se zabavljala birajući za mene frajere, ali isto nije htjela napraviti i na vlastitom accountu. Kako to obično biva i Martina je imala dva pitanja koja se konstantno vrte u krug: "Zar te nije strah?" i "Što ako je frajer luđak?"

Mali strah je pristupan kao i na svakom dejtu, a luđaka sam realno upoznala više u klubovima nego u online svijetu. Ono što ljudi zaboravljaju jest da nam internet omogućava da osobu temeljito istražimo online prije nego li se odlučimo za kavu (imam Ph.D iz stalkanja), što je mnogo teže kada osobu upoznate pripiti u 3 ujutro u klubu. Kako bih ju ohrabrila na ovaj potez odlučila sam njoj, ali i vama ispričati jednu svoju Tinder avanturu.

Tinder dejt s frajerom, kojem ga sam prvi put upoznala na aerodromu… u Briselu.

Ja sam živjela u Zagrebu, a on u Dublinu. Matchali smo na dan kada je on odlazio iz Hrvatske s godišnjeg odmora, tako da vremena za kavu nismo imali, ali zahvaljujući tehnologiji vremena, sredstva i želje za daljnjom komunikacijom imali smo na pretek.

Vječno i bezuspješno pokušavam objasniti prijateljicama zašto više volim na ovaj način upoznavati ljude. Tvrdim da online prvo upoznam osobu, a tek kasnije zaključujem sviđa li mi se ona dovoljno i fizički. Da, OK, inicijalni swipe će biti iz razloga jer mi je osoba zapela za oko, ali sve dalje, hoću li se nastaviti dopisivati s njom, ovisi o tome dijelimo li isti smisao za humor, zajedničke interese i općenito koliko si odgovaramo u komunikaciji. Češće mi se dešavalo da se preračunam oko frajera kojeg sam upoznala u klubu jer sam se koncentrirala samo na vanjski izgled. Nakon jutarnje kave, najčešće se ispostavi da mi je osoba u potpunosti nekompatibilna. Online su mi pak potrebna svega dva dana dopisivanja kako bih mogla razlučiti hoću li s datom osobom imati zanimljivu prvu kavu. Koliko god se kontradiktorno činilo, ljude ne Tinderu prvo upoznam iznutra, a tek naknadno izvana.

Tako sam upoznala i njega. Dopisivanje je trajalo par mjeseci iz kojih smo oboje mogli pretpostaviti da bi ta naša nesuđena kava bila urnebesno zabavna. U tom procesu dopisivanja svakodnevno bismo dijelili svoje dogodovštine, planove, frustracije s poslom, događaje iz izlazaka, dejtanja i buduće planove. Sve dok jednog dana nismo zaključili da bi jedan od tih budućih planova mogao biti i da se konačno upoznamo. Kao i sve u mom životu, priča je nastala iz čiste zafrkancije, a rezultirala konkretnim planovima.

Privatni album

Privatni album

 

Ne tako običan Tinder dejt

Sve što nam je ostalo je bilo logistička realizacija. Na koji datum oboje možemo uzeti slobodno, koji Airbnb smještaj je najbolji, koju rent-a-car kuću izabrati i gdje ćemo konkretno otputovati. Na koncu smo se odlučili za Brisel jer nam je oboje na pola puta, te na road-trip od nekoliko dana po Belgiji, koji bi završio u Amsterdamu.

No, samo dva dana prije samog puta, svi svjetski news portal odlučili su nas bombardirati s jednim breaking newsom. Ujutro 22. ožujka odvila su se tri teroristička napada u Briselu, dva na aerodromu na kojem smo se mi prvi put trebali upoznati te treći u metro stanici u Maalbeeku. Smrtno je stradalo 33 ljudi, a 300 ih je ozlijeđeno. Još je jedna bomba nađena naknadnom pretragom aerodroma. Odgovornost za napad preuzeo je ISIS, a grad je bio pod opsadom, policijskim satom i crvenim upozorenjem.

Osim Brisela, bio je "bombardiran" i moj mobitel porukama. Majka je angažirala sve moje prijateljice da me urazume, a otac, koji je radio na televiziji, sve svoje kolege novinare da ga apdejtaju s najnovijim informacijama kako bi me odgovorio od puta.

Što smo nas dvoje zaključili? Da ćemo imati ugodniji let jer je 90% ljudi otkazalo svoje putovanje te da ćemo se lakše prepoznati na meetup pointu budući da se nikada prije nismo vidjeli. 
Koliko god nemam problema s upoznavanjem novih ljudi i awkward situacijama dejtanja, ovo iskustvo je ipak nosilo ponešto izazova. Ovog puta nije bila riječ o kavi od pola sata s koje mogu pobjeći ako frajer bude dosadan. Što ako je picajzla koja mora imati cijelo putovanje pod apsolutnom kontrolom, ne zna se nositi s neplaniranim i izvanrednim situacijama, smeta mu ako Airbnb nije uređen po feng-shuiju ili restoran nema bezglutenski meni?

Znalo mi se događati da se odlučim na odmor s dugogodišnjim prijateljima te da se na kraju ispostavi da nisu osobe koje mi odgovaraju za putovanja. Kada s nekim morate provesti 24/7 u situacijama i mjestima koje nisu svakodnevne i izbace vas iz komfor zone, najbrže ćete otkriti s kime imate posla i koliko si uistinu odgovarate. Ovo nije bio samo dejt, već i osobni test, da otkrijem koliko ću se znati snaći, prilagoditi i pri tome zabaviti.

Kako je završilo putovanje?

Od neugodnih situacija mogu navesti samo prvih 5 minuta pri sastanku dok smo oboje još pokušavali dokučiti u kakvo sranje smo se zapravo ovime doveli. Kada nas je mlada gospodična iza rent-a-car šaltera priupitala jesmo li zajedno i koja je naša priča, istovremeno smo se puknuli smijati i zafrkancija je zamijenila strah. Činjenica da smo oboje dovoljno opušteni da se dovedemo u ovu situaciju bio nam je dovoljan pokazatelj da će i ostatak puta proći u šali.

Privatni album

Privatni album

 

Ni teroristički napad par dana prije nije nas zaustavio

Uzeli smo auto i odvozili 600 km, propješačili 60 km, vidjeli Brisel, Ghent i Amsterdam. Jeli najbolja rebarca, čokoladu i vafle ikada, popili i pojeli previše belgijske pive i čokolade. Spavali smo u stanovima prijatelja po Amsterdamu u zamjenu za Čokolino iz Hrvatske, obišli jednak broj birtija kao i muzeja. Vrag nam nije dao mira, pa smo morali posjetiti i notorni kvart Maelbeek u kojem su se navodno skrivali teroristi i čitava policijska snaga Belgije. Svjedočili kako izgleda total lockdown by belgijska vojka i sve to uz terapijski učinak marihuane.

Što sam naučila na ovoj ekspediciji? Da ishod i doživljaj svakog putovanja i situacije ne ovisi toliko o drugoj osobi, koliko o nama samima. Da se možemo vječno nervirati kako će druga osoba reagirati ili se nositi s datim scenarijem, ali da to na koncu ne definira naše viđenje i iskustvo. Da sam se na ovo putovanje odlučila samo s negativnim očekivanjima, s bezbroj "što ako" i bezbroj razloga zašto se u njega ne upustiti, 100% sam sigurna da ne bi rezultiralo lijepim uspomenama. Na sreću, i on je imao jednak pogled, ne samo na putovanja nego i na sam život, tako da su nam jedine probleme na putovanju predstavljala pitanje "Je li podne prerano za pivo?" i "Što ćemo danas jesti?"

Internet je omogućio jednu divnu stvar novim generacijama. Izbrisao je sve granice, geografske, komunikacijske te minimalizirao prijevozne prepreke. Jedine granice koje su ostale su one koje obitavaju u podsvijesti. Bile one vezane uz stereotipe o ljudima ili strahove koje gajimo, a usmjerene su prema nama samima.

Moj Tinder date danas je divan prijatelj s kojim se i dan danas dopisujem, još je singl i trenutno živi u Pittsburghu. Ako ima koja single djevojka da je zainteresirala, neka mi se slobodno javi, da na Tinderu postoji Rate opcija kao i na Uberu, dala bih mu sve petice.

Privatni album

Privatni album

 

Road-trip je završio u Amsterdamu

Ja sam možda stigla do kraja ovog teksta, ali prijateljica Martina još nije skupila hrabrosti za svajpanje po Tinderu, no to ne znači da ću tako lako odustati. Ako sam ja mogla skupiti hrabrosti i sjesti na avion, mogu i nju ohrabriti na koji Tinder dejt ;)

Sljedećeg vikenda pak ponovno sjedam na bus i odlazim na još jednu avanturu. Ovog puta moja Tinder zafrkancija me vodi u Njemačku, tako da pratite Instagram za najnoviji update.

P.S. ako ne dignem niti jedan story i mom uredniku ne stigne novi tekst na mail do nedjelje… Molim vas, zovite 192. Thnx!

18. svibanj 2024 17:08