Sport Ostalo

Superliga, finale

Branitelji naslova Kaštelani zakoračili prema novoj, šestoj uzastopnoj, tituli

Prvi susret je u prijašnjim finalima često znao biti najteži za Kaštelane jer je otvaranje serije pobjedom izuzetno bitno, ali i možda najbolja šansa gostima da naprave „break“ domaćoj prednosti kaštelanskih odbojkaša. Ipak, prva prepreka za aktualne prvake službeno je preskočena, rezultat možda sugerira i lakše nego što je zapravo bilo, no to je sada sve manje bitno kada je trećina posla obavljena! Ni blizu lagan susret, ali time je pobjeda slađa!

Nekoliko puta Kaštelani su imali dobru prednost u setovima, svaki put bi se imenjaci iz Zagreba grčevito borili i „na mišiće“ vraćali u igru, a ono što će sigurno veseliti domaću klupu je mirnoća među igračima u tim najdramatičnijim trenucima što nekad u prošlosti i nije baš bio uvijek slučaj.

- Pobjeda je tu i time moramo biti zadovoljni. Nismo očekivali da će biti lako, no mislim da smo uglavnom napravili što smo trebali i zasluženo na kraju slavili. Neke stvari ćemo do uzvrata pokušati popraviti, prvenstveno tu mislim na servis koji će morati biti na puno boljoj razini ako mislimo pobijediti i u Zagrebu - kazao je poslije utakmice trener Kaštelana Ivan Rančić.

Gosti su napravili sve što su mogli da ovu seriju dočekaju što ravnopravniji - nekoliko pojačanja u zadnjih par mjeseci zaokružila je i trenerska prinova na klupi specijalno za završnicu prvenstva. Ipak, na neke stvari nisu imali odgovora, a među njima je bio i jedan od standardno najboljih Kaštelana Petar Đirlić.

- Prije početka ovog finala analizirali smo njihovu igru, pogotovo iz tri polufinalna ogleda s Rijekom i mislim da smo ih dobro pročitali, pogotovo oko čega uglavnom vrte igru. Mislim da smo uglavnom odigrali kvalitetnu utakmicu, ali trebali bi poraditi na ovim opuštanjima kada se protivnici iz ničega vraćaju u set. U nedjelju u Zagrebu će sigurno biti puno teže, oni su tamo uvijek agresivniji u napadu i morat ćemo bit na pravoj razini ako se mislimo vratiti s pobjedom - prokomentirao je Đirlić.

Kaštelanima slijede dva dana odmora, a zatim je na tapeti druga utakmica serije u Domu odbojke. Neke segmente igre itekako će morati dignuti na višu razinu, ali da imaju šansu već idući tjedan na svom parketu obraniti titulu - definitivno imaju.

Set po set - kako je to izgledalo na parketu

1:0 (28:26)

Otvaranje susreta prošlo je u par kratkih izmjena poena, no Kaštelani su ti koji konstantno malom prednošću drže ritam i vrše pritisak na protivnika (7:4, 12:10). Prvo izjednačenje stiglo je na 13:13, no ulazak domaćina u završnicu s prednošću od dva poena (19:17) među navijačima sijalo je optimizam. No, prava drama je tek uslijedila jer su u treptaj oka Zagrepčani ti koji drže sve u svojim rukama (20:22), a uskoro „na razlici“ imaju i tri set lopte. Međutim, Kaštelani sve to brane, a zatim novim preokretom, na opće oduševljenje tribina, uzimaju ovaj itekako bitan set.

2:0 (25:22)

Očekivalo se da će drama prvog seta poljuljati Zagrepčane, međutim oni su ti koji bolje otvaraju nastavak (5:7). No, tada na servis Ruiza njegovi suigrači vežu pet poena i preuzimaju inicijativu na parketu (12:7). Naravno, ni to nije bilo dosta da se set lagano upiše jer su Zagrepčani uskoro opet u igri (16:16, 18:19) pa je završnica opet i više nego napeta. Bombastičnim servisom Ljaftova domaćini su opet u vodstvu (22:21) da bi nedugo nakon Giljanović potvrdio još jedan set na kontu svoje momčadi.

3:0 (25:22)

Vrijeme je da se stvari što prije završe, Kaštelani su svjesni toga, nikako ne žele dati tračak nade protivnicima koji su itekako sposobni vratiti se u utakmicu. Lagana prednost je tu, na tehnički time-out odlaze s ugodna dva poena razlike (12:10), a uskoro tu prednost i znatno povećavaju pa se pobjeda počela sve više smiješiti (19:14). Ipak, i ovaj put Zagrepčani nekako uspijevaju unijeti neizvjesnost u set i meč jer se vraćaju na svega poen zaostatka (21:20). Srećom, domaćini ostaju hladne glave pa pobjeda na koncu nije došla u pitanje. Prva od tri je tu!

Mladost Ribola Kaštela – HAOK Mladost 3:0 (28:26, 25:22, 25:22)