Sport Domaći nogomet

modri na vrhu

Dinamo slavio na Rujevici u mlakom derbiju i povećao vodstvo na tablici

U derbiju 5. kola Prve HNL u Rijeci su nogometaši Dinama slavili protiv Rijeke s 2-0 (2-0) i pobjegli na četiri boda prednosti na vrhu ljestvice.

Dinamo je uspio doći do pobjede na Rujevici protiv ozljedama i suspenzijama desetkovane Rijeke, koja lošu igru iz prvog dijela susreta i rezultatski zaostatak nije uspjela nadoknaditi u drugom poluvremenu. Junak dvoboja bio je Čileanac Junior Fernandes s dva gola,  a zagrebačka momčad je od 59. minute igrala s igračem manje.

Prvo poluvrijeme proteklo je u znaku odličnog Čileanca Juniora Fernandesa, koji je već u 11. minuti iskoristio prvu priliku za gol nakon velike smušenosti Rijekine obrane prilikom kornera gostujuće momčadi. Ostavši potpuno sam ispred Rijekina vratara Fernandes traljavo puca, ali i takav njegov udarac ulazi u mrežu.

U 37. Fernandes opasno puca s vrha kaznenog prostora, Sluga brani, a u 40. minuti sudac Pejin je dosudio jedanaesterac nakon igranja rukom Žute, a sigurno realizator bio je Fernandes. Čileanac je okončao svojih sjajnih prvih 45 minuta još jednom akcijom i još jednim opasnim udarcem u 42. minuti, ali je Rijekin vratar uspio obraniti.

Rijeka je nakon vrlo slabog prvog dijela drugo poluvrijeme otvorila velikom šansom Jelića,ali je domaći napadač pogodio umjesto mreže desnu vratnicu. U 59. minuti je Dinamo ostao s igračem manje nakon što je Čeh Jan Lecjaks dobio crveni karton zbog grubog starta.  Rijek je potom jurnula riješena da iskoristi brojčanu prednost, no u tome nije uspjela - Slovenac Matija Črnic pogađa gredu u 84. minuti, a u 90. minuti udarac Gorgona odlazi iznad grede.

Dinamo je prvi s 13 bodova, a Rijeka druga s 9 bodova.

Ključni detalji derbija

1. Šampionska momčad je “prepolovljena”. Oslabljena odlascima, ozljedama i kaznama 5-6 prvotimaca iz povijesne sezone, ranjena porazom u Osijeku, a sada će se pokazati kakve je “pašte” roster Matjaža Keka. Kvaliteta reakcije Bijelih na izvanredno stanje, spremnost alternative da iskoriste svoj trenutak, puno će toga odrediti u ovoj utakmici.

2. Nema dvojbe kako su u Dinamu igrači jako napaljeni da već od početka sezone počnu brisati gorčinu nastalu prekidom 11-godišnje dominacije. Motiv, pogotovo probuđeni, može biti snažan vjetar u leđa ambiciji Modrih. No, treba vidjeti kolika je zapravo snaga momčadi, odnosno koliko će taj motiv biti dovoljan za kompenziranje iskazanih neuvjerljivosti na početku sezone.

3. Da se ne zavaravamo, bura oko sudaca, poglavito u kontekstu Rijekinih nezadovoljstava iz Osijeka, maksimalno je otežala terete sudačkih izbora za utakmicu na Rujevici. Tamo će uz dva napaljena suparnika biti i jako napaljena publika, pa ostaje za vidjeti kako će se suci na čelu s Pejinom nositi s garantirano visokim pritiskom i na terenu i s tribina.

RIJEKA – DINAMO 0:2 (0:2)

Rijeka – Stadion na Rujevici. Gledatelja 8000.

Sudac Tihomir Pejin (Donji miholjac).

Strijelac: 0:1 Fernandes (11.), 0:2 Fernandes (40.-11m).

RIJEKA: Sluga - Martić, Župarić, Elez, Zuta - Kvržić, Matei, Bradarić, Mišić - Gorgon - Jelić.

DINAMO: Livaković - Stojanović, Sigali, Beković, Lecjaks - Moro, Antolić - Olmo, Gojak, Fernandes - Henriquez.

IZ MINUTE U MINUTU

1 - Počela je utakmica

5 - ispitivanje snage uglavnom na sredini terena, nekoliko pokušaja gostiju, ali sve je završilo bez završnog udarca

7 - faul Gojaka na Gorgonu, ubacio je Mišić u kazneni prostor, ali od svega ništa

9. - Fernandes je izmiješao obranu domaćina, dodao do mora, ali njegov udarac završava u bloku

10 - Olmo je prošao kroz sredinu, ali njegov udarac od bloka završava u korneru

11 - Vode gosti, loše je reagirala riječka obrana, Gojak loše šutirao, ali lopta je došla do slobodnog Fernandesa koji je nije najbolje zahvatio, ali dovoljno da svlada Slugu

17 - pokušao je Kvržić iz daljine, li nedovoljno opasno za Livakovića

20 - Stojanović je požutio nakon oštrog starta

25 - pokušavaju se Riječani nametnuti u igri, no sve je to još uvijek bez pravog učinka

27 - još jedan ubačaj u kazneni prostor Dinama, lopta je"šetala" na dvadesetak metara, na kraju je Kvržić pucao pored gola

30 - dobra prilika za domaće, nakon faula Benkovića nad Jelićem domaći su dobili skraćeni korner, ali na kraju su puno petljali i uptopastili cijelu situaciju

31 - Kvržić je dobro prošao po desnoj strani, Livaković je pokupio ispred Jelića koji je kasnio

32 - kontra Dinama, Gojak je "donio" loptu do kaznenog prostora, na kraju je Olmo pucao newprecizno

36 - Fernandes se odlično uvukao u sredinu i sa dvadesetak metara dobro pucao, ali je Sluga odbio u korner

39 - prošao je Gojak po desnoj strani, pokušao ubaciti, ali je Zuta u klizećem startu loptu odnio rukom i sudac Pejin uz asistenciji dodatnog suca je pokazao na bijalu točku

40 - Fernandes je miran prilikom realizacije, poslao je Slugu u jednu stranu, loptu u drugu za povećanje vodstva

41 - pogreška domaćina, brza kontra koju je Fernandes završio udarcem u dobro postavljenog slugu

44 - evo i domaćina, nabačaj u kazneni prostor, najviši u skoku bio je Elez, ali je njegov udarac završio visoko preko gola

45 - kraj prvog poluvremena

46 - počelo je drugo poluvrijeme, nema promjena u sastavima

47 - dobar pokušaj Mora iz daljine, ali pored gola

49 - žestoko je na travnjaku, prvo je požutio Župarić, potom i Lecjaks, oba zbog oštrih startova na suparnike

52 - velika šansa Rijeke, odlično je prošao Jelić, izašao pred Livakovića, pucao i pogodio vratnicu, lopta se odbila do Gorgona koji je pucao preko gola

56 - nekoliko pokušaja domaćina sa desne strane, ali je Lecjaks sve lako rješavao

59 - pocrvenio je Lecjaks, vodio je nekoliko čvrstih dvoboja sa Kvržićem i ovaj put je bek Dinama pretjerao, udario Kvržića bez lopte na što mu je Pejin pokazao put u svlačionicu

60 - logičan potez klupe 'modrih' iz igre su povukli neprimjetnog Henriqueza, a u igru je ušao Borna Sosa

61 - dobar prolaz po desnoj strani Kvržića, odbijena lopta stigla je do Mateija koji je dobro pucao, ali je Livaković bio dobro postavljen

63 - pritišću domaći, još jedan odličan ubačaj, na drugoj stativi je pucao Gorgon, ali je Livaković odlično reagirao i obranio

64 - pojačava Kek napad, uvodi Hebera umjesto Martića, bacaju se sve karte prema naprijed

65 - izmjena i kod Dinama, izašao je kapetan Antolić, na terenu je Doumbia

71 - još jedna dobra prilika za domaćina, Heber je prošao sa lijeve strane, mogao je pucati, odlučio se za nekakvog ubacivanje i lopta je prošla paralelno s gol linijom neopasno za Dinamo

76 - nastavlja se revija promašaja, sada je Gorgon izbjegao zaleđe, oštro ubacio loptu u peterac, ali je nitko nije stigao ugurati u mrežu