StoryEditorOCM
DubrovnikKakav paradoks

Dubrovnik se voli dičiti kako je uz turističku i hrvatska kulturna perjanica, ali žicu za gitaru ili violinu nemaš gdje kupiti. Evo kako se snalaze naši glazbenici, ali i učenici

Piše Silvia Rudinović
10. ožujka 2023. - 19:51

Popis proizvoda, trgovina i usluga koje u Dubrovniku nestaju zbog visokih cijena zakupa poslovnog prostora sve je duži. Ugostiteljstvo preuzima kvadrat po kvadrat. Krenulo je od povijesne jezgre, a sad je isto stanje u Lapadu, Gružu i ostalim četvrtima. Zatvaraju se trgovine odjećom, obućom, posteljinom, poljoprivredne ljekarne, pozamanterije, potrošači su osuđeni na internetsku kupovinu. U Dubrovniku, gradu kulture i mjestu mnogobrojnih glazbenih događanja tijekom ljeta, više nema trgovine glazbenih instrumenata i potrošnog materijala za glazbenike, pedagoge i učenike glazbene škole.

image

Sđan Obad

Valetudo/

- Skupi se cijela ekipa, sastavi popis zaliha za čitavu godinu, i onda sve što nam treba naručujemo preko Thomanna, s obzirom na ponudu, kvalitetu i cijenu. Solidarno se dogovorimo što sve treba naručiti i u tom slučaju nema troškova dostave. Uvijek kupimo dvije, tri stvari više, žice za gitaru, palice za bubnjeve, svatko svoj potrošni materijal. Da nam se dogodi propust ili disgracija pa nam popuca po žica iz seta, solidarni smo pa se međusobno pomažemo. Moramo razmišljati godinu unaprijed. Loša je stvar što nemamo butige od instrumenata u Dubrovniku. Ipak je ovdje puno svirki tijekom sezone. Vjerujem da je isplativa, a zašto je nema? Vjerojatno zbog cijena najma koje mogu izdržati samo ugostiteljski objekti. Kao i sve. Na kraju ćemo svi živjeti od restorana – kaže Srđan Obad iz dubrovačkog benda Valetudo.

Posljednja specijalizirana trgovina u Dubrovniku bila je Yamaha, ispod žičare. Prije toga, Rainbow music shop u Robnoj kući Minčeta i jedna trgovina u Bourbonu. Najbliža kvalitetna trgovina u Hrvatskoj nalazi se u Splitu. Dubrovački glazbenici stoga su primorani na internetske narudžbe.

- I sinu, koji uči svirati violinu, naručujem kalofonij kojem se cijene kreću od dva do sedam eura. Kad bi se naručivalo samo to, vjerojatno bi na taj iznos trebalo platiti još toliko poštarine – komentira Obad.

image

Milo Kravarović, Teatar

Privatni Arhiv/Privatni Arhiv

I upravo tako. Za kalofonij od 3,58 eura, poštarina je četiri eura. Žice za gitare i druge žičane instrumente, piskovi za puhače, oprema za čišćenje instrumenata, sve je to potrošni materijal kojeg treba nabaviti izvan Dubrovnika.

- Jedino mjesto gdje se može nabaviti nešto malo od opreme, kao što su kabel ili stalak, je butiga elektronike i računalne opreme u Robnoj kući. Sve ostalo naručujemo preko interneta, iz njemačkog Thomanna, gdje je jako dobra ponuda, pouzdani su, a pošiljke s instrumentima, žicama ili trzalicama, stižu brzo. Nekad naručujemo preko Muzikera. Na hrvatskom tržištu je nekoliko kvalitetnih trgovina u Zagrebu. Obično se udružimo, zajedno naručujemo i tako izbjegnemo plaćanje poštarine. A, kad nestane trzalica onda je tu dno od čašice jogurta – smije se Milo Kravarović iz dubrovačkog benda Teatar.

04. lipanj 2024 15:45