Više od pedeset osoba iz užeg središta grada Omiša zadnjih dvadesetak godina boluje od raznih vrsta karcinoma, a, kako mnogi pretpostavljaju, sve je to zbog nekontroliranih zračenja s poslovnih zgrada u starom dijelu grada.
Upravo zbog ovog problema građani su se za pomoć obratili i županijskoj vijećnici SDP-a Sandri Mitrović-Nikšić, koja je na zadnjoj sjednici Županijske skupštine zatražila i reakciju odgovornih službi, kako bi se barem mogle spriječiti nove bolesti.
- Molim vas, poštujte našu anonimnost, nije lako boriti se s bolešću, pa još i s pogledima znatiželjnika, koji će uvijek, s razlogom ili bez razloga, komentirati tuđi život. Uglavnom, nitko baš previše i nije obraćao pažnju kako je sve više oboljelih od raka, bilo maternice, bubrega, pluća, debelog crijeva, dojke ili pak leukemije. Sve više nas je išlo na kemoterapije, jedni su imali sriće pa su ozdravili, ili im se situacija s bolešću primirila, dok su drugi danas na groblju. Jedni su se odselili iz starog grada, drugi su umrli, a mi se, eto, nastojimo boriti. Samo ne znamo protiv koga, tko je to odgovoran što su nam zgrade načičkane antenama, započeli su priču Omišani.
'Borimo se za djecu...'
Njih nekoliko nam je odlučilo i ispričati svoje sudbine i borbu s bolešću, anonimno, dakako. Nemaju više snage, nakon doktora i bolnica, izlaziti u javnost i biti prozvani samo zbog toga što žele sutra - zdraviji okoliš. Barem za svoju djecu, kada je za njih već kasno.
- Otkad su mi se moji susjedi obratili počela sam i ja brojati, i više od pedeset osoba je oboljelo. U svakoj kali smo našli tri-četiri građanina koji imaju karcinom, a osam je kala. Pa, u glavnoj ulici još sedam oboljelih, u mom susjedstvu još šest bolesnih. Strava! - priča nam vijećnica Mitrović-Nikšić, dodajući:
- No, nisu samo stanovnici oboljeli, već i radnici koji su dvadeset-trideset godina radili tu, u starom gradu.
I nastavili su nam Omišani nizati slučajeve bolesti i kod mladih i kod starijih građana s adresom u središtu grada, a potvrdu kako su zračenja kriva dobili su i od stručnjaka.
- Kada su mi postavljali internetsku vezu, pitala sam majstore koliko nam štete te antene, konkretno na zgradi glavne pošte u mom neposrednom susidstvu. Meštar mi je pojasnio da rade po sistemu kišobrana, zrače sve oko sebe u krugu minimalno stotinu metara. I budući da su zastarjele zračenje je izraženije - žali nam se još jedna oboljela Omišanka. Dijagnosticiran joj je rak dojke.
A antene su postavljene na zgradi pošte, te "Cetinke", kao i na još nekoliko privatnih zgrada. I to usko područje zračenja, po svemu sudeći, ima velike posljedice za ljudsko zdravlje.
- Godinama nam pričaju kako zbog konfiguracije terena, zbog položaja grada u dnu planine, signal za mobitel i internet mora biti slab. Očito su ga pojačali, a time se pojačalo i zračenje. Da nam je znati tko je odgovoran, jesu li to ljudi u pošti, jesu li oni u "Cetini", ili operateri koji na svaki slobodan krov stavljaju antene, odašiljače...
HT: Potpuna sigurnost
Upit o odašiljaču, količini zračenja i opasnosti za zdravlje građana, poslali smo i Hrvatskom telekomu. U njihovom odgovoru, među ostalim, naveli su:
"Predmetna bazna postaja HT-a, operativne oznake i naziva ID 1140036 Omiš, koja se nalazi na zgradi Pošte u Omišu, predmet je stalnih kontrola od strane Ministarstva zdravlja. Sva mjerenja provedena u okolini ove bazne postaje Hrvatskog Telekoma, postavljene prije nekih desetak godina, potvrdila su njezinu potpunu sigurnost, a izmjerene su razine elektromagnetskog polja višestruko ispod zakonom dopuštenih. Najviša izmjerena vrijednost u zadnjem mjerenju, koje je 18. lipnja 2016. godine provela pravna osoba ovlaštena za obavljanje stručnih poslova zaštite od elektromagnetskih polja, manja je od pet posto od ukupne dozvoljene vrijednosti prema Pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja. Okolina navedene bazne postaje sigurna je za boravak cjelokupnog stanovništva", stoji u odgovoru Odjela za korporativne komunikacije HT-a.
'Paušalne impresije'
Nastojali smo provjeriti i brojčane podatke o oboljelima, odnosno jesu li zavedeni službeno po području gdje žive.
- Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije takvu statistiku nema, jer se oboljeli ne vode po kvartovima. Vrlo slične upite smo imali od niza lokalnih samouprava: Bola na Braču, Podgore, Kaštela, Karepovca, itd. Svatko bolest povezuje s nečim iz okoliša: smeće, dalekovodi, odašiljači... Sve su to paušalne impresije koje je vrlo teško znanstveno i epidemiološki dovoditi u vezu, jer malignih bolesti ima svugdje i, nažalost, u ogromnom su porastu. Uzrok nastanka maligne bolesti je višestruk i ovisi o nizu faktora: genetska podloga, dobna struktura stanovništva, utjecaj raznih životnih navika, prehrana. U službenoj medicini znamo što povećava rizik za neku malignu bolest i nekada treba jako dugo vremena biti izložen određenom faktoru rizika da bi uočili njihovu povezanost, primjer izloženosti azbestu i mezoteliomu, pojašnjava nam dr. Jasna Ninčević, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, pa nastavlja:
- Ako je podatak o povećanom broju oboljelih na određenom području točan, onda treba napraviti dobnu i spolnu standardizaciju da bi to bilo usporedivo s nekim drugim sličnim područjima i tek onda bi se moglo reći radi li se o većem broju oboljelih u odnosu na očekivani broj i tek tada se upustiti u analizu što je eventualno do toga dovelo - veli dr. Ninčević.
Grad Omiš bez saznanja
Tko je odgovoran, pokušali smo doznati od mjerodavnih, prvo Hrvatske pošte na čijoj zgradi se nalaze antene, pa i od Grada Omiša, gdje se prvo za pomoć i obrate građani.
"Minule tri godine nismo imali ni usmene ni pisane pritužbe građana. Grad nema nikakvu ulogu u davanju suglasnosti na postavljanje antena ili provjeravanja njihove ispravnosti", stigao nam je pisani odgovor iz Grada Omiša.
Ujedno smo doznali kako i među zaposlenicima u gradskoj upravi ima onih čija rodbina s adresom u centru grada boluje od karcinoma.
Bolje zaštićeni i od Nijemaca
'Hrvatski građani su bolje zaštićeni od djelovanja elektromagnetskih polja od primjerice građana Njemačke ili Austrije. Naime, Ministarstvo zdravlja redovito kontrolira rezultate mjerenja razina elektromagnetskih polja te po potrebi provodi i dodatne kontrole, te je propisalo značajno stroža ograničenja u usporedbi s direktivom Europske unije i međunarodnim smjernicama ICNIRP-a i tako osiguralo adekvatnu zaštitu zdravlja svih hrvatskih građana', zanimljiv je dio iz opširnog dopisa koji nam je poslao Odjel za korporativne komunikacije HT-a.
Od raka na dojci od 1999. operirano oko 150 žena
Zorica Fistonić, predsjednica Kluba žena liječenih na dojci grada Omiša, iznijela nam je sljedeće podatke:
- Nažalost, nije nužno da nam se jave sve oboljele žene s područja grada, a od 1999. godine, od kada Klub djeluje, imamo oko 150 operiranih žena. Izuzetno mnogo radimo na prevenciji, no nemamo podatke o oboljelim ženama po kvartovima, pa ne mogu ni dati tu brojku za uži dio grada. Od nove godine imamo osam, devet novootkrivenih karcinoma dojke, a u dvije godine zabilježili smo pet smrti žena u prosjeku od 50 godina na ovom području.
Hrvatska pošta
Što se pak Hrvatske pošte tiče, Jo Kempen, izvršna direktorica Ureda za korporativne komunikacije, uputila nam je sljedeći odgovor:
- Hrvatska pošta nema zakupnika operatera na spomenutoj nekretnini. Međutim, nekretnina je u suvlasništvu Hrvatskog telekoma.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....