StoryEditorOCM
DalmacijaNAUTIČKI TURIZAM

Solin će dobiti kupalište, nautičku luku sa 130 vezova, lungomare...

Piše PSD.
1. veljače 2014. - 21:05
Projekt uređenja ušća Jadra, odnosno izgradnje luke nautičkog turizma na tom prostoru, za koji je Grad Solin prošle godine donio Urbanistički plan uređenja te izradio kompletnu dokumentaciju, dobio je dozvolu nadležnog ministarstva.

Tako je Grad, nakon ishođenja potrebnih dozvola, svu dokumentaciju proslijedio Splitsko-dalmatinskoj županiji koja će, nakon izrade koncesijskog elaborata, raspisati natječaj za dodjeljivanje koncesije, a čitav bi postupak trebao biti dovršen do kraja ožujka ove godine, upoznaje nas solinski gradonačelnik Blaženko Boban, ističući kako će se konkretni rokovi za realizaciju ovoga projekta, kao i svi ostali detalji, znati tek nakon odabira koncesionara.

Parkiralište, suvenirnica, sportski teren...

– Ovo je jedan od značajnih projekta za daljnju perspektivu grada – naglasio je Boban.

Plan uređenja “Ušće Jadra-marina” odnosi se, naime, na prostor između Vranjičkog blata i bivšega ribnjaka. Podsjetimo, tamo se na području od oko pet hektara (50 tisuća metara četvornih), od čega morski dio obuhvaća 2,2 hektara, a kopneni 2,8, planom predviđa mogućnost priveza 130 plovila, s brojnim sadržajima potrebnim za funkcioniranjem luke.

Tako je predviđena dužobalna šetnica, prostor za suhi vez, hangar za popravak i servisiranje plovila, parkiralište za vozila, a također i drugi prateći sadržaji marine, kao što su restorančić, slastičarnica, suvenirnica, specijalizirane prodavaonice i turističke agencije, manji sportski teren i slično.

Osjetljivo područje

Prigodom izrade plana posebna pozornost posvećena je mjerama zaštite prirodnih i kulturno-povijesnih cjelina jer je riječ o iznimno osjetljivom području, napominju u solinskoj gradskoj upravi.

Naime, na području obuhvata ovoga plana, navodi se, nema upisanih zaštićenih prirodnih vrijednosti, no graniči s područjem Nacionalne ekološke mreže.

Kako smo već prije pisali, budući koncesionar solinske luke nautičkog turizma dužan je izraditi i studiju utjecaja na okoliš te ishoditi lokacijsku dozvolu.

Mia Sesartić
snimio nikola vilić / cropix

Arheološki nadzor

Područje na kojem bi se realizirao ovaj projekt smješteno je unutar arheološke zone Solina, stoga je već prije izrađen konzervatorski elaborat, te su utvrđene mjere zaštite kulturnih dobara na tom području, kako kopnenom, tako i podmorskom.

U slučaju projekata koji uključuju iskope, nasipanje ili bilo kakvu gradnju ili zahvate u prostoru, moraju se obaviti sondažna istraživanja, a ako se pokaže postojanje arheološkog nalazišta, moraju se provesti i sustavna istraživanja, te svi potencijalni radovi iskopa moraju imati stalni arheološki nadzor, navedeno je u odredbama UPU-a.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. prosinac 2024 23:55