Veterani su iz Splita u uvalu Blaca stigli vojnim brodom, zahvaljujući podršci resornog Ministarstva koje je prepoznalo značenje ove dobrovoljne aktivnosti, kako za dobrobit lokalne zajednice na predjelu Blaca, tako i za ove vrijedne volontere, koji brojnim aktivnostima redovito svjedoče da sa završetkom Domovinskog rata nije završilo i razdoblje njihove posvećenosti dobrobiti domovine.
Natporučnik Božo Zadro s ostalim je veteranima ovaj posjet planirao otkako je prije dvije godine na dar dobio knjigu o Pustinji Blaca, sa željom da vlastitim naporima pridonesu očuvanju kulturne baštine ovoga srednjodalmatinskog otoka, budući da je velik broj članova IV. brigade potekao upravo s Brača.
– Ovim izletom započinjemo obilježavanje 24. obljetnice naše brigade, čiji rođendan ćemo proslaviti 28. travnja sajmom braniteljskih zadruga na Rivi i svečanom akademijom na kojoj će KUD-ovi iz Zadra, Sinja, Čitluka, Imotskog, Metkovića, Splita i BiH nastupiti sa svjetovnim i duhovnim pjesmama iz svojega kraja – kazao je ovaj veteran, naglasivši da branitelji okupljeni u njihovoj udruzi uvijek nastoje raditi i na očuvanju naše bogate povijesne i kulturne baštine, te time pridonijeti razbijanju stigme da su branitelji samo za kafanu.
Stigavši u Dolinu Blaca, radišni su se veterani i veteranke bez zadrške uhvatili plastičnih vreća i alata te su se, očistivši plažu od otpada, uputili na 2,5 kilometara dug uspon do tamošnjega glasovitog samostana, pritom s puta sklanjajući porušena stabla i odronjene kamene gromade, kako bi uoči sezone ovu poželjnu destinaciju učinili dostupnijom.
Akcija čišćenja i markiranja staza u okolici Pustinje Blaca tek je jedna u nizu odrađenih i planiranih aktivnosti u sklopu projekta “Ekomuzej Pustinja Blaca”, koji za cilj ima opsežnu i temeljitu rekonstrukciju te atraktivne lokacije, uz revitalizaciju svih njezinih naslijeđenih funkcija, i obogaćivanje sadržaja dodatnim vrijednostima u domeni samoodrživosti i održivog razvoja ovog bračkog i hrvatskog turističkog dragulja.
Ravnateljica Centra za kulturu Brač Jasna Damjanović vjeruje da je Ekomuzej Blaca, nakon mnogo godina nastojanja u tom smjeru, konačno na dobrom putu da ostvari planirane ciljeve te uz pomoć sredstava iz EU fondova postane posebna turistička priča.
– Iako zadnjih sedam godina primamo određena sredstva od Ministarstva kulture i Splitsko-dalmatinske županije, ona nam uglavnom omogućuju tek nužno tekuće održavanje i osnovne sanacije, a zahvaljući novoj potpori Ministarstva regionalnog razvoja imamo priliku napraviti opsežnu dokumentaciju koja će predvidjeti i uključiti sve potrebne izmjene i koja će nam služiti kao investicijska strategija kojom ćemo se obratiti fondovima s nadom da će prepoznati naš potencijal i značenje – rekla je ravnateljica Damjanović.
Prema toj strategiji, projekt revitalizacije ove povijesne lokacije uključivao bi kapitalnu obnovu svih muzejskih građevina, uspostavu energetskog i vodonosnog sustava, projekt protupožarne zaštite i pontonsko privezište u uvali Blaca, a u cilju povećanja broja posjetitelja, uz poštovanje fragilnosti prostora i izoliranosti, kao i zaštite okoliša.
U planu ove ambiciozne ravnateljice je znanstveno-istraživački centar te stavljanje u svrhu tamošnjih zapuštenih poljoprivrednih kapaciteta, kako bi se oživjeli autentični uvjeti života redovnika koji su živjeli u ovoj pustinji.
Kako je cijelo područje Pustinje Blaca zaštićeni krajolik, svaka intervencija u ovom prostoru pažljivo se promišlja i planira, a neke od presudnih, na žalost, zapinju na zakonskim nelogičnostima.
Načelnik općine Nerežišća Lovro Kušćević ipak vjeruje da će za sve pronaći način.
– Evo, upravo smo obnovili cestu od Nerežišća do Dragovoda, i to na revolucionaran način, metodom cementne stabilizacije, kako bismo sačuvali vizure i tradiciju krajolika, a ipak omogućili sigurno prometovanje, ponajprije protupožarnoj zaštiti, a onda i autobusima koji prije ovdje nisu mogli pristupiti, što će zasigurno pridonijeti većem broju posjetitelja – kazao je načelnik Kuščević, dodavši da im je trenutno jedini problem zakonska regulativa koja onemogućuje postavljanje pontonskog pristaništa u uvali Blaca koji bi omogućio prihvat izletničkih brodica.
– Nelogično je da su se prije 300 godina ovdje privezivali brodovi iz Venecije, a da mi danas ne možemo.
Prijedlog izmjene prostornog plana uređenja nekoliko puta su mi vraćali zbog zakonskog ograničenja koje brani pristaništa u područjima koja nisu građevinska, što ovdje nije slučaj ni namjera – kazao je načelnik.
PIŠE: Tanja Giovanelli,
FOTO: Duje Klarić/CROPIX
FOTO: Duje Klarić/CROPIX