− Čak mi i moja djeca kažu: “Mamo, nikada se nismo najeli trulog voća kao ove godine!” − žali se kroz suze prodavačica na zadarskoj tržnici i dodaje kako bi prije dnevno prodala 100 kilograma bresaka, a sada samo deset.
− Sve nam istruli, a moram vam priznati da naši Zadrani bolje kupuju nego turisti. Sreća da je ovo moje, jer ne znam kako bih preživjela. Svaki dan do deset navečer radim u vrtu, da bih ovdje došla već rano ujutro – žali se prodavačica dok zavrće rukave i pokazuje izgrebane ruke.
− Evo, sve mi ruke izilo. Spašava me prodaja na veliko. Uzgajam maline i kupine, koje najbolje idu. Onu malu korpicu na veliko mi plaćaju po 16 kuna – objašnjava prodavačica iz okolice Zadra, čije mišljenje dijele i ostali prodavači s okolnih štandova čiji najam od tisuću kuna, kako kažu, jedva mogu pokriti prodajom.
Jedan burek za troje
− Kupe jedan burek, a grize ga troje. Čak me ti stranci pitaju mogu li kupiti po jedan komad voća ili povrća, i što ću onda − malo ga operem pod ovu špinu i dam im da jedu, a oni, ako daju koju kunu, dobro – žali se prodavačica, dok turistkinja iz novčanika vadi kovanicu od pet kuna te je pita što za to može kupiti.
− Aj s vragom i ti i tvojih pet kuna − potiho govori okrećući leđa ženi, koja je ju iznenađeno pogledala.
− Naziđalo se tih diskonata po Zadru i tamo brljaju svašta. Nitko ništa nije učinio za prodaju. I sada bi mi morali mukte davati svoje teško uzgojeno voće i povrće, a ovo vam je original breskva iz Nadina – dobacuje filozofski sa štanda, dok joj zadarska umirovljenica iz male plastične vrećice omotane laštikom istresa ušteđevinu žutih i bijelih kovanica, a nekolicina turista sa zanimanjem razgleda biljku koja se nudi na jednom od štandova.
− To vam je ukrasno jaje. Eto. Ne znam odakle je, ali velka biljka stoji 50, a mala 25 kuna − opisuje prodavačica biljku na čijim peteljkama rastu bijeli pupoljci nalik na kokošja jaja.
− E jaje, jaje, pa zato se i zove tako – objašnjava misteriozno se smješkajući, dok je druga sa stražnje strane tržnice nervozno prekida.
− Ma koje jaje, majke ti. Napišite da pasa nema ovdje otkada je parking uz pijacu poskupio – kaže i vičući zaključuje da se muče “kao Krist na križu”.
|
VoćeBreskve – 15 kuna |
|
PovrćePomidori – 8 kuna |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....