Dragan Lazukić, regionalni direktor ORCO grupe za jugoistočnu Europu / FOTO: Arhiv CROPIX |
Naime, “Sunčani Hvar” je 1. listopada 2007. platio glavnicu duga po računu od 751 tisuće kuna, no i da to nije napravio, Trgovački sud bi donio rješenje kojim se proglasio nenadležnim. Prema ugovoru koji su sklopili “Inpro” i “Sunčani Hvar”, za sve sporove nadležno je Stalno izabrano sudište pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, koje pruža domaćim i stranim poduzetnicima usluge organizacije arbitražnog rješavanja sporova.
Tako će sudište pri HGH rješavati spor zbog kamata od 79 tisuća i 196 tisuća za policu osiguranja radova.
Da je Ante Čapkun, stečajni sudac Trgovačkog suda, otvorio stečaj nad “Sunčanim Hvarom”, taj bi sud bio nadležan za vođenje sporova. “Inpro” je radio na adaptaciji hotela “Slavija” i “Adriatic”, današnjih hotela “Adriana” i “Riva”.
Zbog potraživanja od ukupno 18 milijuna kuna, 24. studenog 2008. zatražio je stečaj hotelijerske tvrtke.
Dragan Lazukić, regionalni direktor ORCO grupe za jugoistočnu Europu, kaže:
- Priča s Inprom traje već skoro tri godine. Nije točno da je Inpro radio hotel “Adriana”. Zagrepčani su počeli pripremne radove, ali zbog probijanja svih rokova i vrlo nekorektnog stava prema podizvođačima na hotelu “Riva”, raskinuli smo ugovor za “Adrianu” prije nego što su i počeli građevinski radovi, a to sve prema uvjetima ugovora.
Tome dodaje da u “Inpru” sada za navodne usluge savjetovanja u hotelu “Adriana” traže 4,5 milijuna kuna, pa za navodnu štetu i kamate još 6,5 milijuna kuna. Prema njegovim riječima tvrdnja o neisplaćenom iznosu od gotovo 6 milijuna kuna za hotel “Riva” također ne stoji, a dokaze o plaćanju već su podnijeli Sudu i Inpru.
Nadalje, ta tvrtka pokušava naplatiti neke radove koji nisu ni bili predviđeni ugovorom, a koje ne priznaje ni vanjski kontrolor troškova na tom projektu, britanska tvrtka Gardiner&Theobald.
- Uza sve to, punih 14 stranica liste nedovršenih radova u hotelu Riva morali smo popravljati sami. Isto tako, u računovodstvu Sunčanog Hvara ne postoji ni kuna duga prema Inpru. Dakle, ovdje se ne radi o nedostatku novca, nego odbijanju plaćanja neutemeljenih računa. Inpro tek na arbitraži može dokazati ispravnost svojih tvrdnji. Ni poslije gotovo tri godine od završetka radova na hotelu Riva nisu pokrenuli arbitražu, što samo po sebi ukazuje na to koliko vjeruju u svoje ‘dokaze’ - iznosi direktor ORCO grupe.
Štoviše, on smatra da se Inpro sad osjeća jakim i pokušava dobiti nešto što ne zaslužuje. Situacija je delikatna, u jeku je priprema predstojeće sezone, pa Sunčani Hvar trpi velike komercijalne i financijske štete, njihovi partneri pitaju se što se to događa s tom hotelskom kućom.
Zbog toga već dva mjeseca razgovaraju s Inprom, ali kad se približe rješenju, oni se, kako govori, pojave s novim zahtjevima.
- Mi ustvari želimo dogovor, želimo izaći iz ove neugodne situacije, ali ne možemo pristati na ucjene - zaključio je Lazukić.
Polančec: S Orco grupom dogovoren modelPotpredsjednik hrvatske vlade Damir Polančec izjavio je u petak u Parizu da je s grupom Orco dogovorio model koji će omogućiti nastavak investicija u Sunčani Hvar. "Imao sam sastanak s predstavnicima Orca i mislim da smo našli model koji ćemo predstaviti sljedeći tjedan. Danas ću osobno nazvati Gradsko vijeće Hvara, otići ću tamo predstaviti im model i nadam se da će im biti prihvatljiv. Na taj način mogli bismo riješiti problem, opstanak Sunčanog Hvara i mogućnost daljnjih investicija i zadovoljiti interese grada", rekao je Polančec u Parizu gdje je sudjelovao na sastanku francuskih i hrvatskih gospodarstvenika. Hrvatska Vlada je prije više od tri godina sklopila partnerstvo s Orcom. "Cijelo to vrijeme držimo da je Orco dobar partner, da je puno investirao u Sunčani Hvar. Način na koji se mislilo nastaviti s investicijama bio je izdavanje novih dionica i tako se na burzi trebao prikupiti potrebni kapital, ali nakon pada burzi u Europi i naravno u Hrvatskoj, taj model više nije aktualan", rekao je Polančec u Parizu. Hvarski gradonačelnik Pjerino Bebić u prvoj polovici veljače uputio je pismo čelnicima Orco grupe u kojem ih je optužio da su krivi što je "nekad najuspješnija otočna tvrtka 'Sunčani Hvar' dovedena do ruba bankrota". Bebić se otvorenim pismom usprotivio namjerama čelnika Orco grupe da se proda dio nekretnina Sunčanog Hvara upozorivši da to može uzrokovati bankrot te tvrtke te podsjetio na izjavu predsjednika Hrvatskog fonda za privatizaciju Vedrana Duvnjaka da hrvatska Vlada neće dopustiti rasprodaju imovine Sunčanog Hvara. Naime, početkom veljače Uprava Sunčanog Hvara na Zagrebačkoj je burzi objavila poziv za Skupštinu dioničara na kojoj bi se odlučivalo o raspolaganju nekretninama u vlasništvu tog društva. Glavnoj je skupštini, najavljenoj za 13. ožujka, predloženo da donese odluku kojom se Uprava Sunčanog Hvara ovlašćuje "da raspolaže nekretninama u vlasništvu Društva čija vrijednost prelazi 800.000 kuna, u skladu s najboljim interesom Društva". Stečajnom dužniku zabranjeno je raspolagati imovinom bez suglasnosti stečajnog suca, izjavio je početkom tjedna predsjednik splitskoga Trgovačkog suda Ivan Bakalić napominjući kako je stečajni sudac tog suda takvu odluku donio nekoliko dana ranije. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....