Rekorder nezaposlenosti
Ovakve informacije Iz sinjske gradske uprave stizale su novinarima vrlo učestalo u posljednje tri-četiri godine. U alkarskom gradu, koji tuče apsolutne rekorde po broju nezaposlenih, najava otvaranja svakog novog radnog mjesta hvale je vrijedna. Ako se armiji nezaposlenih svako malo obećava otvaranje novih radnih mjesta, a od toga na kraju u pravilu ne bude ništa, onda sve sliči izrugivanju. U sinjskom slučaju toga nije nedostajalo. Na web-stranici Gospodarske zone Kukuzovac pobrojeno je 39 investitora čije su ponude prihvaćene po objavljenim natječajima. S njih osam do sada je potpisan ugovor o prodaji zemljišta, a s 15 predugovor.
Svi ti investitori iskazali su da će u svojim gospodarskim objektima koje će izgraditi na Kukuzovcu otvoriti između 680 i 750 novih radnih mjesta. A kakvo je danas stanje na prostoru sinjske radne zone? Do sada su izgrađena četiri gospodarska objekta, a još tri su u izgradnji. Nitko ne raspolaže pouzdanim podatkom koliko je novih radnih mjesta u njima otvoreno. Upućeni spominju oko 20. Od postojećih s optimizmom i nadom gleda se na tvrtku za preradu ribe “Olasagasti” u kojoj bi, kako se vjeruje, posao moglo dobiti nekoliko desetaka radnika. Sve ostalo je, u pravilu, izmještanje s drugih lokacija na Kukuzovac.
Neispunjena obećanja
Sada se sinjska gradska vlast suočava s ogromnom provalijom između obećanja da će bez posla ostaviti voditelja sinjske Ispostave Hrvatskog zavoda za zapošljavanje jer će, govorili su, zaposliti nezaposlene, te činjenice da su zaposlili samo sebe i malobrojne svoje i da je broj nezaposlenih u alkarskom gradu povećan s 1715 u svibnju 2009. godine na 3055 danas. Unatoč krizi, Kukuzovac je u smanjenju nezaposlenosti trebao i morao dati više. Ako je točno da sinjska radna zona ima sve atribute potrebne i poželjne investitorima, kao što se tvrdi, onda nije promašaj u Kukuzovcu, nego u nesposobnosti onih koji o njemu odlučuju.