Fotografijama, slikama i crtežima pridodani su povijesni dokumenti i tekstovi pojedinih autora, a izložba je otvorena na 80. godišnjicu marijanskoga kongresa koji je bio održan baš ispred te crkve u nazočnosti čak 1600 vjernika, a posvećen je bio 1500. obljetnici Efeškog koncila.
− Sve ovo radimo ponajprije u znak sjećanja na one koji nisu imali sreću da danas budu među nama, a upravo su oni za svojega života učinili nešto da bi se spasilo crkvu sv. Jurja. Kakva je takva je − derutna, što bi se reklo, skršena i slomljena, ali još uvijek je tu.
Spominjemo se i naših predaka čiji posmrtni ostaci počivaju u krilu, u njedrima crkve, a ona je najstarija na istočnom dijelu škoja i jedna od najstarijih u Dalmaciji, pa kao takva zasigurno zaslužuje hitnu sanaciju − prigodno je kazala pjesnikinja Tatjana Radovanović, da bi potom recitirala svoje stihove posvećene upravo tom Božjem hramu i naglasila da izložba ostaje otvorena do 20. ovog mjeseca.
U nedjelju je, u organizaciji udruge i Mjesnog odbora, u šimatoriju stare crkve, koja je prestala biti župnom crkvom još 1902., održan tradicionalni susret hvarskih pjesnikinja i pjesnika “Čakavska rič”, koji su nastupom uveličali Pučki pjevači iz Gdinja.
Budući da spomenička važnost tog prelijepog i zaštićenog, ali istodobno i zapuštenog sakralnog objekta, ima vidljivo mjesto u kontekstu ukupne kulturno-povijesne baštine otoka Hvara, osnovan je Odbor za spas crkve, koji će u suradnji s resornim ministarstvom raditi na njezinoj obnovi, a u tom smislu pročitan je i telegram podrške Zoraide Staničić, pročelnice Restauratorskog zavoda Ministarstva kulture − Odjela u Splitu.