StoryEditorOCM
Dalmacijaturističko središte s Hvara ne mari za svoju povijest

NELOGIČNO Jelsa zaboravila obilježiti jubilej - 100 godina turizma

Piše PSD.
22. listopada 2011. - 17:25
Kapetan Mihovil Žufić bio je pomorac koji je kreditom davne 1908. pokrenuo izgradnju hotela “Jadran” u Jelsi, a prve goste primio je tri godine kasnije. Time je Jelsa postala renomirano ljetovalište i moram reći da je u najmanju ruku neodgovorno što se ničim nije obilježilo 100 godina organiziranog bavljenja turizmom u našem mjestu.

Zar mjerodavni u smislu najbolje promidžbe nisu mogli organizirati kakav skup, a turiste i oko 150.000 izletnika s makarske rivijere dočekati s velikim natpisom da obilježavamo tu značajnu obljetnicu - s ogorčenjem se pita Prošper Rino Grgevčić, bivši direktor Hotelskog poduzeća “Jelsa” (1975.-1980.) i čovjek koji je čak osam godina vodio MZ Jelsa.

Hotel što ga je Žufić izgradio imao je 60 kreveta i za ono vrijeme bio je najbolje opremljeni hotel u Dalmaciji.

Sobe su bile meblirane vrlo elegantnim namještajem iz Beča. Porculan je donesen iz Engleske, isto kao i srebrni pribor za jelo. U kući su bili čitaonica i klavir, a vodio ga je Žufićev sin Blaženko čak i nakon 2. svjetskog rata.

‘Jadran’ preteča ostalih hotela

Poslije je nastalo državno poduzeće i “Jadran” je bio preteča hotela koji su kasnije izgrađeni (op. a. 1400 kreveta koliko je Jelsa imala i stanovnika), ali i okosnica izobrazbe hotelsko-turističkih kadrova na središnjem dijelu otoka Hvara. Paralelno s kvalitetnim hotelskim smještajem razvila se i kućna radinost s nekoliko tisuća kreveta.

- Godine 1965. otvara se hotel “Adriatik” u Vrboskoj, četiri godine kasnije hotelsko naselje “Fontana”, a 1972. i hotel “Mina”. Također je izgrađeno nogometno igralište, kako bi se mogli baviti sportskim turizmom, pa su na zimske pripreme u Jelsu dolazili “Hajduk”, “Crvena zvezda”, “Partizan”, OFK “Beograd”, “Sloboda”, “Radnički”, pa i neki nižerazredni klubovi.

Da bismo odgovorili svim zahtjevima naših gostiju, uposleno je 265 stalnih radnika, dakle pet puta više nego danas, a pobrali smo i brojne nagrade, spomenimo samo “Sunčani sat” iz 1983. koji još i danas krasi upravnu zgradu “Jelse” d. d. - dodao je Grgevčić.

Dakle, posla i plaća je bilo za mnoge otočane, sve se radilo “za našu djecu”, a onda su došli neki stranci i za sitne novce “preuzeli” vrijednu imovinu za koju su krediti već bili otplaćeni.

Danas se ti privatnici nisu udostojali obilježiti niti 100 godina organiziranog bavljenja turizmom u Jelsi, srozali su image destinacije i enormno smanjili broj zaposlenika. S druge strane, vrlo su vješti u izvlačenju financijske dobiti iz jednog otočnog ljetovališta, kojem nažalost nedostaje turistička infrastruktura, zabavni život i još puno toga.

A što je s mladima, oni i dalje sa svoga škoja u svijet odlaze trbuhom za kruhom, premda svi dobronamjerni ljudi žele da se to što prije zaustavi.

tekst i snimka mirko crnčević

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. studeni 2024 17:24